Znajdź nas na

FAKTY

Wojewodowa Świętokrzyski: Jesteśmy na etapie kompletowania kadry medycznej do szpitala tymczasowego!

– Ubiegły tydzień, ale i ten tydzień dają się wszystkim we znaki, jeżeli chodzi o intensywność nowych infekcji COVID-19. W związku z tym wszystkie struktury państwa nie pozostają bierne, również te świętokrzyskie, zwłaszcza, że nasze przyrosty też są niebagatelne, bo osiągamy „rekordy” – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej, zorganizowanej w szpitalu tymczasowym na Targach Kielce – Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski. Potwierdził także, że szpital zacznie przyjmować pierwszych pacjentów w przyszłą sobotę. Początkowo uruchomionych zostanie 56 łóżek, potencjał jest jednak dużo większy.

Źródło: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

– Wczorajsze 707 nowych przypadków zachorowania, prawie 1000 osób w szpitalach z powodu rozwiniętej infekcji COVID-19, to wszystko świadczy o tym, że musimy rozwijać w dalszym ciągu potencjał bazy łóżkowej związanej  z COVID-em – mówił podczas dzisiejszej (piątek, 19 marca)  konferencji prasowej, Zbigniew Koniusz. 

Przypomniał, że w tym tygodniu weszły w życie decyzje, związane z przekształceniem kilku placówek medycznych, w całości lub w części, na placówki dedykowane do walki z COVID-em. 

– Mówię tutaj o szpitalu powiatowym w Pińczowie, który jest całościowo przeznaczony, mówię tu o szpitalu w Opatowie, który jest praktycznie w 70 procentach przeznaczony , zwiększyliśmy łóżka także w szpitalu we Włoszczowie, pojedyncze łóżka w szpitalu staszowskim, szpitalu buskim. W tej chwili potencjał łóżkowy na terenie województwa świętokrzyskiego, bez szpitala tymczasowego, to przeszło 1350 łóżek – wyjaśnił wojewoda. 

Wczoraj (czwartek, 18 marca) uruchomionych zostało 130 łóżek w szpitalu MSWiA w Kielcach, w tym ponad 20 łóżek, to łóżka respiratorowe. 

Wojewoda poinformował także, że szpital tymczasowy zlokalizowany na Targach Kielce, a zajmujący trzy z siedmiu hal, uruchomiony zostanie w przyszłą sobotę.

– Początkowy moduł to jest 56 łóżek  z opcją do rozwinięcia do 300 łóżek – tłumaczył Zbigniew Koniusz.   

Dodał, że wiąże z nim  duże nadzieje. Baza łóżkowa jest niebagatelna i stanowi ok.  300 łóżek. 

– To jest naprawdę duży szpital, z 50 łóżkami OIOM-owskimi. Pomału wyposażamy wszystkie boksy, które do tej pory stały puste – zapewnił. 

Podkreślił, że szpital tymczasowy  jest w trakcie kompletowania kadry medycznej. 

– Wstępne telefony, które wykonaliśmy w ciągu tych ostatnich dni, wskazują na to,  że ten potencjał z jesieni ubiegłego roku trochę się uszczuplił, ale jest nadal dosyć duży. Deklaracje do pracy potwierdziło w tym momencie przeszło 300 osób. Wykładnią sprawności działania jest deklaratywność lekarzy, a tych mamy około 20 – mówił wojewoda. 

Dodał, że znajdujące się w szpitalu tymczasowym, łóżka OIOM-owe uruchomione zostaną pod warunkiem, że pozyskana zostanie kadra anestezjologów. Jeśli nie uda się jej pozyskać, szpital przeznaczony będzie do przyjmowania pacjentów w lżejszej fazie covid-u.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this