Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Wiemy jakie kwoty wydaje powiat i miasto na transmisje obrad sesji!

Od 31 stycznia 2018 roku fakultatywna możliwość transmitowania obrad rady gminy została zastąpiona bezwzględnym obowiązkiem. Jego realizacja weszła w życie z dniem rozpoczęcia się nowej kadencji jednostek samorządu terytorialnego, czyli w listopadzie 2018 roku. Teraz każdy mieszkaniec gminy i powiatu może śledzić jak obradują radni, nie ruszając się z domu. Sprawdziliśmy ile na transmisję sesji wydaje miasto Ostrowiec Św. i Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

zdjęcie ilustracyjne. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Według znowelizowanej Ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku : „Obrady rady gminy są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Nagrania obrad są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty.”

Od wprowadzonej przez ustawodawcę zmiany każdy mieszkaniec gminy, czy powiatu może bez wychodzenia z domu śledzić nad czym obradują radni, a także w jaki sposób głosują nad poszczególnymi uchwałami.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także dla porównania w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, Starostwie Powiatowym w Starachowicach i Urzędzie Miejskim w Sandomierzu m. in. o to ile kosztują i kto zajmuje się transmitowaniem sesji. Szybkość z jaką na nasze pytania odpowiedziały Urzędy w Starachowicach i Sandomierzu jest godna pozazdroszczenia. Praktycznie już tego samego dnia na naszej skrzynce mailowej mieliśmy wyczerpujące odpowiedzi.

Transmisją sesji Rady Miasta Sandomierza zajmuje się firma Data Security Software Solutions Sp. z o.o. z/s 62-045 Pniewy, ul. Strzelecka 20c/2. Firma została wyłoniona w drodze zapytania ofertowego – porównanie cen. Nie było publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej. Sesje Rady Miasta Sandomierza są transmitowane na żywo za pomocą platformy You Tube na kanale miasta. Ponadto nagrania sesji Rady Miasta Sandomierza są zamieszczane w BIP UM Sandomierz niezwłocznie, najpóźniej do 5 dni od daty sesji. Koszty roczne transmisji sesji Rady Miasta Sandomierza wynoszą 2998,00 zł netto. Nie ma płatności miesięcznych. (dotychczas odbyło się 7 sesji rady Miasta Sandomierza).

Transmisja sesji Rady Powiatu w Starachowicach dokonywana jest przez Starostwo Powiatowe w Starachowicach we własnym zakresie wykorzystując system informatyczny eSesja i stronę http://powiat.starachowice.pl/ oraz serwis YouTube. Firma dostarczające system informatyczny eSesja została wyłoniona w trybie zapytania ofertowego o wartości nieprzekraczającej równowartości 30 000 Euro. Sesje zapisywana jest w czasie rzeczywistym on-line i udostępniana mieszkańcom. Starostwo Powiatowe w Starachowicach nie ponosi kosztów transmisji sesji Rady Powiatu w Starachowicach. (W tej kadencji odbyło się 7 sesji Rady Powiatu Starachowickiego).

Jak wygląda sytuacja w Urzędzie Miejskim w Starachowicach? Po zakupie narzędzi oraz systemu Esesja , UM sam zajmuje się transmisja w oparciu o platformę YouTube. Jeśli chodzi o zakup narzędzi oraz systemu eSesja, konkurs był ogłoszony w bazie konkurencyjności : https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/publication/view/1137775. Jeśli chodzi o sam system transmisji, to dodatkowo opiera się on o narzędzia dostępne bezpłatnie tj. własny kanał YouTube. Transmisja jest upubliczniana na żywo. Kosztów dla samej transmisji już nie ma, ponieważ UM w Starachowicach korzysta z własnego kanału Youtube. (w tej kadencji odbyło się 7 sesji)

Z informacji jakie otrzymaliśmy od Anny Niedbały, sekretarza Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, transmisjami sesji obrad Rady Miasta Ostrowca Św. zajmują się pracownicy Urzędu Miasta. Zapisy sesji są udostępniane niezwłocznie. Jedynie w przypadkach wymagających anonimizacji zapisy mogą zostać opublikowane z opóźnieniem. Koszty samej transmisji przez serwis YouTube wynoszą 0 zł miesięcznie. (W tej kadencji odbyło się 13 sesji).

Natomiast najwięcej na transmisje audiowizualne sesji, ze wszystkich zapytanych przez nas samorządów, wydaje Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św., które jak słyszymy praktycznie na każdej sesji powiatu ostrowieckiego, znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Chyba aż tak tragicznie nie jest, skoro od 19 listopada 2018 roku do chwili obecnej (stan z dnia 14.05.2019) na transmisję sesji przygotowywaną przez Lokalną Telewizję Kablową „Krzemionki” (LTVK) wydało 4 303,16 zł, a mamy dopiero połowę maja?

Z informacji, jakie otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, wykonawca został wyłoniony z zastosowaniem & 4 „Wewnętrznego regulaminu przeprowadzania zamówień wyłączonych z obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim” przyjętego zarządzeniem Starosty Ostrowieckiego nr Or.I.120.1.3.2016 z 11.08.2016 r.

– W trakcie prowadzonego postępowania zostało wysłane zapytanie cenowe do trzech oferentów. Zgodnie z ww. regulaminem nie ma obowiązku publikowania zapytania w Biuletynie Informacji Publicznej. Komórka zamówień publicznych przeprowadza rozpoznanie w wybranej przez siebie formie (telefon, fax, e-mail, zaproszenie do składania ofert). Do przedstawienia oferty zostali zaproszeni: LTVK „Krzemionki”, LokalnaTV. Ostrowiec i Świętokrzyskie oraz Telewizja Ostrowiecka. O wyborze wykonawcy zadecydowała cena za jedną godzinę rejestracji i transmisji.” – czytamy w piśmie ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

Zapytaliśmy także o roczne koszty transmisji. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź.

– Miesięczne koszty transmisji różnią się od siebie, ponieważ uzależnione są od czasu trwania obrad oraz ilości sesji w danym miesiącu. Nie można również podać rocznych kosztów transmisji obrad sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, ponieważ umowa obowiązuje od 19.11.2018 rok. Do chwili obecnej koszty transmisji wyniosły 4 303, 16 zł. (13 sesji).

2 komentarze

2 Comments

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this