Ideą nagrody Świętokrzyski Anioł Dobroci jest dostrzeżenie, docenienie i promocja instytucji pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, a także osób fizycznych szczególnie silnie zaangażowanych w pomoc na rzecz rodzin i osób znajdujących w trudnej sytuacji życiowej. Do nagrody zgłaszane są inicjatywy, projekty, wydarzenia, działania, których celem jest krzewienie idei bezinteresownej pomocy na rzecz drugiego człowieka.
Statuetki nagrodzonym oraz wyróżnienia wszystkim nominowanym wręczali: Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Renata Janik, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego.
– Cieszę się, że możemy chociaż w taki skromny sposób docenić Państwa ogromne wysiłki. Poprzez swoją codzienną pracę tak wspaniale służycie osobom potrzebującym tej pomocy, które często nawet nie śmią o nią same poprosić – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.
W kategorii indywidualnej było w tym roku dziewięciu nominowanych, a w kategorii zespołowej siedmiu.
– Takich osób, które zasługują na tytuł Anioła Dobroci, jest oczywiście w naszym województwie dużo więcej. Kapituła miała bardzo trudny problem do rozstrzygnięcia, dlatego przyznano w tym roku dwie nagrody indywidualne – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Jeden Anioł Dobroci w kategorii Indywidualnej trafił do Ewy Sałaj, wiceprezesa Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół „Nasz Dom” w Piekoszowie. Pani Ewa jako osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku, jest również koordynatorem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji – wyszukuje osoby po wypadkach, by objąć je wsparciem i rehabilitacją.
– Uległam wypadkowi komunikacyjnemu 27 lat temu i otrzymałam ogromne wsparcie od wspaniałych ludzi. Dzięki nim nauczyłam się żyć na nowo. Mam poczucie, że całe życie powinnam ten dług oddawać – mówiła Ewa Sałaj, dziękując za nagrodę.
Drugą statuetkę w kategorii indywidualnej otrzymała Urszula Przygodzka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich, która jest wieloletnim i doświadczonym pracownikiem pomocy społecznej. Pomaga m. in. rodzinom zastępczym, osobom w kryzysie czy uzależnionym. – Kocham swoją pracę. Pomoc społeczna jest czymś, czemu poświęcam się bez reszty i daje mi to ogromną satysfakcję – mówiła Urszula Przygodzka, dziękując również wszystkim swoim współpracownikom.
W kategorii zespołowej statuetką Anioła Dobroci uhonorowano Annę i Edwarda Zawieruchów, którzy od 19 lat prowadzą w Kielcach rodzinny dom dziecka. Przez ten czas opiekowali się łącznie 23 dzieci. – Kiedy podjęliśmy decyzję o założeniu rodzinnego domu dziecka, nasze dzieci były dorosłe, „wyfruwały” z domu. Zaczęły za to do nas przychodzić małe dzieci, niekochane, porzucone, którym dajemy opiekę, miłość, zrozumienie. Cieszymy się, gdy przychodzą do nas już dorosłe, z własnymi rodzinami i mówią: „Mamo, dziękuję”. To właśnie jest piękne – mówiła podczas gali wzruszona pani Anna Zawierucha.
– Wszyscy nominowani do nagrody to wyjątkowe osoby. W tym roku po raz pierwszy wszyscy oni otrzymują wyróżnienie, bo sama nominacja do tej nagrody jest ogromnym zaszczytem – podkreślała wicemarszałek Renata Janik.
Galę w Filharmonii Świętokrzyskiej uświetnił koncert w wykonaniu uczniów Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
Galeria fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego