Znajdź nas na

KULTURA

Wielka sztuka czeka na ostrowczan! Ruszają „Wojaże dla wrażeń”!

Już w najbliższy poniedziałek (26 września) ruszają zapisy do Projektu „Wojaże dla wrażeń”, realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św. przy współpracy Biura Wystaw Artystycznych, który dedykowany jest dla 477 mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Wśród atrakcji, jakie czekać będą na ostrowczan znajdą się m.in. wizyta w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowym w Lublinie, Kieleckim Teatrze Tańca, Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowym w Lublinie, czy Teatrze Muzycznym w Lublinie. Co zrobić aby zachwycać się „Aidą”, „Kopciuszkiem”, „Szalonymi Nożyczkami”, magią starożytnego Egiptu, czy „Królewną Śnieżką”?

Jacek Kowalczyk, dyrektor MCK w Ostrowcu Św. i Jowita Paszko z BWA w Ostrowcu Św. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Projekt  „Wojaże dla wrażeń” współfinansowany jest  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”. Operatorem przedsięwzięcia jest Narodowe Centrum Kultury, a w przypadku Ostrowca Św. – Miejskie Centrum Kultury w partnerstwie z Biurem Wystaw Artystycznych.  Projekt realizowany będzie od przyszłego tygodnia (poniedziałek, 26 września). Jego beneficjentami stanie się 477 mieszkańców Ostrowca Św., a także 10 osób z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, 10 osób ze Stowarzyszenia Pozytywnie Zakręceni i 10 osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Wartość projektu wynosi 47 000 zł, z czego 35 000 zł pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pozostałe 12 000 zł (wkład własny) z budżetu gminy Ostrowiec Św. Projekt musi zostać zrealizowany do końca bieżącego roku.

– Generalnym celem projektu  jest zaprezentowanie oferty kulturalnej innych instytucji poza naszym miastem. Chcemy trochę rozszerzyć zakres naszej działalności. Może podpatrzymy wspólnie coś nowego. Beneficjentami naszych działań będą mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego. To spora liczba mieszkańców, którym zaprezentujemy ofertę najważniejszych, albo jednych z najważniejszych instytucji kultury w naszym kraju.  Nie staramy się ich wywozić z miasta, ale zaprezentować  ofertę, która uzupełni nasze działania. Podzieliliśmy się z Biurem Wystaw Artystycznych, które pokaże ofertę sztuki, malarstwa rzeźby, my te wyjazdy będziemy dedykować ofercie rozrywkowej i koncertowej – tłumaczy Jacek Kowalczyk.  

Jacek Kowalczyk, dyrektor MCK w Ostrowcu Św. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wydarzenia rozpoczną się od wyjazdu do Teatru Dramatycznego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl „Szalone Nożyczki”, który odbędzie się 2 października o 19.30.  

– Szalone nożyczki na pewno przyniosą dużo radości. Ten spektakl myślę będziemy kiedyś gościć w budynku kina „Etiuda”.  Na razie 2 października wybieramy się do Kielc. Następnie 4 listopada w Kieleckim Teatrze Tańca o 18.00 odbędzie się spektakl „Kopciuszek”. 6 listopada dla nas największe wydarzenie, Teatr Wielki Opery Narodowej o godzinie 18.00 i opera „Aida”. 11 grudnia mieszkańców Ostrowca Św. zabierzemy do teatru Muzycznego w Lublinie na „Królewnę Śnieżkę”, która wystawiona zostanie o godzinie 16.00 – tłumaczy.

Jacek Kowalczyk dodaje, że w ramach wydarzeń mieszkańcy mają zagwarantowany transport  i bilety na spektakle, wystawy lub koncerty.

– Mam nadzieję, że po realizacji tego projektu, powstanie taka umowna akademia sztuki. Żeby można było też dyskutować, żeby mieszkańcy, którzy  zobaczą, „dotkną” tej sztuki przez duże „S”, żeby do nas wracali. Abyśmy o tym rozmawiali, dyskutowali. Być może część podpatrzonych wydarzeń pojawi się także w naszym mieście – mówi dyrektor MCK-u. 

