Znajdź nas na

FAKTY

W Stokach Dużych marzą o świetlicy wiejskiej, w Rudzie Kościelnej – o wiacie przystankowej! Gmina jest coraz bliżej bezpłatnego pozyskania działek!

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców Stoków Dużych i Rudy Kościelnej. Gmina Ćmielów nie ustaje w działaniach zmierzający do bezpłatnego pozyskania działek na potrzeby lokalnych społeczności. Zarówno Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, jak i Dawid Gawłowski, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Gminy w Ćmielowie podkreślają, że pomimo iż procedura jest czasochłonna, a korespondencja pomiędzy urzędem, a Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa – obszerna, gmina krok po kroku zbliża się do bezpłatnego przejęcia terenów, których wcześniejszy stan prawny nie był uregulowany. – Po to jestem burmistrzem, aby porządkować te kwestie, które do tej pory nie były regulowane jeśli chodzi o nieruchomości gruntowe, a w przyszłości także działki pod przebudowę dróg – deklaruje Joanna Suska.

Mapa gminy Ćmielów fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Na podstawie Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa gmina Ćmielów stara się o nieodpłatne pozyskanie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, dwóch nieruchomości: działki w Stokach  Dużych i  działki w Rudzie Kościelnej. 

– Mając oczywiście wielkie chęci, aby na terenie Rudy Kościelnej postawić wiatę przystankową z prawdziwego zdarzenia, nowoczesną, z zadaszeniem – adekwatną do czasów,  w których żyjemy, aby służyła mieszkańcom i dzieciom dojeżdżającym do szkoły, jakże wielkie było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że działka, na której znajduje się przystanek, nie należy do gminy – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Właścicielem terenu okazał się  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Tak rozpoczęła się długotrwała procedura regulacji stanu prawnego. I choć pracy, jaką każdego dnia w tej kwestii wykonują ćmielowscy urzędnicy z pozoru nie widać, świadczą o niej segregatory pełne niezbędnej dokumentacji, a także korespondencji pomiędzy instytucjami.

– Procedura zmierzająca do pozyskania tej działki nieodpłatnie wymaga czasu. Nie sztuką jest  taką działkę kupić, wydając gminne pieniądze, sztuką jest przeprowadzić procedury tak, aby pozyskać ją nieodpłatnie na cele publiczne. W przyszłości chciałbym zagospodarować teren nie tylko na wiatę przystankową, ale także na skwerek, na terenie którego  będą mogli odpocząć mieszkańcy – mówi Joanna Suska. 

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodaje, że wiele udało się  osiągnąć dzięki przychylność Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział w Kielcach, z jego dyrektorem Jackiem Tosiem na czele. 

– Zawsze powtarzam, że dobra współpraca popłaca, niemniej jednak same chęci nie  wystarczą do tego, aby przeprowadzić czasochłonne procedury.  Jesteśmy już na dobrej drodze, aby uregulować zastany stan prawny,  zgromadziliśmy dokumentu, aby w przyszłości taka wiata mogła w Rudzie Kościelnej stanąć. Jej szacunkowy koszt to 5 000 zł. To nie jest wielka kwota, ale póki co nie możemy inwestować na działkach, które do nas nie należą – przypomina burmistrz. 

Dodaje, że w 2020 roku 183 działki przeszły na własność gminy z racji tego, że ich stan prawny nie był wcześniej uregulowany. Gmina rozpoczęła procedurę ich pozyskania.

– To takie prace porządkowe, których nie widać na zewnątrz, a dzieją się wewnątrz – mówi Joanna Suska. 

Podkreśla, że na dobrej drodze są też procedury, jeśli chodzi przejęcie działki na terenie Stoków Dużych, którą mieszkańcy chcą zagospodarować pod budowę świetlicy wiejskiej. 

– Mają już piękną altanę, która powstała dzięki środkom z funduszu sołeckiego, wybudowana została natomiast własnym sumptem. Mieszkańcy Stoków Dużych  „idą w ślad” za innymi sołectwami w naszej gminie: Piaskami Brzóstowskimi, czy Brzóstową, Chcę mieć własną świetlicę wiejską, która posłuży im także w miesiącach jesienno- zimowych. W imieniu mieszkańców pismo do gminy wystosowała pani Katarzyna Stępniewska, sołtys. Nie było tam  tyle lat miejsca do spotkań.  Zależy nam na  nieodpłatnym przejęciu działki. Jednak zgodnie z pismem z KOWR-u, które otrzymaliśmy, budynek, który znajduje się na terenie działki, musi zostać rozebrany ze względu na jego zły stan techniczny. Do wniosku załączony musi zostać także operat szacunkowy – tłumaczy Joanna Suska i dodaje, że jeśli tylko pojawi się możliwość pozyskania środków na świetlicę wiejską na pewno wystąpi z takim wnioskiem.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

– Aby móc przejąć jedną, jak i drugą działkę potrzebna jest dokumentacja, którą aktualnie opracowujemy.  Na  początku roku występowaliśmy z wnioskiem do KOWR-u o przekazanie nam działek, otrzymaliśmy od nich pismo, w którym wyliczają nam ilość dokumentów, którą musimy dołączyć  do wniosku. Są to m.in. uchwała rady miejskiej, upoważniająca organ wykonawczy, czyli burmistrza  do przejęcia tych działek, oświadczenie burmistrza o dacie rozpoczęcia i zakończenia inwestycji, aktualny wypis i wyrys z rejestru gruntów, dokumentację wykazującą  zgodność charakteru inwestycji z przeznaczeniem, dokumentację projektową (wstępna dokumentacja zaopiniowana pozytywnie już jest) a także operat szacunkowy określający wartość rynkową tych nieruchomości. W połowie stycznia będziemy mieć wycenę, wniosek będzie już kompletny.  Będziemy mieli kompletną  niezbędną dokumentację – wyjaśnia Dawid Gawłowski, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Gminy  w Ćmielowie.

Na odpowiedź z KOWR-u  trzeba będzie jednak chwilę poczekać. O ile sytuacja z działką w Rudzie Kościelnej, na której miałaby powstać wiata przystankowa jest szybsza, ponieważ część terenu jest już zajęta pod pas drogowy,  a pracownicy zgodę wydają samodzielnie,  o tyle działka w Stokach Dużych przejęta może zostać  na podstawie innych przepisów. W tym przypadku zgodę wydaje bowiem  Minister Rolnictwa. i Rozwoju Wsi.

– Jednak nie stoimy w miejscu, systematycznie krok po kroku idziemy do przodu, zbliżając się do bezpłatnego przejęcia tych terenów dla mieszkańców poszczególnych sołectw – podsumowuje Joanna Suska. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this