Znajdź nas na

FAKTY

Jest bezpieczniej i nowocześniej! Ulica Szkolna w Janiku już po przebudowie!

Na tę inwestycję mieszkańcy Janika czekali od wielu lat. Prowadząca do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, kościoła, a także parku – ulica Szkolna w Janiku jest już po generalnym remoncie. Powstał ciąg pieszo-rowerowy, zatoczki autobusowe i bezpieczne przejścia dla pieszych. – Nasi rodzice nie będą już się martwić, czy bezpiecznie dotrzemy do szkoły, a sami również będą mogli nas dowieźć w komfortowych warunkach – podkreślał Jakub Rozwadowski, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku, który podziękował burmistrzowi za remont ulicy i pozyskanie na ten cel środki rządowe.

Ulica Szkolna w Janiku już po przebudowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie podkreśla, że zawsze dotrzymuje obietnic, a jedną z nich był remont ulicy Szkolnej w Janiku. 

– To chyba najładniejsza ulica w tym sołectwie. Kiedyś w miejscu, gdzie dziś przebiega droga, znajdował się wąwóz. W zimie zasypany był śniegiem, co utrudniało dotarcie do szkoły. Później wykonano tu drogę, która została przebudowana. To miejsce wyjątkowe, centrum największego sołectwa w gminie Kunów, gdzie mieszka ok 1100 mieszkańców. Przy ulicy Szkolnej mamy kościół, Zespół Szkolno-Przedszkolny, remizę, park janicki z infrastrukturą,  a także minisiłownię. Droga nie była w dobrym stanie, wymagała bieżących remontów. Udało się dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju dróg, z którego gmina pozyskała 2 107 702 zł i  i Funduszowi Inwestycji Lokalnych w kwocie 1560 757 zł – wyjaśnia Lech Łodej.  

Fragment przebudowanej ulicy Szkolnej w Janiku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przyznaje, że z ulicy Szkolnej  bardzo chętnie korzystają rowerzyści, a o działki pod budowę domów pytają mieszkańcy innych miejscowości z powiatu ostrowieckiego.

O tym, że mieszkańcy Janika od dawna marzyli o remoncie ulicy Szkolnej może świadczyć fakt, że w 2019 roku środki z funduszu sołeckiego w kwocie 40 000 zł, przeznaczyli na przygotowanie dokumentacji projektowej.

– Czekaliśmy na tę drogę wiele lat. To „łącznik” między kościołem, a ulicą Okrężną, która aktualnie jest remontowana. Wcześniej były dziury, zbierała się woda, było błoto, chodziło się zygzakiem, teraz jest ładnie i bezpiecznie – mówi Wacław Klapacz, sołtys Janika. 

Grzegorz Grzegorski, mieszkaniec jednej z posesji wzdłuż ulicy Szkolnej cieszy się, że po latach udało się wyremontować blisko 900 metrowy odcinek jezdni. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wcześniej nie było chodników, poboczy. Teraz mamy ścieżkę rowerową, a dla bezpieczeństwa dzieci, mieszkańców i odwiedzających nas turystów – chodnik. Pamiętam, że była taka sytuacja, że zbierała się woda na posesjach, nie było kanalizacji. Nareszcie mamy sukces – wyjaśnia mieszkaniec. 

Wcześniejsze warunki drogowe na ulicy Szkolnej wspominają także Jadwiga Banasik, radna Rady Miejskiej w Kunowie, radna z Janika i Kolonii Inwalidzkiej oraz Cezary Szwajda, radny z Janika.

– Tu był słynny Rajek, tony błota przyczepiały mi się do butów, gdy szłam do szkoły. Było tak ciężko, że gdy docierałam do szkoły, trzeba było wziąć łopatkę i skrobać buty.  W zimie z kolei bardzo „lubiła” te tereny zamieć, która równała wąwozik z brzegami. Jako uczniowie tarzaliśmy się  w śniegu, a był  po pas – wyjaśnia Jadwiga Banasik. Dodaje, że ulicę Szkolną swego czasu zgłosiła do Programu likwidacji miejsc niebezpiecznych.

–  Nasza droga otrzymała punkty, które przyczyniły się do większego dofinansowania Reszta to już działania podjęte przez panią Małgorzatę Mazur, kierownika  Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta w Kunowie, która napisała wniosek o dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych i burmistrza Lecha Łodeja, który pozyskał środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówi Jadwiga Banasik.