Oferta Biura Wystaw Artystycznych dotyczy wyjazdów całodniowych. 

Jowita Paszko z Biura Wystaw Artystycznych dodaje, że wybrane przez BWA miejsca, do których pojadą mieszkańcy Ostrowca Św., nie są przypadkowe. 

Jowita Paszko z BWA w Ostrowcu Św. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– BWA w ramach projektu  „Wojaże dla wrażeń” zabierze państwa na pięć wycieczek. Pojedziemy dwa razy do Warszawy, do Galerii Narodowej Zachęta, zwiedzimy Muzeum Narodowe i Muzeum Sztuki Nowoczesnej, pojedziemy dwa razy do Lublina, tam odwiedzimy dwie galerie sztuki współczesnej: Galerię labirynt i Galerię Białą, a także Muzeum Narodowe. Ostatnim punktem jest już nieco bliższa lokalizacja, bo Radom. Tam odwiedzimy Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia oraz w Orońsku – centrum Rzeźby Polskiej – wylicza Jowita Paszko.  

Podkreśla, że to jedne z ciekawszych miejsc na artystycznej mapie Polski, a przygotowana oferta jest również mocno zróżnicowana.

–  Będzie trochę malarstwa, grafiki, rzeźby. Zobaczymy sztukę młodego pokolenia, młodych  twórców i artystów, a zarazem przyjrzymy się sztuce i pracy artystów z dorobkiem,  uznanych w świecie sztuki. Zapraszamy – podsumowuje Jowita Paszko.           

Zapisy ruszają od poniedziałku. Ostrowczanie mogą zapisywać się na kilka sposobów: telefonicznie, pod numerem: 41 247 64 19, poprzez adres email: mckostr@mck.ostrowiec.pl lub osobiście. Decyduje kolejność zgłoszeń. Przyjęto również zasadę, że jedna osoba może wziąć udział w jednym wybranym przez siebie wydarzeniu. 

– Duże wyzwanie przed nami. Nie powiem wycieczkowe, ale na pewno logistyczne, żeby prawie 500 mieszkańców bezpiecznie zawieźć na wydarzenia artystyczne, a potem szczęśliwie wrócić –  podsumowuje Jacek Kowalczyk. 

PROGRAM WYDARZENIA

29.09.2022 r. Warszawa (wyjazd całodniowy)

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta (Niepokój przychodzi o zmierzchu)

Muzeum Sztuki Współczesnej (Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy).

2.10.2022 r. godz. 19.30, Kielce

Teatr Dramatyczny im. Stefana Żeromskiego („Szalone Nożyczki”)

15.10.2022 r. Radom i Orońsko (wyjazd całodniowy)

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” (Sebastian Krok „Gegen die Wand”, Longin Pinkowski „Malarstwo”, Ewa Banaszczyk „M”

Centrum Rzeźby Polskiej (Anish Kapoor).

29.10.2022 r., Lublin (wyjazd całodniowy)

Galeria labirynt (wystawa zbiorowa grupy artystów z Ukrainy „Na Głos”

Galeria Biała (Piotr Józefowicz „The Show must go on”

Muzeum Narodowe (wystawa czasowa – Magia Starożytnego Egiptu plus wystawa stała)

04.11.2022 r., godz. 18.00, Kielce

Kielecki Teatr Tańca – „Kopciuszek ”

06.11.2022 r., godz. 18.00, Warszawa

Teatr Wielki Opery Narodowej – „Aida”

19.11.2022 r., Lublin (wyjazd całodniowy)

Galeria labirynt (tytuł wystawy w planowanu)

Galeria Biała (Magdalena Ciemierkiewicz „Studium Przypadku”)

Muzeum Narodowe („Magia Starożytnego Egiptu” plus wystawa stała).

01.12.2022 r., Warszawa (wyjazd całodobowy)

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta („Konsumpcja, Konstrukcja i Melancholia” – Mariola Przyjemska)

Muzeum Narodowe (wystawa czasowa Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910. Wystawa zbiorowa).

11.12.2022 r. godz. 1600, Lublin

Teatr Muzyczny („Królewna Śnieżka”)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this