Znajdź nas na

FAKTY

W Warszawie protestowali pracownicy służby zdrowia!

Pracownicy służby zdrowia protestowali w sobotę w Warszawie. Spod gmachu MZ przeszli w okolice Sejmu. Domagali się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia i sprzeciwiali się wprowadzaniu przepisów – które jak twierdzili – obciążają ich odpowiedzialnością karną za niezawinione błędy medyczne.

Warszawa, 08.08.2020. Manifestacja pracowników całego środowiska medycznego ruszyła spod Ministerstwa Zdrowia pod Sejm, 8 bm. Medycy protestują m.in. z powodu zaostrzenia prawa karnego w stosunku do pracowników służby zdrowia, którzy nieumyślnie doprowadził do śmierci pacjenta. Jest to wspólna inicjatywa pielęgniarek, ratowników, lekarzy i całej grupy profesjonalistów ochrony zdrowia, skupionych wokół idei Porozumienia Zawodów Medycznych. Hasło manifestacji to Dajcie szansę pacjentom, nie związujcie rąk medykom”. (aldg) PAP/Piotr Nowak

Protestujący nieśli flagi związku Porozumienia Zawodów Medycznych, który był organizatorem demonstracji, transparenty z napisami „Pozwólcie nam lepiej pracować”, „Stop straszeniu medyków”, „Nie damy się zastraszyć”, „Nie związujcie nam rąk”. Pochód otwierały i zamykały karetki pogotowia na sygnale.

Nieopodal Sejmu ustawiono taczki oklejone nazwiskami: Szumowski, Ziobro, Karczewski.

– Gdyby przyszli do nas ci politycy, wsadzilibyśmy ich na taczki i wywieźlibyśmy ich – powiedziała Katarzyna Pikulska lekarz z Porozumienia Zawodów Medycznych.

– Protestujemy przeciw wprowadzeniu w załączniku do tarczy antykryzysowej 4.0 kary bezwzględnego więzienia za nieumyślny błąd medyczny. Walczymy – nie od dziś – o zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, o to, abyśmy mogli godnie pracować, otrzymać środki, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie ratować ludzkie życie, abyśmy otrzymali za to godne wynagrodzenie – powiedział w rozmowie z dziennikarzami ratownik medyczny Wojciech Jędrzejczak.

W imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej protest poparł wiceprezes rady Krzysztof Madej. Podkreślił, że nie może tak być, aby lekarz obawiał się przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, a nie o bezpieczeństwo pacjenta. W jego ocenie wprowadzenie zapisu obciążającego lekarzy odpowiedzialnością karną za niezawinione błędy jest wynikiem ignorancji i uporu polityków. (PAP)

autor: Wojciech Kamiński

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this