Przypomnijmy, że „Krzemionkowski Region Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego”, został zgłoszony do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mimo wątpliwości i pytań, jakie pojawiły się podczas zorganizowanej w środę konferencji prasowej, m.in. o to czy brak ofert od wykonawców na modernizację obiektu nie zagraża temu ważnemu w historii muzeum, wydarzeniu – okazuje się, że nie będzie miało to żadnego znaczenia dla złożonego przez Muzeum wniosku.
– UNESCO jest poinformowane, ICOMOS otrzymał wszystkie plany dotyczące tej modernizacji na Krzemionkach, natomiast nie ma to żadnego wpływu na aplikację Krzemionek na listę Światowego Dziedzictwa, bo tutaj nie chodzi o modernizację. Bardzo często zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa nie są udostępnione zwiedzającym. To nie będzie miało żadnego znaczenia dla naszego wniosku – podkreślała podczas konferencji prasowej Ewa Działowska, p.o. dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Mając świadomość wyjątkowej wartości, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zawrze porozumienie o współpracy na jego rzecz z licznymi instytucjami i przedstawicielami poszczególnych samorządów. Sygnatariuszami dokumentu będą: Ewa Działowska – p.o. dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św., Andrzej Jabłoński – Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego, Tomasz Staniek – Starosta Opatowski, Jerzy Murzyn – Wójt Gminy Bodzechów, Joanna Suska – Burmistrz Gminy Ćmielów, Marcin Majcher – Burmistrz Gminy Ożarów, Andrzej Matysiak – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Adam Podsiadło – Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Anna Stobiecka-Żak – Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Aldona Sobolak – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Wszystko w trosce o utrzymanie obiektu w odpowiednim stanie, ochronę wartości dobra i koordynację działań wokół „Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego”.
Podpisanie porozumienia odbędzie się w najbliższy wtorek, 19 lutego o godz. 10.00 w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki, Sudół 135a.