Znajdź nas na

FAKTY

Kunów awansował o ponad 100 miejsc w rankingu zamożności pisma „Wspólnota”!

– Bardzo się cieszę, że gmina Kunów w rankingu miast tej kategorii, pnie się do góry, bo nie jest to pierwszy rok takich sukcesów. Rok 2019, jak wielokrotnie już podkreślałem, był rokiem wyjątkowym pod każdym względem – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, komentując Ranking Bogactw Samorządow 2020 opublikowany przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Kunów w swojej kategorii przesunął się bowiem z 562 na 453 miejsce. – Które miasto w naszym powiecie tego dokonało – pyta Lech Łodej.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Kiedy inne miasta w rankingu Wspólnoty stoją w miejscu lub spadają na niższe pozycje w rankingu, Kunów pnie się coraz wyżej. W tym roku przesunął się aż o 109 miejsc w górę.  

– Kunów pnie się dynamicznie w górę. Świadczy to o tym, że brane pod uwagę wskaźniki i współczynniki pokazują jednoznacznie , że Kunów przekroczył  3000 zł dochodu per capita (na osobę), gdzie jeszcze rok temu było to 2,5 tysiąca złotych – wyjaśnia burmistrz.

Dodaje, że jest to dobry prognostyk na przyszłość i optymistyczna tendencja.

– Z tego, co widzę, a także z perspektyw, jakie się przed nami kształtują, patrząc na inwestycje i zadania, które chcemy realizować, rok 2020 może być jeszcze lepszy niż 2019 – dodaje.

Przypomina, że w ubiegłym roku udało się wybudować jedną  z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków, a także rozpoczęto budowę kanalizacji.

– Wiele zadań wciąż przed nami. Mamy przygotowane projekty, bądź są one w fazie końcowe. Jestesmy przygotowani, aby móc aplikować po kolejne środki unijne, z nowego rozdania. Ta sytuacja jest wyjątkowa dla Kunowa. Cieszę  się, że to jest ten czas. Trzeba też pamiętać o wsparciu rządu, o dofinansowaniach do dróg , jak Fundusz Dróg Samorządowych, czy powodziowy, są programy dla seniorów, dla najmłodszych.  Ta koniunktura jest dla nas wyjątkowo dobra. Nie można rozwijać gminy bez wizji i odwagi podczas podejmowania decyzji, wtedy są efekty. Jeżeli ktoś uważa, że gmina mądrze zadłużona to błąd, to się myli. Gmina musi mieć środki na rozwój. Mądre inwestycyjne zadłużenie gminy, to wyznacznik samorządu rozwijającego się – tłumaczy Lech Łodej. 

Zdradza także swój przepis na sukces, a jest nim ocenianie sił na zamiary.

–  Musieliśmy bardzo mocno zastanawiać się nad możliwościami rozwoju gminy. Mamy duży potencjał, mamy opłatę środowiskową, strefę przemysłową. Potrafimy jednak wykorzystać te środki na wkłady własne. Nie możemy ich „przejeść”. Staramy się korzystać z dofinansowań, chyba, że jest to niemożliwe, wówczas sięgamy po środki z naszego budżetu, jak w przypadku remontu drogi na nasz kunowski stadion – tłumaczy burmistrz. 

Dodaje, że ważna jest też jego  współpraca z Radą Miejską w Kunowie. Radni z gminy Kunów, nigdy nie kierują się swoimi sympatiami, czy antypatiami podczas podejmowania decyzji  Kierują się dobrem mieszkańców. 

– Dobrze dobrana zaufana kadra to podstawa. Wszystko musi być uporządkowane od archiwum po sprawy związane z obsługą mieszkańców. Wtedy urząd pracuje,  jak dobrze naoliwiona maszyna. To także dobre warunki pracy dla naszych pracowników. Interesant to osoba, która płaci podatki. My jesteśmy dla nich i dzięki nim,  a nie odwrotnie. Jesteśmy dla ludzi, mamy słuchać ludzi i im pomagać – podsumowuje burmistrz.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu Wspólnoty  jest identyczna, jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych Uwzględniono natomiast subwencje i dochody własne. 

– Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i  województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – czytamy we „Wspólnocie”.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this