Znajdź nas na

FAKTY

W Kunowie będzie „Klub Malucha”!

Najprawdopodobniej już od września 2024 roku w Kunowie funkcjonować zacznie „Klub Malucha”. – To odpowiedź na prośby i sugestie rodziców tych dzieci, które ze względu na swój wiek nie mogą jeszcze uczęszczać do przedszkola – tłumaczy Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Na zdjęciu: Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie w otoczeniu dzieci, biorących udział w II Świętokrzyskiej Olimpiadzie Przedszkolaka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku w 2022 roku fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Baza edukacyjna w Kunowie powiększy się o „Klub Malucha”. Pomoże  w tym ponad 500 000 zł, jakie w ramach Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” 2022–2029 pozyskał samorząd. Jak podkreśla Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, duża w tym zasługa Aleksandry Bernaciak, kierownika Referatu Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie, która odpowiada za sprawy związane z gminną oświatą. 

– To jedna z tych osób, które kunowską oświatę „postawiły na nogi”. Jako burmistrz pozwoliłem jej działać i jej posłuchałem. W naszej gminie była olbrzymia potrzeba utworzenia takiego „Klubu Malucha”. Dowodem na to są prośby i sygnały od rodziców dzieci, które nie kwalifikują się do pobytu w przedszkolu. Gdy tylko pojawiła się szansa na pozyskanie odpowiedniego dofinansowania, nie zastanawialiśmy się. Od razu wydałem polecenie, aby przygotować wniosek i projekt. Wkrótce ogłosimy przetarg i zaczniemy rozbudowę naszego przedszkola w Kunowie, tak, aby nowa placówka mogła jak najszybciej służyć naszym najmłodszym mieszkańcom – tłumaczy Lech Łodej.

Umowę w ramach Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” 2022–2029 podpisali Danuta Fijas, skarbnik gminy Kunów, Lech Łodej, burmistrz Kunowa i Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Dodaje, że „Klub Malucha”, w którym miejsce znajdzie 13 dzieci w wieku od roku do 2,5 roku, na pewno pomoże rodzicom w podjęciu decyzji o powrocie do aktywności zawodowej.

– Przed tym trudnym dylematem zazwyczaj stają mamy, które bardzo chciałyby wrócić do pracy, ale albo nie mają z kim zostawić swojej pociechy, albo boją się, czy będzie dobrze „zaopiekowana”. My taką 100 procentową opiekę będziemy w stanie zapewnić. Rodzice będą mogli rozwijać swoje kwalifikacje, a także nie „wypadną” z rynku pracy – mówi Lech Łodej.

Małgorzata Mazur – Kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Do rozbudowy przedszkola o pomieszczenia Klubu Malucha – 500 000 zł dołoży ze swojego budżetu, gmina Kunów.  Wszystko po to, aby maluszki miały jak najlepsze warunki do zabawy, odpoczynku i nauki. 

Nad projektem rozbudowy czuwa Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie, która tłumaczy, że placówka funkcjonowanie powinna zacząć od września 2024 roku. 

Dzień Matki w gminie Kunów 2021 rok
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W tym momencie wniosek o pozwolenie na budowę jest procedowany przez ostrowieckie starostwo. Jeszcze  w tym roku będziemy chcieli ogłosić przetarg. Na samo wybudowanie obiektu dostaliśmy 529 106,51 zł. Do tego otrzymamy również środki na funkcjonowanie „Klubu Malucha”, które też zostały nam już przyznane. Budynek będzie połączony z przedszkolem, aby można było korzystać z przedszkolnej kuchni, która świetnie sprawdza się w przypadku starszych dzieci. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie ok. 90 metrów kwadratowych. Znajdzie się w nim: wiatrołap, szatnia, schowek, sala zajęć dla 13 dzieci o powierzchni 40 metrów kwadratowych,  schowek na materace, toalety i pomieszczenie gospodarcze. Budynek będzie parterowy – wyjaśnia Małgorzata Mazur. Dodaje, że w ankiecie dotyczącej programu rewitalizacji w gminie Kunów bardzo dużo osób wskazywało na brak takiego miejsca opieki dla najmłodszych dzieci.

Aleksandra Bernaciak, kierownika Referatu Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie przypomina, że będzie to pierwszy  „Klub Malucha” w historii kunowskiej oświaty. 

Aleksandra Bernaciak, kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

–  Bardzo duże zainteresowanie uruchomieniem „Klubu Malucha” mamy wśród rodziców dzieci 2,5 letnich. To bowiem dolna granica wieku dziecka, które w uzasadnionych przypadkach można przyjąć do przedszkola. Rytm dnia w przedszkolu różni się jednak od tego w klubie malucha. Co ważne to przejście z klubu malucha na ten wyższy etap edukacji, czyli do przedszkola, będzie dla tych dzieci naturalne. Będą znały swoich starszych kolegów chociażby z placu zabaw – podsumowuje Aleksandra Bernaciak. 

Zadanie dofinansowane z programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” 2022-2029

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this