Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Wyjątkowi ludzie z wyjątkowymi statuetkami! Świętokrzyskie Anioły Dobroci rozdane po raz 15![ZDJĘCIA]

Samorząd województwa świętokrzyskiego uhonorował osoby, instytucje i organizacje, które nie ograniczają swej pracy do działań wynikających z „ustawowego katalogu”, ale angażują się szczególnie w niesienie pomocy innym, wychodząc poza ramy obowiązków. W kategorii indywidualnej po raz pierwszy w historii plebiscytu Świętokrzyski Anioł Dobroci przyznano dwie nagrody. Trafiły one do Urszuli Przygodzkiej i Ewy Sałaj. W kategorii zespołowej statuetkę otrzymali Anna i Edward Zawieruchowie.

Ideą nagrody Świętokrzyski Anioł Dobroci jest dostrzeżenie, docenienie i promocja instytucji pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, a także osób fizycznych szczególnie silnie zaangażowanych w pomoc na rzecz rodzin i osób znajdujących w trudnej sytuacji życiowej. Do nagrody zgłaszane są inicjatywy, projekty, wydarzenia, działania, których celem jest krzewienie idei bezinteresownej pomocy na rzecz drugiego człowieka.

Statuetki nagrodzonym oraz wyróżnienia wszystkim nominowanym wręczali: Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Renata Janik, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Cieszę się, że możemy chociaż w taki skromny sposób docenić Państwa ogromne wysiłki. Poprzez swoją codzienną pracę tak wspaniale służycie osobom potrzebującym tej pomocy, które często nawet nie śmią o nią same poprosić – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.

W kategorii indywidualnej było w tym roku dziewięciu nominowanych, a w kategorii zespołowej siedmiu.

– Takich osób, które zasługują na tytuł Anioła Dobroci, jest oczywiście w naszym województwie dużo więcej. Kapituła miała bardzo trudny problem do rozstrzygnięcia, dlatego przyznano w tym roku dwie nagrody indywidualne – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Jeden Anioł Dobroci w kategorii Indywidualnej trafił do Ewy Sałaj, wiceprezesa Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół „Nasz Dom” w Piekoszowie. Pani Ewa jako osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku, jest również koordynatorem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji – wyszukuje osoby po wypadkach, by objąć je wsparciem i rehabilitacją.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Uległam wypadkowi komunikacyjnemu 27 lat temu i otrzymałam ogromne wsparcie od wspaniałych ludzi. Dzięki nim nauczyłam się żyć na nowo. Mam poczucie, że całe życie powinnam ten dług oddawać – mówiła Ewa Sałaj, dziękując za nagrodę.

Drugą statuetkę w kategorii indywidualnej otrzymała Urszula Przygodzka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich, która jest wieloletnim i doświadczonym pracownikiem pomocy społecznej. Pomaga m. in. rodzinom zastępczym, osobom w kryzysie czy uzależnionym. – Kocham swoją pracę. Pomoc społeczna jest czymś, czemu poświęcam się bez reszty i daje mi to ogromną satysfakcję – mówiła Urszula Przygodzka, dziękując również wszystkim swoim współpracownikom.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W kategorii zespołowej statuetką Anioła Dobroci uhonorowano Annę i Edwarda Zawieruchów, którzy od 19 lat prowadzą w Kielcach rodzinny dom dziecka. Przez ten czas opiekowali się łącznie 23 dzieci. – Kiedy podjęliśmy decyzję o założeniu rodzinnego domu dziecka, nasze dzieci były dorosłe, „wyfruwały” z domu. Zaczęły za to do nas przychodzić małe dzieci, niekochane, porzucone, którym dajemy opiekę, miłość, zrozumienie. Cieszymy się, gdy przychodzą do nas już dorosłe, z własnymi rodzinami i mówią: „Mamo, dziękuję”. To właśnie jest piękne – mówiła podczas gali wzruszona pani Anna Zawierucha.

– Wszyscy nominowani do nagrody to wyjątkowe osoby. W tym roku po raz pierwszy wszyscy oni otrzymują wyróżnienie, bo sama nominacja do tej nagrody jest ogromnym zaszczytem – podkreślała wicemarszałek Renata Janik.

Galę w Filharmonii Świętokrzyskiej uświetnił koncert w wykonaniu uczniów Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.

Galeria fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

IMG_7987
IMG_7987

IMG_8011
IMG_8011

IMG_8127
IMG_8127

IMG_8157
IMG_8157

IMG_8208
IMG_8208

IMG_8227
IMG_8227

IMG_7798
IMG_7798

IMG_7835
IMG_7835

IMG_7857
IMG_7857

IMG_7890
IMG_7890

IMG_7925
IMG_7925

IMG_7976
IMG_7976

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this