Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Wsparcie rozwoju obszarów wiejskich!

23 projekty, wspierające m.in. produkcję mniej znanych roślin uprawnych, pszczelarstwo, sadownictwo, gospodarkę niskoemisyjną oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu mieszkańców wsi otrzymają dofinansowanie realizowane w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Umowy z beneficjentami – partnerami KSOW podpisali marszałek Andrzej Bętkowski oraz członek Zarządu Województwa Marek Jońca.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W województwie świętokrzyskim Sekretariat Regionalnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich już po raz piąty przeprowadził konkurs dla Partnerów KSOW, ogłoszony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jego zadaniem było wyłonienie i dofinansowanie działań, które przyczyniają się do rozwoju obszarów wiejskich w różnych dziedzinach i będą realizowane w 2021 r. w ramach dwuletniego planu operacyjnego na lata 2020–2021.

– Te działania, które dzisiaj oficjalnie zostaną wsparte finansowo, w znaczący sposób pomagają rozwijać obszary wiejskie w regionie świętokrzyskim, wzmacniają potencjał gospodarczy, kulturalny i społeczny, poprawiają jakość życia mieszkańców naszych wsi – podkreślił marszałek Andrzej Bętkowski.

Jak zauważył członek Zarządu Województwa Marek Jońca, spośród 35 nadesłanych wniosków, po ocenie merytorycznej wybrano 29 projektów. Ze względu na posiadane środki zdecydowano się udzielić wsparcia 23 projektom, nadesłanym przez 11 partnerów.

– Są to różnorakie działania, tematycznie i obszarowo ściśle związane z wsią – powiedział Marek Jońca. – Mamy więc wspieranie mało znanych a ciekawych i wartościowych upraw jak produkcja dyni czy topinamburu, są też przetwórstwo owoców, promowanie świętokrzyskiego serowarstwa, pszczelarstwa, przetwórstwa warzyw, tradycji kulinarnej, wsparcie wykorzystywania energii odnawialnej czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu – dodał Marek Jońca.

Dofinansowanie otrzymają:

 • Świętokrzyska Izba Rolnicza w Kielcach,
 • Gmina Sędziszów,
 • Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach,
 • Świętokrzyska Sieć Lokalnych Grup Działania,
 • Leaf Media Kawalec Kulawik Spółka Jawna,
 • Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski,
 • Muzeum Wsi Kieleckiej,
 • Stowarzyszenie AGROEKOTON,
 • Fundacja Świętokrzyskie Winnice,
 • Fundacja Rozwoju Doliny Opatówki,
 • Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego.

Wartość przyznanego dofinansowania to 788.661,83 zł. Środki na realizację tych projektów  pochodzą z II schematu pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this