Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Kunów otrzymała pół miliona złotych na budowę świetlicy wiejskiej w Wymysłowie!

Świetlica wiejska w Wymysłowie to obiekt, na który od lat czekali mieszkańcy tej części gminy Kunów. Czekali na nią również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wymysłowie. Dzięki 500 000 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ich marzenie wreszcie się spełni. Powstanie parterowy budynek z pracowniami i salą widowiskową, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. – PSP w Wymysłowie nie dysponuje salą, w której mogłyby odbywać się akademie, czy inne wydarzenia kulturalne. Szkolny korytarz nie jest miejscem odpowiednim do organizacji takich uroczystości. Świetlica wiejska spełni także wszystkie oczekiwania mieszkańców, którzy dotychczas nie mieli miejsca spotkań z prawdziwego zdarzenia – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Wymysłowie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak zapewnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, decyzja o konieczności budowy świetlicy wiejskiej w Wymysłowie nie była trudna do podjęcia. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wymysłwoie nie dysponuje bowiem salą, z której mogliby korzystać uczniowie przy okazji organizowania wydarzeń kulturalnych, czy uroczystych akademii.   

– Każde zebranie, czy wydarzenie,  organizowane jest  w wąskim, długim holu szkolnym. To nie są warunki komfortowe, warunki adekwatne do aktualnych standardów. Warto dodać, że 

szkoła w Wymysłowie ma „rację bytu”. Szkoła jest dobrze położona. Uczęszczają do niej dzieci z gminy Kunów, Ostrowca Świętokrzyskiego, a także gminy Bodzechów. „Obsługuje” zatem trzy gminy. W Wymysłowie nie ma innego obiektu pełniącego funkcje kulturalne, czy rozrywkowe: nie ma remizy, czy kościoła. Na terenie przylegającym do szkoły, odbywają się festyny – mówi Lech Łodej. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie podczas pikniku w Wymysłowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Budowa świetlicy wiejskiej możliwa będzie dzięki  500 000 zł, jakie otrzymała gmina w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Szacunkowy koszt budowy obiektu wyniesie ok. 1 000 000 zł. Brakujące środki pochodzić będą z budżetu gminy.

Powstanie parterowy, wolnostojący budynek. Od strony zachodniej zaprojektowano część mieszczącą zaplecze higieniczno-sanitarne i aneks kuchenny. W części południowej zaś powstaną pracownie i sala widowiskowa. Przeznaczone będą dla 50 odwiedzających. 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Wymysłowie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Oczywiście jako burmistrz otrzymywałem takie sygnały, że świetlica jest potrzebna, choć tak naprawdę sam wiedziałem jak jest niezbędna. Mieszkam w tych stronach. Takiej sali nigdy tam nie było. Zanim zostałem burmistrzem brałem udział w wydarzeniach organizowanych w Wymysłowie, zarówno jako gość, czy grając na koncertach. Po objęciu stanowiska burmistrza zintensyfikowałem działania zmierzające do budowy świetlicy. Na wszystko musi przyjść jednak właściwy czas. To nie jest tak, że dziś się nam coś zamarzy, a jutro już mamy. Potrzebny jest projekt, dokumentacja, środki finansowe, wszystko wymaga czasu – podkreśla burmistrz.

Przetarg na budowę świetlicy wiejskiej ogłoszony zostanie w 2022 roku. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this