Znajdź nas na

FAKTY

Wiemy jakie środki wydaje miasto na zieleń miejską!

1 273 352,97 złotych, tyle wydało miasto w ubiegłym roku na utrzymanie zieleni miejskiej. W tym roku kwota na to zadanie jest jeszcze wyższa i wynosi
1 886 500,00 ponieważ w zakresie zadań znajduje się nowa pozycja tj. zieleń pasów drogowych dróg powiatowych, które w tym roku przejęło miasto. Nasi Czytelnicy pytają nas, czy nie jest farsą, że miasto wydaje tak kuriozalne środki na coś, co oprócz wizualnych efektów nie przynosi żadnych wymiernych korzyści. Bratki przekwitną, tulipany zwiędną, a Ostrowiec Świętokrzyski wciąż pozostaje bez dużych zakładów pracy, z niewyremontowanymi drogami, wyludnionym rynkiem, bez bezpiecznych przejść dla pieszych, czy licznymi utrudnieniami architektonicznymi dla niepełnosprawnych mieszkańców…

fot. Czytelnik

Od czasu, gdy w mieście zaczęły się wiosenne prace porządkowe przy terenach zielonych: m.in. Rondzie Republiki Ostrowieckiej, czy innych skwerach w mieście, nasi Czytelnicy zasypują nas zdjęciami i pytaniami.

– Ilu mieszkańców potrzeba do nasadzenia bratków, czy tulipanów? W tej chwili na Rondzie republiki Ostrowieckiej przy sadzeniu bratków pracuje 12 pracowników ZUM-u. Ciekawe ile to wszystko kosztuje i jaki jest wymierny efekt tej inwestycji dla miasta – pytał nas w ubiegły wtorek jeden z naszych Czytelników.

Część mieszkańców bulwersuje się, że środki na kwiaty i ich podlewanie w budżecie miasta są, a nie ma ich na remonty dróg gminnych, czy likwidację barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy ulicy Miodowej i Leśnej całkiem niedawno pytali, czy mają sobie tymi bratkami pozatykać dziury w drogach, jeszcze inni zastanawiali się, gdzie i w jakich cenach miasto kupuje sadzonki.

fot. Czytelnik

– Codziennie mijam ostrowieckie ronda jeżdżąc miejskim autobusem z górnej części miasta na Ludwików. Tak patrzę na to wszystko i przypominają mi się komiczne czasy, kiedy krążyły dowcipy, że na przyjazd pierwszego sekretarza malowano trawę na zielono. Moja córka mieszka na stałe w Poznaniu. Miasta stawiają teraz na byliny, krzewy zimozielone, estetycznie przyciętą trawę. Raz posadzisz, masz na lata, a jaka oszczędność – tłumaczy pan Zbigniew, który w Ostrowcu Św. mieszka od urodzenia.

I chociaż pieniądze na zieleń, a pieniądze na remonty pochodzą z różnych zadań budżetowych, to otwartym pozostaje pytanie czy lepiej wydać prawie dwa miliony złotych na coś, co będzie cieszyło oko przez krótką chwilę, czy może dokonać przesunięć w budżecie gminy, a środki spożytkowań chociażby na budżet obywatelski?

– Właściwe utrzymanie zieleni na terenie miasta to działanie statutowe samorządu gminnego. Miasto Ostrowiec Świętokrzyski corocznie zabezpiecza na ten cel określone środki. Kwota środków na ten cel zaplanowana na 2019 rok dostępna jest w uchwale budżetowej. Koszty utrzymania zieleni miejskiej obejmują: min. zieleń urządzoną, zieleń pasów drogowych oraz ronda, obszar Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, usuwanie drzew, konarów i gałęzi, zakup drzew i nasadzenia, utrzymanie wzgórza kościelnego, nasadzenia roślin jedno i wieloletnich – tłumaczy Milena Gawąd, kierownik Referatu Zieleni i Ochrony Środowiska w Wydziale Infrastruktury Komunalnej w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św.

Zakres zadań w ramach utrzymania zieleni miejskiej miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w 2018 r. obejmował : zieleń urządzona, zieleń pasów drogowych gminnych, Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Zieleń pasów drogowych dróg wojewódzkich, Zieleń w obrębie Ronda Republiki Ostrowieckiej oraz Ronda Powstania Styczniowego. Usuwanie drzew, konarów i gałęzi, zakup drzew 156 szt., nasadzenia drzew 156 szt., wzgórze kościelne, Zakup wody do podlewania zieleni, Sadzenie roślin jednorocznych w kwietnikach nalatarniowych co w sumie dało sumę 1 273 352,97 złotych.

Koszt wykonania prac przy kwietnikach nalatarniowych 181 szt. oraz wieżach kwiatowych 7 szt., wiosennych obsadzeniach sezonowych wraz z sadzeniem, letnich obsadzeniach sezonowych, nasadzeniach cebul tulipanów i narcyzów (rozm. 12/14), nasadzeniach jesiennych Ronda Powstania Styczniowego to: 153 736 zł.

– Proszę zauważyć, że przy tych zadaniach pracuje kilkadziesiąt osób, między innymi osoby zagrożone wykluczeniem zawodowym. Prace w większości wykonują pracownicy ZUM – tłumaczy Milena Gawąd. – Przewidywany koszt podlewania terenów zielonych w 2019 roku wynosi 2 400,00 zł, jest uzależniony od warunków atmosferycznych w bieżącym sezonie wegetacyjnym – dodaje kierownik referatu.

Otwartym pozostaje najczęściej zadawane przez czytelników pytanie: jakie wymierne efekty i korzyści przynoszą ronda pełne bratków mieszkańcom miasta?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this