Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

„Wy mi nie klaszczcie, Wy mnie słuchajcie”! Dziś 100 rocznica urodzin Jana Pawła II!

Dziś, 18 maja, w dniu urodzin Jana Pawła II, papieża-Polaka ostrowczanie chętnie odwiedzają, znajdujący się w sąsiedztwie Kolegiaty św. Michała Archanioła – pomnik Jana Pawła II. Składają kwiaty, zapalają znicze, modlą się, a także wspominają pontyfikat tego niezwykłego Polaka.Tuż po godzinie 16.00 kwiaty i znicze złożyli także przedstawiciele ostrowieckich struktur Prawa i Sprawiedliwości. – Tak naprawdę wszyscy pamiętamy te same słowa: „Nie lękajcie się, ducha nie gaście”, to jest przesłanie dla każdego Polaka. Ja specyficznie zapamiętam postać Jana Pawła II, bo miałem okazję być w obstawie Lotniska na Balicach, z którego papież podczas swojej wizyty w Krakowie odlatywał – wspomina Zbigniew Duda, przewodniczący struktur Prawa i Sprawiedliwości w powiecie ostrowieckim

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dziś przypada 100 rocznica urodzin Jana Pawła II. W wielu domach odżywają wspomnienia o tym wielkim papieżu-Polaku. Wielu ostrowczan wspomina pielgrzymki i homilie Ojca Świętego, swoimi rozmowami i drobnymi gestami, jak modlitwa, zapalony znicz, czy wiązanka kwiatów, pokazuje, że pomimo upływającego czasu wciąż o nim pamięta.

– Dla mnie to są bardzo osobiste przeżycia. Miałem bowiem możliwość spotkania Ojca Świętego, wtedy gdy jeszcze był kardynałem w Krakowie i odwiedzał oazy, które np. miały swoje rekolekcje. To jest coś, co w życiu młodego człowieka pozostawia ślad na całe życie. Później pontyfikat Jana Pawła II,  ten szczególny dzień, gdy dowiedzieliśmy się, że Polak jest papieżem. To było wielkie wydarzenie i wtedy sobie przyrzekłem, że będę obecny na każdej wizycie Ojca Świętego, która byłaby w ojczyźnie. I udało mi się to zrealizować. Mało tego, gdy Ojciec Święty w czerwcu  1999 roku był w Sandomierzu to była diecezjalna pielgrzymka do tronu papieskiego, do Watykanu, w której też uczestniczyłem i ten bezpośredni kontakt, możliwość rozmowy i otrzymania błogosławieństwa od papieża. To były piękne chwile – wyjaśnia Jarosław Rusiecki.

Senator wspomina też czas cierpienia i odejścia Jana Pawła II w 2005 roku. To czas, który pozostawił po sobie  ślad na całe życie w sercach wielu Polaków. Podkreśla, że były też radosne chwile, jak wizyta w  Zakopanem i spotkanie  z góralami pod Wielką Krokwią, a także spotkanie w Sandomierzu w 1999 roku.

– Przypomnę, że ze świętej pamięci panem prezydentem Zygmuntem Waszką udało nam się  skontaktować i poprosić za pośrednictwem ks biskupa ordynariusza Diecezji Radomskiej, aby papież, lecąc do Sandomierza okrążył rynek w Ostrowcu Św., gdzie zgromadziły się tysiące ludzi. Ojciec Święty pobłogosławił wówczas Ostrowiec Św. Mam też takie wspomnienie, gdy byłem na Murawach, a Ojciec Święty odwiedził tamtejszy klasztor cystersów. Odbyło się to we wspaniałej scenerii i atmosferze. Mam takich przeżyć bardzo wiele. Warto także sięgać do wystąpień i homilii papieża – dodaje Jarosław Rusiecki.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Przypomina też słowa Jana Pawła II, które szczególnie zapadły mu w pamięci.

– Wy nie klaskajcie, wy mnie słuchajcie – to jest szczególnie ważne w tym czasie, gdy Polska, Europa, Świat,  mają swoje problemy, a ich rozwiązanie możemy polecać pośrednictwu Jana Pawła II, człowieka który zmienił losy świata i Polski – podsumowuje senator.

Zbigniew Duda, przewodniczący Klubu Radnych z Prawa i Sprawiedliwości w powiecie ostrowieckim wspomina rok 1987 i wizytę Jana Pawła II w Krakowie. 

– Tak naprawdę wszyscy pamiętamy te same słowa: „Nie lękajcie się, ducha nie gaście”,  to jest przesłanie dla każdego Polaka. Ja specyficznie zapamiętam postać Jana Pawła II, bo  miałem okazję być w obstawie Lotniska na Balicach, z którego papież podczas swojej wizyty w Krakowie odlatywał. Był rok 1987, ja wtedy byłem  w wojsku i byłem do tej obstawy przydzielony. Do tej obstawy wybranych zostało może 6 osób na całe lotnisko wojskowe w Balicach więc widziałem naprawdę papieża z bliskiej odległości.  Papież do nas machał, ja mniemam, że do mnie również. To jest takie bardzo specyficzne przeżycie – wspomina Zbigniew Duda.

