Znajdź nas na

FAKTY

Waldemar Brociek rezygnuje z udziału w pracach komisji ds. nazewnictwa!

Waldemar Brociek, ostrowiecki historyk, autor wielu publikacji, dotyczących historii Ostrowca Św., a także biogramów osób związanych z Ostrowcem Św. rezygnuje z udziału w pracach komisji ds. nazewnictwa. Swoją decyzję przesłał dziś na ręce Ireny Rendudy-Dudek, przewodniczącej Rady Miasta Ostrowca Św. i jednocześnie przewodniczącej komisji ds. nazewnictwa. – Nie widzę możliwości dalszego udziału w komisji, gdy dotychczasowa praktyka tworzenia nazw ulic stoi w sprzeczności z moją opinią na temat nazewnictwa opartą na znajomości historii Ostrowca Św. i zasad onomastyki – tłumaczy Waldemar Brociek.

Waldemar Brociek, twórca i kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym, że niektórzy z ostrowieckich historyków mają wątpliwości, co do praktyk stosowanych przy nadawaniu nazw ulicom w Ostrowcu Św. pisaliśmy wielokrotnie. 

– Nazwy, które w ostatnim czasie otrzymują ostrowieckie ulice nie mają żadnego związku ani z topografią terenu ani z historią miejsca. Są nijakie. Szczególnie rozbawiły mnie nowe nazwy ostrowieckich ulic: „Kawowa” i „Liściasta”. Najwyraźniej pomysłodawców i tych, którzy podnieśli ręce przegłosowując te nazwy, nie stać na nic oryginalnego ani ambitniejszego. Zastanawiam się czy przypadkiem te nazwy nie są odbiciem ich stanu umysłu – pytała ostatnio Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

Dziś (26 maja) o rezygnacji z udziału w pracach  komisji ds. nazewnictwa poinformował nas Waldemar Brociek, nauczyciel, kustosz działu historii w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Św., twórca i kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach , autor licznych wystaw w ostrowieckim muzeum, a także publikacji i artykułów, dotyczących Ostrowca Św, czy biogramów postaci związanych z naszym miastem. 

Rezygnacja Waldemara Broćka z prac w komisji ds. nazewnictwa

– Składam na Pani ręce rezygnację z udziału w komisji Rady Miejskiej ds. nazewnictwa. Nie widzę możliwości dalszego udziału w komisji, gdy dotychczasowa praktyka tworzenia nazw ulic stoi w sprzeczności z moją opinią na temat nazewnictwa opartą na znajomości historii Ostrowca Św. i zasad onomastyki.  W czasie prac komisji wielokrotnie nie zgadzałem się z praktyką stosowania nazewnictwa typu roślinnego (np. Pigwowa, Kawowa), czy nijakiego (np. Rodzinna, Przyjemna) preferując upamiętnienie w nazewnictwie postaci zasłużonych dla naszego miasta i najbliższej okolicy jako wyraz hołdu i znaku pamięci oraz stosowanie nazw kulturowych.  Od kilku lat proponowałem osobę Tadeusza Rekwirowicza jako patrona jednej z ulic. Okazało się, że mimo pierwotnej formalnej zgody, do dziś takiej ulicy nie ma. I chyba nie będzie.  Ponieważ większość członków komisji akceptuje wyżej wymienioną formę nazewnictwa, nie chcąc przeszkadzać w ich pracy, dalszy mój udział w komisji uważam za zakończony – napisał Waldemar Brociek. 

Dodał także, że przy okazji zmieniłbym zakładkę „Historia i dziedzictwo” na stronie Urzędu Miasta,  znajduje się tam bowiem  wiele błędów merytorycznych i uproszczeń. 

Przypomnijmy, że powołany 9 marca 2018 roku zespół ds, nazewnictwa ulic i placów w Ostrowcu Św. składa się z: Ireny Rendudy-Dudek, przewodniczącej Rady Miasta Ostrowca Św. i jednocześnie przewodniczącej komisji ds. nazewnictwa; Waldemara Broćka, Kamila Długosza, Pawła Górniaka, Zbigniewa Pękali, Kamila Stelmasika, Mirosława Zgadzajskiego, Norberta Zięby, a także zmarłego w ubiegłym roku – Janusza Wojciecha Kotasiaka.

Źródło: BIP UM Ostrowiec Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this