Znajdź nas na

PO GODZINACH

„Wojaże dla wrażeń” przypadły do gustu ostrowczanom! Rusza ich druga edycja!

Rusza druga edycja projektu „Wojaże dla wrażeń”. W ubiegłym roku z projektu skorzystały 582 osoby. Zorganizowano 11 wyjazdów (5 do muzeów i galerii, które koordynowało Biuro Wystaw Artystycznych oraz 6 koordynowanych przez Miejskie Centrum Kultury na przedstawienia i koncerty). W tym roku pomimo uzyskania mniejszego dofinansowania. Zaplanowano 8 wyjazdów (do Lublina, Kielc, Krakowa, Radomia i Warszawy), w których mogą wziąć udział 432 osoby.

Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św.

Projekt  „Wojaże dla wrażeń” współfinansowany jest  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem projektu  jest zaprezentowanie oferty kulturalnej poza Ostrowcem Św. Jak wyjaśnia Bożena Arabasz, specjalista d/s organizacji imprez artystycznych w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, projekt powstał z potrzeby. 

Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św.

– Niestety nie możemy gościć w naszym mieście dużych produkcji teatralnych. Niebawem, po otwarciu remontowanej siedziby przy Alei 3 maja, sytuacja trochę się poprawi, ale i tak jest ogromna ilość wartościowych przedstawień, czy wystaw, których nie ma możliwości sprowadzić do Ostrowca. A bardzo chcemy, żeby mieszkańcy naszego miasta mieli dostęp do szeroko pojętej kultury. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest zorganizowanie wyjazdów. Doskonale z naszymi marzeniami wpisaliśmy się w program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna” i dzięki dotacji udało nam się zarówno w ubiegłym roku, jak i obecnym zorganizować wyjazdy dla mieszkańców naszego miasta i okolic. Miejsca podzieliliśmy w ten sposób, żeby z projektem dotrzeć do osób, dla których takie wyjazdy są nie tylko trudne, ale wręcz nieosiągalne. 30 miejsc na każdy wyjazd zarezerwowanych jest dla placówek i instytucji pomocowych – wyjaśnia Bożena Arabasz. 

Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św.

Dodaje, że ubiegłoroczne wyjazdy cieszyły się olbrzymią popularnością.  W ciągu kilku dni wszystkie listy były zapełnione. 

– Od uczestników dostaliśmy bardzo dużo przychylnych opinii utwierdzających nas w przekonaniu, że projekt jest trafiony i jest na tego typu inicjatywy ogromne zapotrzebowanie w naszym mieście. Ludzie chcą zwiedzać, chcą oglądać najnowsze artystyczne dzieła i wystawy. Nie zawsze mają taką możliwość ze względów czy to finansowych, czy organizacyjnych i „Wojaże dla wrażeń” są odpowiedzią na ich zapotrzebowanie – tłumaczy. 

Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św.

W ubiegłym roku zorganizowano 11 wyjazdów (5 do muzeów i galerii, które koordynowało Biuro Wystaw Artystycznych oraz 6 koordynowanych przez Miejskie Centrum Kultury na przedstawienia i koncerty). Łącznie w ubiegłorocznym projekcie wzięły udział 582 osoby. 

– Niestety kilkukrotnie zdarzyło się, że osoby które się zapisały i potwierdziły swój wyjazd, nie wzięły w nim udziału. Tym sposobem przepadło 12 miejsc. Mamy nadzieję, że w tym roku ta sytuacja się nie powtórzy. Największym zainteresowaniem w obu edycjach cieszył się wyjazd do Teatru Wielkiego Opery Narodowej. W ubiegłym roku byliśmy na „Aidzie”, a w tym wybieramy się na balet Bajadera. W tym roku również bardzo szybko zniknęły miejsca na wyjazd do muzeów i galerii krakowskich – wyjaśnia. 

Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św.

Zaznacza, że tegoroczne dofinansowanie jest nieco niższe niż w ubiegłym roku, dlatego zaplanowano tylko 8 wyjazdów, w których mogą wziąć udział 432 osoby. 

– Wiemy, że wiele ludzi odeszło rozczarowanych, że brakło dla nich miejsc. Chcielibyśmy zapewnić możliwość wyjazdu wszystkim chętnym, ale niestety autokar ma tylko 54 miejsca a środki finansowe są ograniczone. Pozostaje nam liczyć na dotacje w kolejnych latach – podkreśla.

A w tym roku na mieszkańców Ostrowca Św. czekać będą:

15. września, godz. 19.00, Lublin
– Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego – Słynne uwertury
 
19.09.2023r. Kielce /wyjazd całodniowy/
BWA

 • Galeria Górna: Marek Osman malarstwo,
 • Galeria Dolna: Mateusz Mirosławski Persona 3,
 • Galeria Mała: Dagmara Venus (Niemcy) fotografia
  – Instytut Dizajnu
 • Ruch tektoniczny,
 • Tożsamość

Muzeum Narodowe

 • wystawa czasowa: Polski Mężczyzna,
 • wystawa stała: Wnętrza zabytkowe XVII-XVIII w.; Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej; Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego; Gabinet numizmatyczny

3 października, Kraków (wyjazd całodniowy) 

Muzeum Narodowe

 • Matejko Malarz i historia,
 • Nowosielski W setną rocznicę urodzin

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier – Blisko ciała. Wystawa prac z kolekcji Bunkra Sztuki
Sukiennice – wystawy: Galeria Sztuki Polskiej  XIX wieku. Malarstwo i rzeźba

– Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak

 • Dialog z przestrzenią,
 • Współczesne modele realizmu,
 • Pojęciokształty,
 • Live Factory 2:Warhol by Lupa

17 października Radom, Orońsko (wyjazd całodniowy)
Mazowieckie Centrum Sztuki Elektrownia

 • Katarzyna Kukała Heil Smile! O tym jak uśmiechałam się, a było mi do płaczu,
 • Ryszard Grzyb W samym środku życia jest malarstwo
    – Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku-Golińska/Tarasewicz One/Them;  Dani Karavan. Artysta Obywatel

22 października, godz. 19.00, Radom
Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego – Pomoc domowa
 
7 listopada, Lublin (wyjazd całodniowy)
Muzeum Narodowe – Ekspozycje stałe, kaplica Trójcy Świętej
Galeria Biała Ukrajins’kyj Zriz UKRAINE! UNMUTED
Galeria Labirynt – Ekspozycje stałe
 
17 listopada godz. 19.00, Warszawa
– Teatr Wielki Opera Narodowa – Bajadera
 
5 grudnia godz. 18.00, Kielce
Kielecki Teatr Tańca – Syrenka Ariel
 

Ostrowczanie mogą zapisywać się na kilka sposobów: telefonicznie, pod numerem: 41 247 64 19 lub osobiście w Ostrowieckim Browarze Kultury.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this