Znajdź nas na

PO GODZINACH

Warsztaty z pierwszej pomocy i wizyta w centrum symulacji! Uczniowie ZSS-u na nudę nie narzekają! [ZDJĘCIA]

Uczniowie klas: Ib, IIa i IIIa Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy z Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. Iłżeckiej 33 na nudę nie narzekają. O to, żeby młodzież poznawała różne aspekty życia, a także integrowała się ze środowiskiem lokalnym dbają ich wychowawcy i nauczyciele. 22 stycznia odwiedzili Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, działające przy Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św.

fot. Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Wizyta w tym nietypowym miejscu zrobiła na nich spore wrażenie. Korytarze i sale są bowiem wierną kopią tych prawdziwych, szpitalnych. Są łóżka, w których leżą „pacjenci”, a także sprzęt potrzebny do opieki nad chorymi. To tu studenci pielęgniarstwa uczą się praktycznej nauki zawodu. Wyposażenie sal zrobiło na uczniach duże wrażenie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły symulatory noworodka i dorosłego człowieka, którym biło serce, poruszały się i wydawały dźwięki.

Nowoczesne Centrum Symulacji to 7 nowo powstałych sal z zaawansowanymi symulatorami i fantomami, sprzęt medyczny o łącznej wartości ponad 1,3 mln zł, sala do prowadzenia egzaminów OSCE – egzaminy wysokiej obiektywności w standardach europejskich, 3 symulatory wysokiej wierności: symulator noworodka, dorosłego i dziecka, 15 fantomów do wykonywania resuscytacji krążeniowo- oddechowej, zabiegów pielęgnacyjnych, 19 trenażerów do ćwiczenia umiejętności technicznych – wykonywania badań i wkłuć, możliwość nagrywania i omawiania podejmowanych przez studentów działań w trakcie zajęć. Co ważne nie niesie za sobą niebezpieczeństwa dla pacjentów – wykonywanie procedur odbywa się na fantomach, symulatorach, trenażerach w trakcie studiów.


fot. Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

W drugiej części wizyty odbyły się warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzone przez Monikę Borek i Olę Guzik. Celem warsztatów było oswojenie młodzieży z ideą pomagania oraz nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności na temat tego, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem fantomów i przećwiczenia dokładnej sekwencji postępowania. Podsumowaniem spotkania była krótka dyskusja mająca na celu uświadomienie uczniom tego, jak ważna w dzisiejszych czasach jest szybka i prawidłowa interwencja w ratowaniu życia drugiego człowieka.

Społeczność Zespołu Szkół Specjalnych dziękuje kierownik dr n. med. Katarzynie Kucharskiej za ciepłe przyjęcie, oprowadzenie po centrum i przybliżenie pracy pielęgniarki.

Więcej o Centrum Symulacji pisaliśmy pod linkiem:

Galeria fot. Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

1
1

2
2

NaOSTRO Stacja meteo Bałtów-1
NaOSTRO Stacja meteo Bałtów-1

3
3

4 (2)
4 (2)

4
4

6 (2)
6 (2)

20
20

5
5

13
13

24
24

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this