Jana Pawła II nazywa jednym z największych Polaków w historii, dodaje, że dla wielu Polaków jest drogowskazem. Z uśmiechem pontyfikat Jana Pawła II wspomina Dariusz Kaszuba, historyk, a także przewodniczący miejskiego klubu radnych PiS. 

–  Pierwsze wspomnienie związane z Janem Pawłem II, to wspomnienie młodego studenta historii UMCS-u  w Lublinie, to była pielgrzymka do Lublina w roku 1987, kiedy udaliśmy się na miejsce spotkania z Ojcem Świętym.  Atmosfera, entuzjazm, podejście ludzi – to wszystko robiło wrażenie takiej ogromnej wspólnoty bycia razem z nieznanymi ludźmi. Tysiące ludzi zgromadziły się w Lublinie, tak, aby uczestniczyć w spotkaniu, w Mszy Świętej. To było coś, co niosło powiew zjednoczenia. Takie wrażenie, że mimo, że się nie znamy jesteśmy jednym narodem i Ojciec Święty, który przybył do Lublina, jego osoba, charyzma, to był ten czynnik łączący nas wszystkich w jedną wielką wspólnotę – mówi Dariusz Kaszuba.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

 

Dodaje, że słowa Jana Pawła II wciąż robią na nim wrażenie, a każdy Polak powinien choć raz w życiu odwiedzić Wadowice.

– Jeżeli chodzi o słowa Jana Pawła II, których przecież tyle krąży wśród nas, to chyba to sławetne zdanie: „Niech zstąpi Duch Twój…” To były słowa, które zapadły mi w pamięć, jako historykowi.  Są dla mnie szczególnie ważne bo zapoczątkowały przemianę nie tylko w duchowości, ale i w dziejach naszego państwa. Powinniśmy o tym pamiętać. Tak samo jak choć raz powinniśmy odwiedzić Wadowice. Nauki Jana Pawła II zostały wśród nas i powinny kierować życiem wielu wielu osób, niestety tak nie jest – podsumowuje. 

Jak podkreśla Emilia Łupina, postać Ojca Świętego jest szczególnie bliska Emilii Łupinie, radnej powiatowej z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Dorastałam w czasach jego pontyfikatu naznaczonego olbrzymią wiarą, miłością, a także cierpieniem. W październiku 1978 roku, kiedy Karol Wojtyła został papieżem miałam 7 lat. W 2005 roku, kiedy „odszedł do Domu Ojca” skończyłam 34 lat. Miałam to szczęście, że należę do pokolenia JPII, gdyż moja młodość i dorastanie przypadło na czas pontyfikatu Jana Pawła II. Miałam możliwość słuchać jego wspaniałych kazań w telewizji i na żywo w czasie pielgrzymek do Polski, w 1987 w Warszawie i 1999 w Sandomierzu.  Niektóre słowa wypowiedziane przez papieża  zapadły mi głęboko w pamięć i nadal są moim kierunkowskazem w życiu np.: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Jan Paweł II mówił: „Nie można kochać Boga, który jest niewidzialny, nie kochając człowieka, który jest obok nas”.  Kochał wszystkich ludzi, bez względu na status materialny, pochodzenie , kolor skóry. Szczególnie pochylał się nad cierpiącymi , ułomnymi, biednymi.  W jego sercu szczególne miejsce znajdowały dzieci i młodzież, gdyż, jak sam mawiał: „ …są przyszłością narodu polskiego i solą ziemi”. Nawoływał do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gdyż każda, nawet maleńka lub ułomna istota ludzka, jest cenna w oczach Boga. Życie Papieża Polaka pokazuje nam wielka wiarę i ufność w opatrzność  Bożą i ofiarowanie swego życia Matce Bożej.  Fakt  przebaczenia zamachowcowi uczy nas trudnej sztuki wybaczania. Pontyfikat Jana Pawła II naznaczony jest cierpieniem, chorobą, ale to właśnie on pięknie nam pokazuje , jak  bezgranicznie ufać Bogu i z godnością nieść swój krzyż zbawienia.  Jan Paweł II był wielkim orędownikiem kultu Bożego Miłosierdzia. Jego słowa i nauczanie nadal są aktualne, szczególnie w tych trudnych czasach – tłumaczy Emilia Łupina.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Województwo świętokrzyskie: 29 nowych zakażeń koronawirusem! Wśród nich nastolatek z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Jolanta Smulczyńska: Powiedziała Matka Boża, że musi mieć ładną figurkę! W Nietulisku Małym mieszańcy ratują blisko 150-letnią kapliczkę!

FAKTY

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wsparł ostrowieckie starostwo! 4,5 mln zł unijnego wsparcia trafi do 160 podmiotów z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Ostrowiecki szpital powrócił do pracy! Będzie przeprowadzał testy wykrywające przeciwciała koronawirusa!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this