Grzegorz Grzegorski, mieszkaniec domu przy ulicy Szkolnej w Janiku.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

.

O tym, że na ulicy Szkolnej było kiedyś bardzo niebezpiecznie mówi Cezary Szwajda. 

– Trzeba było uciekać na boki, droga była wąska, Teraz mamy drogę na miarę XXI wieku, Poprawił się komfort mieszkańców – tłumaczy.

Anna Buczkowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku podkreśla, że doskonale pamięta jak wyglądała ulica Szkolna, w placówce pracuje bowiem od 20 lat. O przebudowie drogi mówi, że mieszkańcy i kierowcy zyskali  „całkowicie odmienne warunki”. 

Jadwiga Banasik. radna Rady Miejskiej w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Rodzice uczniów naszej szkoły podkreślali, że przydałby się remont drogi. Dla każdej placówki oświatowej bezpieczeństwo jest rzeczą nadrzędną. Przez to, że droga została przebudowana, to bezpieczeństwo już zapewniamy.  Przy ulicy Szkolnej uczniowie wychodzą z autobusu szkolnego i pod opieką nauczycieli przechodzą na plac szkolny. Jestem przekonana, że droga będzie służyła mieszkańcom, nie tylko posesji wzdłuż ulicy Szkolnej, ale całego Janika. Powstała ścieżka rowerowa, chodniki. Będzie można spacerować, jeździć na rolkach, hulajnodze, czy uprawiać nordic- walking. Bardzo się cieszymy i dziękujemy panu burmistrzowi za pozyskanie środków zewnętrznych, abyśmy, mówię w imieniu kadry szkolnej,  mogli do naszego miejsca pracy docierać w tak komfortowy sposób – mówi Anna Buczkowska. 

Jakub Rozwadowski, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku podziękował burmistrzowi w imieniu wszystkich uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku, którzy będą korzystali z drogi.

Cezary Szwajda, radny rady Miejskiej w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dziękujemy za bezpieczeństwo w drodze do szkoły i ze szkoły. Nowy chodnik, ścieżka rowerowa, będą służyły nam również w czasie wolnym od zajęć.  Ułatwią komunikację z naszymi kolegami. Będą to również znakomite warunki do rekreacji i wypoczynku. Spacery, jazda na rolkach, na rowerze, a może na hulajnodze. Nasi rodzice nie będą już się martwić, czy bezpiecznie dotrzemy do szkoły, a sami również będą mogli nas dowieźć w komfortowych warunkach –  mówi Jakub Rozwadowski.

Jakub Rozwadowski, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Gratulacje samorządowi gminy Kunów i mieszkańcom Janika, złożył Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości. 

– Przekazuję te gratulacje także w imieniu nieobecnych tu dzisiaj senatora Jarosława Rusieckiego i posła Krzysztofa Lipca, szefa świętokrzyskiej organizacji Prawa i Sprawiedliwości. To, że pieniądze płyną do gminy Kunów, to efekt polityki, jaką prowadzi rząd pana premiera  Mateusza Morawieckiego. To wynik innego spojrzenia na Polskę. Środki do Polski gminnej, Polski powiatowej idą z wielu źródeł: z Funduszu Rozwoju Dróg, Funduszu Inwestycji Lokalnych, czy  Polskiego Ładu i dzięki nim ta droga mogła powstać. Droga jest dobrze wyprofilowana, jedzie się nią bardzo dobrze – mówił Andrzej Kryj. 

Uroczyste przecięcie wstęgi na otwarciu ulicy Szkolnej
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał, że do gminy Kunów w ciągu ostatnich lat udało się pozyskać  wiele pieniędzy. Są jednak gminy, w których inwestycje zostały wykonane  ze środków z budżetu państwa, a mieszkańcy o tym nie wiedzą, informuje się bowiem opinię publiczną, że zrealizowano je  tylko ze  środków zewnętrznych.  

– Kiedy jestem na takich uroczystościach, bo dla wspólnoty lokalnej są to uroczystości, to jestem dumny, że mogę reprezentować rząd PiS.  Nie jest to ostatnia dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Kunów.  Jestem przekonany, że niebawem będziemy mogli wspólnie informować o kolejnych dużych środkach rządowych pozyskanych dla gminy Kunów i jej mieszkańców – podsumowuje Andrzej Kryj. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this