Znajdź nas na

FAKTY

W najbliższą niedzielę świętować będą rolnicy z gminy Ćmielów!

Gmina Ćmielów, to wciąż gmina rolnicza. Nie brakuje gruntów ornych, które zajmują ponad 50 procent jej powierzchni. Już w najbliższą niedzielę (3 września) na terenie malowniczego zbiornika Topiołki odbywać się będą Dożynki Gminne w gminie Ćmielów. Nie zapomniano o obrzędach tradycyjnych, jak i części rozrywkowej ,choć w tym roku nie zabraknie też nieco gorzkiego akcentu. – Z moich wyliczeń wynika, że tegoroczne dożynki powiatowe powinny zostać zorganizowane właśnie w naszej gminie. Niestety nie wystąpiono do nas z taką propozycją. Tego samego dnia, gdy świętować będą rolnicy z naszej gminy, odbywać się będa również dożynki w Ostrowcu Św. Cóż, na to wpływu nie mamy. Zapraszam wszystkich do celebrowania tego ważnego dla rolników dnia i na wspólną zabawę w scenerii zbiornika Topiołki – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i zapewnia, że atrakcji nie zabraknie.

Korowód dożynkowy prowadziła Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Gmina Ćmielów zajmuje powierzchnię 11 790 ha, w tym 1 334 ha – to powierzchnia miasta Ćmielowa. Użytki rolne stanowią 7 608 ha ( 62,62 % ogółu powierzchni gminy ), w tym:  grunty orne 6 077 ha ( 50,59% ogółu powierzchni gminy ),  sady zaś 125 ha. Aby uczcić trud pracy rolników, ale również podziękować za plony, co roku w gminie Ćmielów organizowane są dożynki. Nie inaczej będzie w tym roku. Choć tegoroczna lokalizacja wydarzenia, ze względu na trwające prace modernizacyjne na ćmielowskim stadionie i Rynku, będzie inna. Mieszkańcy, a także goście, którzy ten dzień postanowią spędzić w gminie Ćmielów bawić się będą nad malowniczym zbiornikiem Topiołki, przez niektórych mieszkańców zwanych również Topiałkami. 

Zbiornik Topiołki
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Dożynki rozpoczną się od uroczystej Mszy Świętej, jaka odprawiona zostanie o godzinie 14.00 w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie. Około godziny 15.15 korowód dożynkowy przemieści się na teren zbiornika Topiołki, gdzie odbędzie się tradycyjna część uroczystości. na godzinę 16.30 zaplanowano natomiast występ Zespołu Defis, na 18.00 – Kabaretu Czwarta Fala, na 19.30 występ zespołu Hit Sanok, a od godziny 20.00 odbywać się będzie zabawa taneczna z DJ Lukasem – wylicza Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa zdradza, że starostami tegorocznych dożynek w tym roku zostaną Alicja i Wojciech Kaca z Krzczonowice. Dodaje, że to młode pokolenie, które chce kontynuować tradycję swoich rodziców i dziadków. 

Niestety w dniu, gdy odbywać się będą dożynki w gminie Ćmielów, zaplanowano również dożynki powiatowo-gminne w Ostrowcu Św. Joanna Suska tłumaczy, że nie rozumie takiej decyzji, ponieważ terminarz dożynkowy dostępny był dużo wcześniej. 

Joanna Suska Burmistrz Ćmielowa.
Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Już dawno z ościennymi gminami, a zwłaszcza z gminą Bałtów, ustaliliśmy, że 2 września dożynki organizuje gmina Bałtów, my zaś wybraliśmy termin – 3 września. Wszystko po to, aby wydarzenia się na siebie nie nakładały. Szanujemy bowiem pracę wszystkich rolników, i tych z gminy Ćmielów, jak i tych pozostałych gmin naszego powiatu. To, że ten termin nie został uzgodniony z gminą Bałtów i Ćmielów, jeśli chodzi o starostwo powiatowe i dożynki powiatowe,  to niestety fakt. Nikt nas nie pytał kiedy będziemy organizować dożynki, żebyśmy mogli po kolei, tydzień po tygodniu, móc zapewnić taki pakiet atrakcji dla mieszkańców z całego powiatu. Nie wiem dlaczego tak się stało. Z moich wyliczeń wynika, że tegoroczne dożynki powiatowe mogłyby odbywać się w Ćmielowie, ale nie wystąpiono z taką propozycją. Będąc wierną tradycji i kultywując ją, będę uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej w Ostrowcu Św., niestety później trwać będą nasze dożynki, podczas których świętować będą rolnicy z reprezentowanej przeze mnie gminy – tłumaczy Joanna Suska. 

Dodaje, że jest przekonana, iż piękny zbiornik Topiołki zagwarantuje malowniczą scenerię i niezapomniane wrażenia, jeśli chodzi o część rozrywkową. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jednak w tym dniu najważniejsi są rolnicy. To im chcę podziękować, że na naszych polskich stołach, dzięki ich pracy mamy ten chleb powszedni. Czasy, w których żyjemy do najłatwiejszych nie należą, tuż za miedzą toczy się wojna, za nami epidemia koronawirusa. Co roku rolnicy zmagać się muszą z klęskami żywiołowymi. Cieszę się, że nie brakuje tej rządowej pomocy, która ułatwia im funkcjonowanie. Rolnictwo to codzienna praca bez ograniczeń, nie ma świąt, nie ma wolnego. To praca 24-godziny na dobę o każdej porze roku – mówi Joanna Suska.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this