Świadczenie 500+ na nowych zasadach będzie przysługiwać wszystkim dzieciom od urodzenia do 18 roku życia.
– Jeżeli chodzi o nasze miasto Ostrowiec Świętokrzyski to na dzień bodajże 31 marca od 0 do 18 roku życia jest 9638 dzieci. Do tej pory świadczenie to otrzymuje ok. 5 tysięcy dzieci, więc dojdzie nam szacunkowo kolejnych 4600 dzieci. Można powiedzieć, że drugie tyle dzieci będzie uprawnionych do świadczenia 500+ – tłumaczy Ksenia Głuszyńska, Kierownika Działu Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych w ostrowieckim MOPS-ie.
Czy wszyscy mieszkańcy skorzystają z tego świadczenia na razie ciężko stwierdzić. Nie są to bowiem świadczenia, które opiekunowie prawni, bądź rodzice dziecka otrzymują z urzędu, tylko na złożony przez nich wniosek.
A można go będzie składać już od 1 lipca, będzie to bowiem miesiąc przyjmowania wniosków drogą elektroniczną, za pośrednictwem banku, za pośrednictwem ministerialnego programu Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/ ), PUE ZUS (https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi). Osoby, które posiadają profil zaufany, czy weryfikację podpisu, też mogą go złożyć. Natomiast już od 1 sierpnia, wnioski będzie można składać drogą tradycyjną w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Świętokrzyskiej 22, na piątym piętrze, albo wysłać za pomocą tradycyjnej poczty.
Nie ma także konkretnych obostrzeń, żeby otrzymać świadczenie. Uprawnionym jest rodzic: matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny, wobec którego toczy się sprawa o przysposobienie, bądź też osoba ucząca się, samotna, która chodzi do szkoły, nie ma skończonych 18 lati nie jest na utrzymaniu żadnego z rodziców, bo albo ma zasądzone alimenty od obojga rodziców, albo jest sierotą.
Jeśli chodzi o nowości, na pewno łatwiej będzie osobom samotnie wychowującym dziecko. W chwili obecnej, jeszcze do 30 czerwca, jeżeli ktoś jest osobą samotnie wychowującą dziecko, musi mieć od drugiego z rodziców zasądzone alimenty. Teraz nie będzie to już wymagane. Nie trzeba będzie dokumentować, że jest się osobą samotnie wychowującą dziecko. W przypadku śmierci jednego z rodziców, który był uprawniony do pobierania świadczeń, to automatycznie jego wypłata przechodzi na drugiego rodzica. Nie będą także wydawane decyzja przyznające świadzcenie tak jak to było dotychczas. Rodzic otrzyma tylko tylko informację zwrotną z ośrodka o nabyciu uprawnień przez jednego z rodziców. Decyzje wydawane będą tylko w sytuacji odmowy, nienależnie pobranego świadzcenia lub uchylenia decyzji o jego przyznaniu.
– Kolejną nowością jest też to, że w chwili obecnej było tak, że gdy urodziło się dziecko, to od momentu złożenia wniosku, przysługiwały świadczenia. Teraz młodzi rodzice, jeśli nie dopełnią tego obowiązku w miesiącu, kiedy się urodziło dziecko, będą mieć na to trzy miesiące. Jeśli przekroczą ten termin to wiadomo, że od momentu złożenia wniosku – dodaje Ksenia Głuszyńska.
Pierwsze świadczenia wraz z wyrównaniem wypłacane będą w październiku.
– Biorąc pod uwagę, że będzie 9638 uprawnionych dzieci, szacuje się, że miesięcznie teraz wydajemy ok 2 500 000/2 600 000 zł miesięcznie, czyli będzie to około 5 000 000 zł miesięcznie. O systematyczności będziemy mogli mówić po upływie pierwszych trzech miesięcy wypłat świadczeń na nowych zasadach. Wiadomo, że wszystko będzie też zależało od ilości wniosków – dodaje Ksenia Głuszyńska.
Szacuje się, że około 49 000 000 z kosztami obsługi będzie wynosił roczny budżet na 500+ na nowych zasadach w Ostrowcu Św. , jeżeli wystąpią o niego wszyscy uprawnieni rodzice i opiekunowie.
– Zachęcamy wszystkich do przekazywania wniosków drogą elektroniczną. Jeżeli udajemy się do banku to potrzebne są pesele rodziców, dziecka, bądź dzieci. Jakie będą wnioski jeszcze nie wiadomo, nie mamy wzoru. Wiemy tylko, że ma być uproszczony i nie będzie potrzeba dodatkowych dokumentów do kryterium dochodowego, bo go we wniosku nie będzie – przypomina Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych w ostrowieckim MOPS-ie.