Projekt „Wojaże dla wrażeń” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem projektu jest zaprezentowanie oferty kulturalnej poza Ostrowcem Św. Jak wyjaśnia Bożena Arabasz, specjalista d/s organizacji imprez artystycznych w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, projekt powstał z potrzeby.
– Niestety nie możemy gościć w naszym mieście dużych produkcji teatralnych. Niebawem, po otwarciu remontowanej siedziby przy Alei 3 maja, sytuacja trochę się poprawi, ale i tak jest ogromna ilość wartościowych przedstawień, czy wystaw, których nie ma możliwości sprowadzić do Ostrowca. A bardzo chcemy, żeby mieszkańcy naszego miasta mieli dostęp do szeroko pojętej kultury. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest zorganizowanie wyjazdów. Doskonale z naszymi marzeniami wpisaliśmy się w program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna” i dzięki dotacji udało nam się zarówno w ubiegłym roku, jak i obecnym zorganizować wyjazdy dla mieszkańców naszego miasta i okolic. Miejsca podzieliliśmy w ten sposób, żeby z projektem dotrzeć do osób, dla których takie wyjazdy są nie tylko trudne, ale wręcz nieosiągalne. 30 miejsc na każdy wyjazd zarezerwowanych jest dla placówek i instytucji pomocowych – wyjaśnia Bożena Arabasz.
Dodaje, że ubiegłoroczne wyjazdy cieszyły się olbrzymią popularnością. W ciągu kilku dni wszystkie listy były zapełnione.
– Od uczestników dostaliśmy bardzo dużo przychylnych opinii utwierdzających nas w przekonaniu, że projekt jest trafiony i jest na tego typu inicjatywy ogromne zapotrzebowanie w naszym mieście. Ludzie chcą zwiedzać, chcą oglądać najnowsze artystyczne dzieła i wystawy. Nie zawsze mają taką możliwość ze względów czy to finansowych, czy organizacyjnych i „Wojaże dla wrażeń” są odpowiedzią na ich zapotrzebowanie – tłumaczy.
W ubiegłym roku zorganizowano 11 wyjazdów (5 do muzeów i galerii, które koordynowało Biuro Wystaw Artystycznych oraz 6 koordynowanych przez Miejskie Centrum Kultury na przedstawienia i koncerty). Łącznie w ubiegłorocznym projekcie wzięły udział 582 osoby.
– Niestety kilkukrotnie zdarzyło się, że osoby które się zapisały i potwierdziły swój wyjazd, nie wzięły w nim udziału. Tym sposobem przepadło 12 miejsc. Mamy nadzieję, że w tym roku ta sytuacja się nie powtórzy. Największym zainteresowaniem w obu edycjach cieszył się wyjazd do Teatru Wielkiego Opery Narodowej. W ubiegłym roku byliśmy na „Aidzie”, a w tym wybieramy się na balet Bajadera. W tym roku również bardzo szybko zniknęły miejsca na wyjazd do muzeów i galerii krakowskich – wyjaśnia.
Zaznacza, że tegoroczne dofinansowanie jest nieco niższe niż w ubiegłym roku, dlatego zaplanowano tylko 8 wyjazdów, w których mogą wziąć udział 432 osoby.
– Wiemy, że wiele ludzi odeszło rozczarowanych, że brakło dla nich miejsc. Chcielibyśmy zapewnić możliwość wyjazdu wszystkim chętnym, ale niestety autokar ma tylko 54 miejsca a środki finansowe są ograniczone. Pozostaje nam liczyć na dotacje w kolejnych latach – podkreśla.
A w tym roku na mieszkańców Ostrowca Św. czekać będą:
15. września, godz. 19.00, Lublin
– Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego – Słynne uwertury
19.09.2023r. Kielce /wyjazd całodniowy/
BWA
- Galeria Górna: Marek Osman malarstwo,
- Galeria Dolna: Mateusz Mirosławski Persona 3,
- Galeria Mała: Dagmara Venus (Niemcy) fotografia
– Instytut Dizajnu - Ruch tektoniczny,
- Tożsamość
Muzeum Narodowe
- wystawa czasowa: Polski Mężczyzna,
- wystawa stała: Wnętrza zabytkowe XVII-XVIII w.; Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej; Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego; Gabinet numizmatyczny
3 października, Kraków (wyjazd całodniowy)
Muzeum Narodowe
- Matejko Malarz i historia,
- Nowosielski W setną rocznicę urodzin
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier – Blisko ciała. Wystawa prac z kolekcji Bunkra Sztuki
Sukiennice – wystawy: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Malarstwo i rzeźba
– Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak
- Dialog z przestrzenią,
- Współczesne modele realizmu,
- Pojęciokształty,
- Live Factory 2:Warhol by Lupa
17 października Radom, Orońsko (wyjazd całodniowy)
Mazowieckie Centrum Sztuki Elektrownia
- Katarzyna Kukała Heil Smile! O tym jak uśmiechałam się, a było mi do płaczu,
- Ryszard Grzyb W samym środku życia jest malarstwo
– Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku-Golińska/Tarasewicz One/Them; Dani Karavan. Artysta Obywatel
22 października, godz. 19.00, Radom
Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego – Pomoc domowa
7 listopada, Lublin (wyjazd całodniowy)
Muzeum Narodowe – Ekspozycje stałe, kaplica Trójcy Świętej
Galeria Biała Ukrajins’kyj Zriz UKRAINE! UNMUTED
Galeria Labirynt – Ekspozycje stałe
17 listopada godz. 19.00, Warszawa
– Teatr Wielki Opera Narodowa – Bajadera
5 grudnia godz. 18.00, Kielce
Kielecki Teatr Tańca – Syrenka Ariel
Ostrowczanie mogą zapisywać się na kilka sposobów: telefonicznie, pod numerem: 41 247 64 19 lub osobiście w Ostrowieckim Browarze Kultury.