Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

W „Staszicu” uczcili patrona szkoły!

Był nietypowym przedstawicielem duchowieństwa, nie nosił sutanny, nie odprawiał mszy, a w swoich pismach otwarcie deklarował deizm. Praktycznie codziennie chodził do teatru, a w życiu prywatnym cieszył się opinią skąpca i dziwaka… Stanisław Staszic, bo o nim mowa, jest patronem Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim. 3 kwietnia uczczono jego pamięć uroczystą akademią.

Fot. Izabela Otręba

W środę, 3 kwietnia, Liceum Ogólnokształcącym imienia Stanisława Staszica odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły. Wzięli w niej udział uczniowie z klasy 1 D, 2 B oraz 2 C. O program artystyczny pełen informacji o patronie oraz adekwatną do tematyki dekorację sali zadbały: Eliza Firmanty i Monika Żardecka, nauczycielki ze „Staszica”,
Na uroczystość przybyli: Dariusz Kaszuba, dyrektor placówki, nauczyciele i uczniowie  klas pierwszych i drugich.
Uczennice biorące udział w akademii ( Natalia Lewicka, Aleksandra Sternik, Julia Połetek z klasy 1 d oraz Natalia Ceglarska i Weronika Forma z klasy 2 B) przybliżyły swoim kolegom i koleżankom  sylwetkę patrona szkoły. 
Przedstawiły fakty z życia Stanisława Staszica, jego poglądy dotyczące edukacji i życia politycznego kraju.

Fot. Izabela Otręba

I tak np. Fryderyk Skarbek, ekonomista, pisarz i publicysta z przełomu XVIII i XIX wieku pisał o nim:
„Powierzchowność jego, wprawdzie miła i poważna, była nieraz przedmiotem żartów, w skutku niedbałości o siebie samego pod względem już to ubioru, już to mieszkania i ekwipażu, słowem całego sposobu życia. Gruntownie uczony i opiekun tak nauk, jako też tych, którzy im się poświęcali, był – rzec śmiało można – dziwacznym pisarzem, kiedy go porywała poetycka wena opiewania niemiarowym i nierymowym wierszem Rodu ludzkiego, językiem prawie dla nikogo z ziomków niezrozumiałym. Pomimo tego wszystkiego, przez niezachwianą prawość i moc charakteru, przez sposób użycia majątku swego i przez wyrzeczenie się wszelkich względów osobistych dla dobra kraju, zjednał sobie wreszcie takie powszechne poważanie, jakiego nie osiągnął żaden inny pojedynczy obywatel, który stanowczo na los kraju nie wpływał. ”

Fot. Izabela Otręba

Uczennica Natalia Lewicka zacytowała fragmenty wierszy, jakie o patronie ostrowieckiej szkoły średniej stworzyli ówcześni poeci oraz przypomniała  najważniejsze cytaty z jego dzieł . Nie zabrakło historii powstania tej najstarszej placówki oświatowej w mieście. Był też czas na wspomnienie sukcesów jej uczniów i absolwentów, a ich lista jest naprawdę imponująca.
W podsumowaniu, przedstawiono zasługi tego wszechstronnego działacza politycznego i pisarza epoki oświecenia.

Fot. Izabela Otręba


Uzdolnieni artystycznie  uczniowie z klas: 1 D , 2 B i 2 C (Aleksandra Pawlik, Dawid Nowak, Andżelika Orłowska, Kacper Czerwonka) zadbali o urozmaicenie programu akademii przez muzykę, grając utwory muzyczne na pianinie i gitarze oraz śpiewając piosenki o tematyce dotyczącej życia szkoły.
Na zakończenie Dariusz Kaszuba, dyrektor placówki, odniósł się do życiorysu patrona szkoły, wspomniał także o najnowszych sukcesach uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 1 imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Św.

Fot. Izabela Otręba

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this