Znajdź nas na

PO GODZINACH

Wspólne ubieranie choinki, zabawa Mikołajkowa, czy pieczenie pierniczków! Ostrowiecki MOPS jednoczy społeczności lokalne!

Działania podejmowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przyciągają i jednoczą coraz większą liczbę mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Biorą w nich udział nie tylko podopieczni, czy uczestnicy projektów, realizowanych przez MOPS, ale również lokalne społeczności. Do kalendarza wydarzeń już na stałe wpisało się wspólne ubieranie choinki na placu przy ulicy Świętokrzyskiej, a w tym roku po raz pierwszy, także na Gutwinie na osiedlu bloków socjalnych.

Magdalena Kłys, Organizator Społeczności Lokalnej przy Miejskiej Ośrodki Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. przy choince w Częstocicach fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zaczęło się od zabawy Mikołajkowej dla najmłodszych, objętych działaniami OSL-u  (Organizowania Społeczności Lokalnej) na terenie Gutwinu zorganizowanej wspólnie ze „Szkołą Rodzin, działającej w ostrowieckim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej”.

– Dla każdego z dzieci przygotowaliśmy paczki. Nie zabrakło też animacji i zabaw ruchowych. Bardzo miło spędziliśmy ten przedświąteczny czas. Od listopada wraz z „Klubikiem Mieszkańca” z Częstocic  wykonywaliśmy stroiki świąteczne i ozdoby choinkowe, które później znalazły się na naszej choince, którą ubieramy od czterech lat na placu przy ulicy Świętokrzyskiej – wyjaśnia Magdalena Kłys, Organizator Społeczności Lokalnej przy Miejskiej Ośrodki Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św.

Nie zabrakło przedświątecznego pieczenia pierniczków wraz z wolontariuszami, głównie młodzieżą szkolną. Po ich ozdobieniu, dostarczone zostały do samotnym seniorom, wskazanym przez wolontariuszy. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zanim ubraliśmy choinkę w Częstocicach  wspólnie ugotowaliśmy kapustę z grochem i barszcz wigilijny. 14 grudnia spotkaliśmy się na naszym placu  przy ulicy Świętokrzyskiej. Pracownicy Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. odśnieżyli nam teren. A warto dodać, że był to jeden z najzimniejszych dni w tym roku.  Jednak ciepło było w naszych sercach. Przyłączyli się do nas bowiem mieszkańcy pobliskich bloków, z mieszkania chronionego, a także przechodnie. Złożyliśmy sobie życzenia, zaśpiewaliśmy wspólnie kolędy – mówi Magdalena Kłys. 

Po raz pierwszy choinka ubrana została w rejonie bloków socjalnych na terenie ostrowieckiego Gutwinu. Tam również nie zabrakło warsztatów, podczas których mieszkańcy mogli wykonać swoje unikatowe ozdoby w technologii farb marmurkowych. 

– Złożyliśmy sobie życzenia, śpiewaliśmy kolędy. Byliśmy również na wigilii zorganizowanej przez radę osiedla Częstocice. Te działania, czy to w Częstocicach, czy na Gutwinie, jednoczą lokalną społeczność. Przykładem może być choinka  w Częstocicach. W tym roku przyjechały osoby, które mieszkają w centrum miasta, żeby wspólnie z nami ozdobić świąteczne drzewko. Bardzo nam miło, że tego typu inicjatywy są doceniane i uczestniczy w nich coraz więcej mieszkańców –  zaznacza Magdalena Kłys.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że wspólne przygotowanie warsztatów budują się postawy altruistyczne, daje poczucie, że możemy coś od siebie dać innym osobom, często w gorszej sytuacji życiowej. – – Dodatkowo możemy rozwijać swoje talenty, chociażby kulinarne,  czerpiemy z przepisów naszych mam i babć. To takie miłe w okresie świątecznym ofiarować komuś cząstkę siebie, bo w przypadku proponowanych przez nas warsztatów, czy akcji,  każdy daje coś od siebie. Często nic nie planujemy, a ktoś przyniesie ciasto, które upiekł, czy kupił. To takie działania, które rozpędzają się jak kula śnieżna. Finalnie dołącza do nich mnóstwo osób. Przykładem może być  Klubiku Mieszkańca z Częstocic, który wzbogacił się o  6 nowy pań, a już swój udział zapowiadają kolejne – podsumowuje Magdalena Kłys.  Podkreśla, że ważne jest pielęgnowanie więzi społecznych, nawiązywanie nowych, bo tego typu kontakty zanikają w społeczeństwach, a są bardzo ważne.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this