Znajdź nas na

FAKTY

W Ostrowcu Świętokrzyskim nie będzie cmentarza dla zwierząt?

Jak wynika z odpowiedzi udzielonej Arturowi Rutkowskiemu i Krzysztofowi Ołowni, radnym Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim nie jest planowane wybudowanie grzebowiska zwłok zwierzęcych czy spalarni tych zwłok. To zła wiadomość dla właścicieli psów, kotów i małych zwierząt domowych, którzy chcieliby w godny sposób pożegnać się ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi.

Cmentarz dla zwierząt – Mochle Koło Bydgoszczy Źródło: brzozowaprzystan.pl

O cmentarzach dla zwierząt, a także wymogach jakie muszą spełniać pisaliśmy w październiku 2021 roku. . Według ówczesnych danych Głównego Inspektora Weterynarii pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej znajdowało się zaledwie 15 cmentarzysk dla zwierząt towarzyszących, w tym żadne na terenie województwa świętokrzyskiego. 

Temat pochówku zwierząt powraca często w naszych rozmowach z właścicielami czworonogów. Dla miłośników „braci mniejszych” pies, kot, chomik, papuga, żółw, czy szynszyla, to nie tylko sympatyczne zwierzę, to często członek rodziny, który towarzyszy w tych dobrych, ale i złych chwilach. Właściciele czworonogów nie wyobrażają sobie, że oddają zwłoki swoich pupili  do utylizacji.  Są jednak i takie głosy, które mówią, że to nieetyczne, a pogrzeby zarezerwowane są tylko dla ludzi.  Naukowcy udowadniają jednak, że cmentarze dla zwierząt nie są czymś nowym. Istniały już w starożytności. Jak w 2021 roku poinformował Dziennik Naukowy, powołując się na Live Science: „Archeolodzy w Egipcie odkryli najstarszy cmentarz dla zwierząt domowych. Nekropolia, która powstała przed dwoma tysiącami lat, wypełniona jest szczątkami ukochanych pupili ówczesnych ludzi. Chowano tam m.in. koty i małpy, które nadal noszą obroże z koralikami z muszli, szkła i kamienia. Jedna małpa została nawet pochowana z trzema kociętami, muszlami i prosięciem. Odkrycia dokonali badacze z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie”. 

O plany budowy grzebowiska zwłok zwierzęcych wraz z krematorium w Ostrowcu Św. w swojej interpelacji dopytywał Artur Rutkowski, radny Rady Miasta Ostrowca Św. Podobną interpelację złożył również inny radny – Krzysztof Ołownia. 

Wygląda jednak na to, że miłośnicy zwierząt będą zawiedzeni. 

Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, której podpis widnieje pod odpowiedziami udzielonymi radnym, tłumaczy, że utworzenie i prowadzenie cmentarza dla zwierząt nie należy do zadań własnych gminy, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. 
– (…) Nadmienić natomiast należy, iż w rozumieniu obowiązujących przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 399), do zadań gminy należy zapewnienie czystości i porządku na swoim terenie, w tym tworzenie warunków niezbędnych do ich utrzymania. Przepis art. 7 pkt 3 tejże ustawy stanowi, że rada określa w drodze uchwały wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części. W § 4 uchwały Nr XXXVI/96/2016 Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 16 września 2016 r. zostały zatem określone wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności. Do katalogu tych wymagań należą: 1) prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części, 2) posiadanie lub dysponowanie terenem, na którym ma być prowadzona działalność, 3) posiadanie tytułu prawnego do obiektu, na którym będzie prowadzona działalność, 4) posiadanie urządzeń i środków technicznych wykorzystywanych do grzebania lub spalania zwłok zwierzęcych i ich części spełniających wymagania określone w obowiązujących przepisach w tym zakresie, 5) posiadanie pomieszczeń z urządzeniami chłodniczymi do przetrzymywania zwłok zwierzęcych lub ich części, gdy brak jest możliwości natychmiastowej utylizacji, 6) posiadanie pojazdu przystosowanego do transportu zwłok zwierzęcych i ich części. Ponadto, przedsiębiorca przed rozpoczęciem działalności powinien złożyć wniosek o uzyskanie stosownego zezwolenia, co reguluje § 5 obowiązującej uchwały Rady Miasta. Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, na terenie całego kraju funkcjonuje jedynie 15 nadzorowanych przez inspekcje weterynaryjne cmentarzy, prowadzonych przez niezależne podmioty gospodarcze. Podsumowując, w Ostrowcu Świętokrzyskim nie jest zatem planowane wybudowanie grzebowiska zwłok zwierzęcych czy spalarni tychże zwłok – wyjaśnia Anna Niedbała. 

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Zarażenie gronkowcem, zastrzeżenia do opieki, naruszenie prawa do opieki duszpasterskiej – na co jeszcze żalili się pacjenci ostrowieckiego szpitala? 

FAKTY

Ponad 4 miliony złotych na czyste powietrze! Świętokrzyskie gminy z dofinansowaniem na wymianę „kopciuchów”

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this