Znajdź nas na

FAKTY

Europejski tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi!

W dniach 19-23 września 2022 odbędzie się dziesiąty Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Badania przesiewowe organizuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Hasłem tegorocznej edycji kampanii jest “Najwyższy czas ZROZUMIEĆ NOWOTWORY GŁOWY I SZYI. Make it Make Sense.”

Grafika: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Wydarzenie jest okazją do promocji nowoczesnych, interdyscyplinarnych ośrodków zajmujących się leczeniem chorych z nowotworami głowy i szyi oraz szansą na zapoznanie się z zasadami wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.

ŚCO zaprasza na badnia

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaplanowało bezpłatne badania przesiewowe, a także telefoniczne dyżury specjalistów oraz wykłady dla młodzieży. Nasofiberoskopia, to niebolesne, krótkie badanie polegające na obejrzeniu górnych dróg oddechowych przy pomocy wziernika z kamerką.

Badania będą prowadzone od 8.00 do 15.00 i dedykowane są osobom od 40. do 65. roku życia. Należy się na nie zarejestrować pod numerem telefonu 41 36 74 653.

Badania przesiewowe w kierunku nowotworów głowy i szyi prowadzone są w Świętokrzyskim Centrum Onkologii od trzech lat w ramach programu „Twój świadomy wybór”. W tym czasie badaniom poddano ponad 12 tys. osób, a u ponad 60 wykryto nowotwór.

Nowotwory głowy i szyi

Nowotwory głowy i szyi stanowią ponad 5% wszystkich zarejestrowanych w naszym kraju nowotworów złośliwych. W Polsce, w ostatnich latach zachorowania szacuje się 6000 przypadków rocznie. Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka głowy i szyi należą narażenia na tytoń, nadużywanie alkoholu, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV), zakażenia wirusowe oraz czynniki środowiskowe. Objawy nowotworów regionu głowy i szyi różnią się w zależności od ich pierwotnej lokalizacji. Zwykle symptomy mają charakter dolegliwości bólowych, owrzodzenia, nacieku, zaburzeń oddychania, połykania i mowy. Nowotwory głowy i szyi mogą powodować zaburzenia wzorku, węchu i smaku. Ogólnie chorzy na niezaawansowane nowotwory głowy i szyi (stopień I i II) mogą być leczeni pojedynczą metodą terapeutyczną, natomiast zaawansowane raki głowy i szyi w stopniu III i IV wymagają zwykle leczenia skojarzonego. Szacuje się, że w około 70 proc. przypadków przyczyną nowotworów jamy ustnej i gardła środkowego jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest on bardzo rozpowszechniony, zidentyfikowano ponad 100 jego typów. U większości osób zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego rozwija się bez żadnych objawów. Niekiedy zanim dojdzie do zakażenia, wirus może być nieaktywny przez długi czas.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this