Znajdź nas na

FAKTY

W Ostrowcu Świętokrzyskim będą szukać wód termalnych?

Podczas ubiegłotygodniowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w projekcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2022-2029 dotyczące nowego przedsięwzięcia pod nazwą „wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych” z realizacją w latach 2022-2025 oraz planowaną kwotą nakładów wynoszącą 8 200 000 zł. – Dzisiaj chcemy złożyć wniosek. Mamy dostać 100 procent, może dostaniemy 100 procent kwalifikowanych środków. Stać nas na to, by ten VAT dołożyć. To wszystko będzie jeszcze kwestia, jak się Ministerstwo Finansów ustosunkuje, czy kwalifikowany VAT, czy niekwalifikowany VAT, ale podejmujemy takie działania – mówił podczas sesji Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.

Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim. 27 lipca 2021 r. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

„Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych” z realizacją w latach 2022-2025 oraz planowaną kwotą nakładów wynoszącą 8 200 000 zł, to zapis, który znalazł się w uchwale zmieniającej uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2022-2029, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka odbyła się w czwartek 15 września na terenie nowej bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Św.

O nowe przedsięwzięcie wprowadzone do Wieloletniej Prognozy Finansowej pytał Marcin Marzec, radny Rady Miasta Ostrowca Św. 

Źródło: BIP Urząd Miasta Ostrowca Św.

–  Co prawda na wiele pytań pojawiających się na Komisji Budżetu tutaj pan prezydent Smoliński precyzyjnie odpowiedział na wiele tych pytań, natomiast chciałbym jeszcze dopytać, bo nie wiem czy ja dobrze zrozumiałe co do kwalifikowalności VAT-u tego przedsięwzięcia. Czy on będzie kwalifikowany, czy będziemy my go musieli, jako gmina, że tak powiem dołożyć, mówiąc kolokwialnie. Bo finansowanie z tego co zrozumiałem jest w 100 procentach właśnie, ale coś wiem, że pan prezydent mówił odnośnie VAT-u. Nie jestem pewien czy ja to dobrze zrozumiałem. Czy my go wnosimy, czy on jest też kwalifikowany i będzie pokryty –  pytał radny.

Dopytywał również, co stanie się w przypadku, gdy po dokonaniu odwiertu  pojawi się woda. Czy wówczas potrzebny będzie drugi tożsamy odwiert, a jeśli tak kto za niego zapłaci. 

– Teraz pytanie kto będzie ponosił koszty? Domniemuję, że już wtedy gmina w 100 procentach. No i w ogóle przyznaję, że tutaj jeszcze prowadziliśmy jakąś tam dyskusję po komisjach, z kolegami z Rady Miasta i ja się osobiście zastanawiam, bo tak trochę jestem zaskoczony, że ten temat nie przewijał się przez jakąś dyskusję na forum Rady. Więc skąd, jak gdyby oszacowano prawdopodobieństwo tego, że możemy rzeczywiście na tej głębokości znaleźć wodę o określonych parametrach? Czy to prawdopodobieństwo jest jakoś określone? Czy firma, która tutaj współpracuje  z urzędem  ma jakieś stosowne badania i hipotezy na ten temat, że rzeczywiście się to udaje – pytał Marcin Marzec.     

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. podkreślał, że nie byłoby tego tematu, gdyby nie doszło do drastycznej sytuacji na rynku węgla. 

Źródło: transmisjaobrad.info

– Gdyby nie było drastycznej sytuacji związanej z cenami, z brakiem węgla. Ja powtórzę się – cała Unia Europejska sprowadziła węgiel wprowadzając embargo od 1 sierpnia. My wprowadziliśmy jako jedyni od początku marca i dzisiaj ponosimy tego konsekwencje, bo płacimy zamiast 300 zł – 1600, 1700, 1800 za tonę. Stąd dzisiaj mając na uwadze przyszłość Ostrowca Świętokrzyskiego i szukając różnych alternatyw, żeby wesprzeć energetykę  cieplną i ciepło systemowe, a ja już nie chcę tutaj o tym opowiadać, bo wielokrotnie o tym mówiłem i niestety nie znajduje to uzasadnienia i uznania te moje słowa, a przypomnę państwu, że półtora roku temu już podnosiłem na forum Związku Miast Polskich temat certyfikatów CO2 i problemów, które będą wygenerowane i to się ziściło. Pół roku temu bez mała miałem zaszczyt, przyjemność  referować sprawę ciepłownictwa na spotkaniu z panem premierem, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i też mam no próżną satysfakcję, że sprawdziły się moje słowa i cóż mi po tym? Dzisiaj za wszystko zapłacą mieszkańcy w Polsce. Więc dzisiaj dyskusja o ciepłownictwie i o tym odwiercie, to jest jeden z elementów, a mamy ich jeszcze przygotowanych więcej po to, żeby na przyszłość zabezpieczyć się i mieć możliwość dywersyfikacji. Ja dzisiaj zakończyłbym tutaj swój wywód w tym miejscu, dlatego, że chciałbym państwa zaprosić w październiku na sesję, która będzie dedykowana ciepłownictwu i taka sesje chciałbym, aby odbyła się na terenie Ciepłowni Ostrowieckiej, na terenie Miejskiej Energetyki Cieplnej. Myślę, że wtedy będzie więcej informacji. Dzisiaj chcemy złożyć wniosek.  Mamy dostać 100 procent, może dostaniemy 100 procent kwalifikowanych środków. Stać nas na to, by ten VAT dołożyć. To wszystko będzie jeszcze kwestia, jak się Ministerstwo Finansów ustosunkuje, czy kwalifikowany VAT, czy niekwalifikowany VAT, ale podejmujemy takie działania. Chcemy sprawdzić, czy jest tam możliwość i wierzymy, i to co zawsze mówiłem, trzeba próbować różnych rzeczy, trzeba być aktywnym, żeby mieć możliwość zapewnienia dla naszych mieszkańców różnych alternatyw – mówił prezydent.

Mieszkańcy Ostrowca Św. nie usłyszeli jednak o szczegółach. 

Zdjęcie ilustracyjne Mateusz Czeremcha, radny niezrzeszony
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Głos w sprawie zabrał radny  Mateusz Czeremcha, który podkreślał, że cieszy się, iż gmina stara się o środki rządowe i trzyma kciuki za pozytywne rozpatrzenie wniosku.

– Ciągle w mediach słyszymy, że jest trudna sytuacja, Wszyscy tego doświadczamy wzrostu cen energii. To bardzo dobry sygnał ze strony rządu, że takie środki samorządy mogą uzyskać w wysokości kilku milionów złotych na tak naprawdę poszukiwanie tych wód geotermalnych. I to świadczy o tym właśnie, że rząd właściwie diagnozuje sytuację i odpowiednio reaguje na te problemy. I to bardzo cieszy, że nasza gmina chce skorzystać z tych środków i będę trzymał kciuki za ten wniosek, który zostanie złożony. Mam nadzieję, że  otrzymamy te pieniądze. No i również mam nadzieję, że takowe wody uda się na terenie naszego miasta znaleźć, co wpłynie na kondycję gminy i gminy, i również na obniżenie rachunków za ciepłą wodę – mówił Mateusz Czeremcha.       

Za podjęciem uchwały zagłosowało 20 radnych.              

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Zapis sesji dostępny jest TUTAJ

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this