Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

W.Zełenski: dziękuję Polakom za wsparcie; stosunki między naszymi krajami jeszcze nigdy nie były tak bliskie!

Pragnę podziękować polskiemu prezydentowi, rządowi i wszystkim Polakom za tę drogę, którą przeszliśmy razem. Bardzo cenimy wasze wsparcie. Nigdy w historii nie było tak ciepłych i tak bliskich stosunków między Polską a Ukrainą – mówił w środę w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński.

Warszawa, 05.04.2023. Wizyta oficjalna Prezydenta Ukrainy w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda (P) i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (L) podczas spotkania w cztery oczy, 5 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. To pierwsza oficjalna wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. W trybie roboczym prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się dwukrotnie w Rzeszowie - w lutym 2023 r. i w grudniu 2022 r. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Ukraiński przywódca – wraz z małżonką Ołeną Zełenską – przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Prezydent Ukrainy został w środę odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Zełenski powiedział podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, podczas której został odznaczony Orderem Orła Białego, że odbiera to jako nagrodę dla całego narodu ukraińskiego i walecznych obrońców Ukrainy.

Podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jego małżonce Agacie Kornhauser-Dudzie, za całą pracę, którą z polskim narodem wykonują. „Pragnę podziękować polskiemu prezydentowi, rządowi, parlamentowi, wszystkim Polakom za tę drogę, którą przeszliśmy razem. Jest to dla nas wielkie wyzwanie i wasze wsparcie bardzo cenimy” – mówił Zełenski.

Szczególne podziękowania skierował do prezydenta Andrzeja Dudy. „Osobiście pragnę podziękować mojemu przyjacielowi, Tobie Andrzeju, za ciepłe stosunki między nami i między naszymi krajami. Wydaje mi się, że nigdy w historii nie było tak ciepłych i tak bliskich stosunków między Polską a Ukrainą. Na takim fundamencie dziś budowane są nasze relacje i relacje naszych dwóch przyjacielskich narodów” – powiedział.

Zełenski podziękował też Polakom w imieniu Ukraińców za przyjęcie ich w swoich domach i otoczenie pomocą. „My odczuliśmy to zwłaszcza w pierwszych tygodniach wojny, kiedy miasteczka i wsie przygraniczne otwierały drzwi dla Ukraińców. Jestem pewny, że to był początek czasu kiedy między Polską a Ukrainą nie będzie już granic politycznych, ekonomicznych a co najważniejsze historycznych. Zrobimy dla tego wszystko, dla naszych narodów. Ale do tego powinniśmy najpierw zwyciężyć” – mówił.

Jak dodał, aby zwyciężyć powinniśmy iść na naszej wspólnej drodze ramię w ramię.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Zełenski otrzymał to odznaczenie w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka.(PAP)

mm/ par/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this