Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Wojewoda miała rację! Sąd oddalił skargę powiatu!

Sąd oddalił skargę Powiatu Ostrowieckiego na rozstrzygnięcie nadzorcze Agaty Wojtyszek, Wojewody Świętokrzyskiego. Oznacza to, że Komisja Rewizyjna została powołana niezgodnie z obowiązującą ustawą.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Po rozpoznaniu na rozprawie 28 marca 2019 roku w sprawie ze skargi powiatu ostrowieckiego na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody świętokrzyskiego z dnia 11 stycznia 2019 roku w przedmiocie stwierdzenie nieważności uchwały w sprawie powołania komisji rewizyjnej rady powiatu, sąd oddala skargę – Jolanta Grzybowska z Wydziału Informacji Sądowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zbigniew Duda, rady powiatowy z opozycji, której przedstawiciele nie znaleźli się w Komisji Rewizyjnej przypomina, że samorządy muszą przestrzegać Ustawy.

– Zapis ustawowy jest zapisem obowiązującym. Każdy samorząd bez względu na to, kto ma władzę w samorządzie musi przestrzegać zapisów ustawowych. Dlatego ja byłem bardzo zdziwiony próbą wprowadzenia despotyzmu, który chciano wprowadzić w powiecie ostrowieckim, decyzją, że nie będzie opozycji w Komisji Rewizyjnej. Jestem bardzo zaniepokojony tym co robi Zarząd, tym co się dzieje w powiecie w tej chwili pod władzą starosty Marzeny Dębniak. Jeżeli boją się, żeby przedstawiciel opozycji zasiadał w Komisji Rewizyjnej to pojawia się pytanie: co takiego i czy mają coś do ukrycia – pyta Zbigniew Duda, przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości, a także radny powiatu ostrowieckiego.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku radni powiatowi z Ostrowca Świętokrzyskiego wybierali komisje stałe rady, w tym tę najważniejszą – komisję rewizyjną. Nie znalazł się w niej żaden z radnych PiS, chociaż według „Ustawy o samorządzie powiatowym” w skład tej komisji wchodzą przedstawiciele wszystkich klubów. Wojewoda Świętokrzyski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, stwierdzając, że komisja rewizyjna nie została wybrana zgodnie z ustawą. Sprawa znalazła się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, bo z decyzją wojewody nie zgodziła się z kolei większość w Radzie Powiatu Ostrowieckiego. Dziś Sąd oddalił skargę powiatu, a tym samym przyznał rację wojewodzie.

Komisja rewizyjna m.in. kontroluje działalność zarządu powiatu i powiatowych jednostek organizacyjnych. W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady oraz radnych będących członkami zarządu. 

O sprawie pisaliśmy więcej tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this