Znajdź nas na

PO GODZINACH

Warsztaty z pierwszej pomocy i wizyta w centrum symulacji! Uczniowie ZSS-u na nudę nie narzekają! [ZDJĘCIA]

Uczniowie klas: Ib, IIa i IIIa Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy z Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. Iłżeckiej 33 na nudę nie narzekają. O to, żeby młodzież poznawała różne aspekty życia, a także integrowała się ze środowiskiem lokalnym dbają ich wychowawcy i nauczyciele. 22 stycznia odwiedzili Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, działające przy Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św.

fot. Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Wizyta w tym nietypowym miejscu zrobiła na nich spore wrażenie. Korytarze i sale są bowiem wierną kopią tych prawdziwych, szpitalnych. Są łóżka, w których leżą „pacjenci”, a także sprzęt potrzebny do opieki nad chorymi. To tu studenci pielęgniarstwa uczą się praktycznej nauki zawodu. Wyposażenie sal zrobiło na uczniach duże wrażenie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły symulatory noworodka i dorosłego człowieka, którym biło serce, poruszały się i wydawały dźwięki.

Nowoczesne Centrum Symulacji to 7 nowo powstałych sal z zaawansowanymi symulatorami i fantomami, sprzęt medyczny o łącznej wartości ponad 1,3 mln zł, sala do prowadzenia egzaminów OSCE – egzaminy wysokiej obiektywności w standardach europejskich, 3 symulatory wysokiej wierności: symulator noworodka, dorosłego i dziecka, 15 fantomów do wykonywania resuscytacji krążeniowo- oddechowej, zabiegów pielęgnacyjnych, 19 trenażerów do ćwiczenia umiejętności technicznych – wykonywania badań i wkłuć, możliwość nagrywania i omawiania podejmowanych przez studentów działań w trakcie zajęć. Co ważne nie niesie za sobą niebezpieczeństwa dla pacjentów – wykonywanie procedur odbywa się na fantomach, symulatorach, trenażerach w trakcie studiów.


fot. Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

W drugiej części wizyty odbyły się warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzone przez Monikę Borek i Olę Guzik. Celem warsztatów było oswojenie młodzieży z ideą pomagania oraz nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności na temat tego, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem fantomów i przećwiczenia dokładnej sekwencji postępowania. Podsumowaniem spotkania była krótka dyskusja mająca na celu uświadomienie uczniom tego, jak ważna w dzisiejszych czasach jest szybka i prawidłowa interwencja w ratowaniu życia drugiego człowieka.

Społeczność Zespołu Szkół Specjalnych dziękuje kierownik dr n. med. Katarzynie Kucharskiej za ciepłe przyjęcie, oprowadzenie po centrum i przybliżenie pracy pielęgniarki.

Więcej o Centrum Symulacji pisaliśmy pod linkiem:

Galeria fot. Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

1
1

2
2

NaOSTRO Stacja meteo Bałtów-1
NaOSTRO Stacja meteo Bałtów-1

3
3

4 (2)
4 (2)

4
4

6 (2)
6 (2)

20
20

5
5

13
13

24
24

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dom Kultury w Ćmielowie będzie musiał zrezygnować z realizacji niektórych wydarzeń? Sześciu radnych sprzeciwiło się bowiem zmianie w statucie!

FAKTY

Wjechała w ścianę sklepu! Była pod wpływem alkoholu!

FAKTY

W ostrowieckim szpitalu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pacjentów!

FAKTY

Czy gmina Ostrowiec Św. zawsze hojnie wspierała ostrowiecki szpital?

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this