Znajdź nas na

FAKTY

W Kielcach upamiętniono ofiary stanu wojennego!

Dramatyczne chwile stanu wojennego i jego ofiary upamiętnili w Kielcach w 40. rocznicę jego wprowadzenia przedstawiciele różnych środowisk – NSZZ „Solidarność”, stowarzyszeń osób represjonowanych, świętokrzyskich parlamentarzystów, władz państwowych i samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz kieleckich instytucji i urzędów. Samorząd województwa świętokrzyskiego reprezentował wicemarszałek Marek Bogusławski.

Marek Bogusławski, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Uczestnicy uroczystości rocznicowych przed Aresztem Śledczym w Kielcach, w którym po 13 grudnia 1981 roku internowano wielu opozycjonistów, złożyli kwiaty pod tablicą okolicznościową na Areszcie Śledczym.

W uroczystości wzięli udział m.in. poseł Krzysztof Lipiec oraz senator Krzysztof Słoń.

W związku z rocznicą o godzinie 18.00 w kieleckiej Bazylice Katedralnej ks. bp ordynariusz diecezji kieleckiej Jan Piotrowski odprawi dziś uroczystą mszę świętą. Po nabożeństwie, o godzinie 19.00, nastąpi odsłonięcie na murze katedralnym tablicy świętej pamięci Stanisława Raka i złożenie kwiatów przed figurą bł. ks. J. Popiełuszki.

Tablica pamiątkowa Solidarności na ścianie aresztu śledczego w Kielcach
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Stanisław Rak to jedyny powszechnie znany działacz opozycji zamordowany na ulicach Kielc. Jak pisze w Encyklopedii Solidarności Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, Stanisław Rak urodził się 8 czerwca 1947 roku w Porębie Wierzbickiej niedaleko Buska – Zdroju. Pracował jako zegarmistrz w Kielcach. 31 VIII 1982 roku, w trzecią rocznicę porozumień sierpniowych, uczestniczył w demonstracji w Kielcach nieopodal Katedry, zakończonej interwencją MO i ZOMO. Stanisław Rak został zatrzymany w okolicy mostu na Silnicy; w trakcie zatrzymania i przewożenia do budynku KM MO przy ul. Wesołej był wielokrotnie bity pałkami. Tego samego dnia około godziny 21.00 został zwolniony. Zmarł nagle 7 IX 1982 w godzinach porannych.

Krzysztof Lipiec, Poseł na Sejm RP
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

7 IX 1982 o zgonie została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Kielcach. Zdaniem rodziny śmierć nastąpiła w wyniku pobicia 31 VIII. Przeprowadzone dochodzenie zostało 22 XI 1982 umorzone „wobec niestwierdzenia czynu zagrożonego karą”. 12 XI 1991 śledztwo zostało ponownie wszczęte, lecz pomimo przesłuchania ponad 150 funkcjonariuszy oraz kilkudziesięciu osób zatrzymanych 31 VIII 1982 roku, nie zdołano ustalić tożsamości milicjantów, którzy brali udział w zatrzymaniu, doprowadzeniu i pobiciu Stanisława Raka. 30 III 1993 roku Prokuratura Wojewódzka w Kielcach umorzyła postępowanie. 5 VII 2007 roku śledztwo zostało ponownie podjęte przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie, jednak 11 V 2009 roku zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawców przestępstwa.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

We wtorek, 14 grudnia o godzinie 17.00, NSZZ „Solidarność” zaprasza do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach na projekcje filmu poświęconego sprawie świętej pamięci Grzegorza Przemyka pt. „Żeby nie było śladów”.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this