Znajdź nas na

FAKTY

Wojewoda Świętokrzyski: region jest przygotowany na czwartą falę pandemii!

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz powiedział PAP, że region jest przygotowany na nadejście czwartej fali pandemii. W tej chwili w świętokrzyskich szpitalach przebywa tylko 10 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Kielce, 04.12.2020. Koronawirus w Polsce. Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas otwarcia Świętokrzyskiego Szpitala Tymczasowego na terenie Targów Kielce, 4 bm. Szpital pozostanie na razie placówką pasywną, przyjmie pierwszych pacjentów w momencie wzrostu zakażeń. (jm) PAP/Piotr Polak

W świętokrzyskich szpitalach dostępnych jest aktualnie 215 łóżek dla chorych z COVID-19. Zajętych jest tylko 10 łóżek. „Obecnie nic nam nie grozi. Ale jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz, nawet ten najbardziej pesymistyczny” – podkreślił Koniusz. Dodał, że rozwijany jest potencjał łóżkowy na bazie istniejących szpitali.

„Do dyspozycji mamy prawie 1700 łóżek. Jeśliby to nie wystarczyło, to przymierzamy się do tego, aby wzmocnić potencjał szpitala w Starachowicach. Rozmawiamy ze starostwem powiatowym i dyrekcją szpitala na temat przejęcia budynków po dawnych Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca” – powiedział wojewoda. Dodał, że „jeśliby i to było za mało, to bierzemy pod uwagę również potencjał Uzdrowiska Busko-Zdrój”.

„Tam mielibyśmy do dyspozycji przeszło tysiąc łóżek, nie licząc szpitala wojskowego. Jeśli jednak przejęlibyśmy budynki przeznaczone na leczenie chorych z COVID-19, to pozostaje problem personelu. Uzdrowisko ma zaledwie 10 proc. personelu na pełnych umowach. Musielibyśmy ogłosić ponownie nabór lekarzy i personelu medycznego do pracy w tzw. szpitalu tymczasowym” – zaznaczył Koniusz.

Dodał, że rozpatrywane jest poszerzenie bazy łóżkowej w innych szpitalach, m.in. Opatowie i Pińczowie. „Mamy kilka koncepcji, ale mam nadzieję, że nie dojdzie do tego, o czym wszyscy mówią, że czwarta fala będzie podobna do trzeciej. Ale musimy rozpatrywać wszystkie scenariusze” – powiedział wojewoda.

„W czasie wakacji najwięcej zajętych było 20 łóżek. Także, przynajmniej na tę chwilę, śpimy spokojnie” – zapewnił Koniusz. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this