Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Wiemy jakie kwoty wydaje powiat i miasto na transmisje obrad sesji!

Od 31 stycznia 2018 roku fakultatywna możliwość transmitowania obrad rady gminy została zastąpiona bezwzględnym obowiązkiem. Jego realizacja weszła w życie z dniem rozpoczęcia się nowej kadencji jednostek samorządu terytorialnego, czyli w listopadzie 2018 roku. Teraz każdy mieszkaniec gminy i powiatu może śledzić jak obradują radni, nie ruszając się z domu. Sprawdziliśmy ile na transmisję sesji wydaje miasto Ostrowiec Św. i Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

zdjęcie ilustracyjne. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Według znowelizowanej Ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku : „Obrady rady gminy są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Nagrania obrad są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty.”

Od wprowadzonej przez ustawodawcę zmiany każdy mieszkaniec gminy, czy powiatu może bez wychodzenia z domu śledzić nad czym obradują radni, a także w jaki sposób głosują nad poszczególnymi uchwałami.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także dla porównania w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, Starostwie Powiatowym w Starachowicach i Urzędzie Miejskim w Sandomierzu m. in. o to ile kosztują i kto zajmuje się transmitowaniem sesji. Szybkość z jaką na nasze pytania odpowiedziały Urzędy w Starachowicach i Sandomierzu jest godna pozazdroszczenia. Praktycznie już tego samego dnia na naszej skrzynce mailowej mieliśmy wyczerpujące odpowiedzi.

Transmisją sesji Rady Miasta Sandomierza zajmuje się firma Data Security Software Solutions Sp. z o.o. z/s 62-045 Pniewy, ul. Strzelecka 20c/2. Firma została wyłoniona w drodze zapytania ofertowego – porównanie cen. Nie było publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej. Sesje Rady Miasta Sandomierza są transmitowane na żywo za pomocą platformy You Tube na kanale miasta. Ponadto nagrania sesji Rady Miasta Sandomierza są zamieszczane w BIP UM Sandomierz niezwłocznie, najpóźniej do 5 dni od daty sesji. Koszty roczne transmisji sesji Rady Miasta Sandomierza wynoszą 2998,00 zł netto. Nie ma płatności miesięcznych. (dotychczas odbyło się 7 sesji rady Miasta Sandomierza).

Transmisja sesji Rady Powiatu w Starachowicach dokonywana jest przez Starostwo Powiatowe w Starachowicach we własnym zakresie wykorzystując system informatyczny eSesja i stronę http://powiat.starachowice.pl/ oraz serwis YouTube. Firma dostarczające system informatyczny eSesja została wyłoniona w trybie zapytania ofertowego o wartości nieprzekraczającej równowartości 30 000 Euro. Sesje zapisywana jest w czasie rzeczywistym on-line i udostępniana mieszkańcom. Starostwo Powiatowe w Starachowicach nie ponosi kosztów transmisji sesji Rady Powiatu w Starachowicach. (W tej kadencji odbyło się 7 sesji Rady Powiatu Starachowickiego).

Jak wygląda sytuacja w Urzędzie Miejskim w Starachowicach? Po zakupie narzędzi oraz systemu Esesja , UM sam zajmuje się transmisja w oparciu o platformę YouTube. Jeśli chodzi o zakup narzędzi oraz systemu eSesja, konkurs był ogłoszony w bazie konkurencyjności : https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/publication/view/1137775. Jeśli chodzi o sam system transmisji, to dodatkowo opiera się on o narzędzia dostępne bezpłatnie tj. własny kanał YouTube. Transmisja jest upubliczniana na żywo. Kosztów dla samej transmisji już nie ma, ponieważ UM w Starachowicach korzysta z własnego kanału Youtube. (w tej kadencji odbyło się 7 sesji)

Z informacji jakie otrzymaliśmy od Anny Niedbały, sekretarza Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, transmisjami sesji obrad Rady Miasta Ostrowca Św. zajmują się pracownicy Urzędu Miasta. Zapisy sesji są udostępniane niezwłocznie. Jedynie w przypadkach wymagających anonimizacji zapisy mogą zostać opublikowane z opóźnieniem. Koszty samej transmisji przez serwis YouTube wynoszą 0 zł miesięcznie. (W tej kadencji odbyło się 13 sesji).

Natomiast najwięcej na transmisje audiowizualne sesji, ze wszystkich zapytanych przez nas samorządów, wydaje Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św., które jak słyszymy praktycznie na każdej sesji powiatu ostrowieckiego, znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Chyba aż tak tragicznie nie jest, skoro od 19 listopada 2018 roku do chwili obecnej (stan z dnia 14.05.2019) na transmisję sesji przygotowywaną przez Lokalną Telewizję Kablową „Krzemionki” (LTVK) wydało 4 303,16 zł, a mamy dopiero połowę maja?

Z informacji, jakie otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, wykonawca został wyłoniony z zastosowaniem & 4 „Wewnętrznego regulaminu przeprowadzania zamówień wyłączonych z obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim” przyjętego zarządzeniem Starosty Ostrowieckiego nr Or.I.120.1.3.2016 z 11.08.2016 r.

– W trakcie prowadzonego postępowania zostało wysłane zapytanie cenowe do trzech oferentów. Zgodnie z ww. regulaminem nie ma obowiązku publikowania zapytania w Biuletynie Informacji Publicznej. Komórka zamówień publicznych przeprowadza rozpoznanie w wybranej przez siebie formie (telefon, fax, e-mail, zaproszenie do składania ofert). Do przedstawienia oferty zostali zaproszeni: LTVK „Krzemionki”, LokalnaTV. Ostrowiec i Świętokrzyskie oraz Telewizja Ostrowiecka. O wyborze wykonawcy zadecydowała cena za jedną godzinę rejestracji i transmisji.” – czytamy w piśmie ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

Zapytaliśmy także o roczne koszty transmisji. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź.

– Miesięczne koszty transmisji różnią się od siebie, ponieważ uzależnione są od czasu trwania obrad oraz ilości sesji w danym miesiącu. Nie można również podać rocznych kosztów transmisji obrad sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, ponieważ umowa obowiązuje od 19.11.2018 rok. Do chwili obecnej koszty transmisji wyniosły 4 303, 16 zł. (13 sesji).

2 komentarze

2 Comments

 1. Bartek

  Maj 22, 2019 at 09:59

  Czyli w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu na bogato. Wydano już 4300 zł a to dopiero maj. Czyli do końca roku można szacować będzie co najmniej 10 tys. zł. A w Starachowicach 0 zł, w Sandomierzu rocznie 2998 zł.
  Można? Ale po co.

 2. gość

  Maj 27, 2019 at 08:09

  no tak, bo przecież pracy urzędników, którzy się tym zajmują nie wykonując swoich obowiązków sprzed nakazu emisji ( no chyba, że przejęli nowych, którzy mają tylko to w obowiązkach, ale kto to zauważy) -się nie liczy, pracują przecież za free, podobnie jak sprzęt tez był za darmo, bo urząd go nie kupił…!! bzdury i tyle!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Mieszkańcy żalą się na praktyki stosowane w ośrodku zdrowia w Waśniowie! Renata Lipka: Musimy działać zgodnie z prawem!

FAKTY

Mieszkańcy Woli Grójeckiej mają nową drogę! Czekali na nią 30 lat!

FAKTY

Mieszkańcy Woli Grójeckiej proszą o chodnik! Powiat odpowiada, że potrzebę widzi, ale… funduszy nie ma!

FAKTY

Tragiczny finał poszukiwań starszego mężczyzny!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this