Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Z burakiem cukrowym w roli głównej! 26 października Izba Pamięci Cukrownictwa zaprasza na „Dzień buraka Cukrowego”!

Już 26 października w godzinach od 9.00 do 15.00 w Izbie Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Częstocicach odbędzie się „Dzień buraka cukrowego”. Dziś to niedocenione warzywo, przed laty miało wielu zwolenników. W czasach biedy, czy okupacji pozwalało także na przetrwanie. Bowiem gama produktów, jakie wytworzyć można z buraka jest naprawdę szeroka. O tym dlaczego warto tego dnia odwiedzić Izbę Pamięci w Częstocicach przypomina jej kustosz, Waldemar Brociek. – Burak cukrowy odegrał dużą role w rolnictwie polskim, zmienił kulturę rolną, wpłynął na wzrost dochodów – podsumowuje kustosz.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Pomysł na zorganizowanie „Dnia buraka cukrowego” zrodził się już jakiś czas temu.

– Pracuję w Izbie Pamięci Cukrownictwa od dwóch lat od poniedziałku do piątku. Tylko w tych dniach przyjmuję grupy, które odwiedzają Izbę. Pojawiły się takie pomysły, żeby od czasu do czasu, także w sobotę, mieszkańcy, kórzy w tygodniu pracują i niestety nie mają możliwości, mogli skorzystać i odwiedzić Izbę Pamięci Cukrownictwa. Myślałem o dniu otwartym, stwierdziłem, że dobrze jest ten dzień połączyć z prezentacją różnych wypieków w oparciu o buraka cukrowego. Przygotowałem więć taką broszurę z przepisami. Znalazłem ich całkiem sporo, bo aż 50: na różnego rodzaju sałatki, wypieki, dżemy, soki, a kończy się na spirytusie – wylicza Waldemar Brociek.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Stwierdził, że warto byłoby zorganizować „Dzień Buraka Cukrowego”, bo jest to podstawowy surowiec do wyrobu cukru w Europie. Burak, odegrał także dużą rolę w rolnictwie polskim, zmienił kulturę rolną, wpłynał na wzrost dochodów. Waldemar Brociek przypomina także, że dzięki cukrowniom, które istniały na ziemiach polskich, rozwinął się przemysł rolno spożywczy, przemysł maszynowy – powstało mnóstwo nowych urządzeń. To także bardzo dobre czasy dla rozwoju kolei, która powstawała na potrzeby cukrowni, głównie wąskotorowej, dojazdowej. Do dzisiaj burak cukrowy jest w Polsce wykorzystywany, niestety liczba cukrowni się zmniejszyła. Same uprawy buraków dzisiaj występują na nelicznych terenach. Są scentralizowane.

– Na naszych terenach np. były trzy cukrownie więc wszędzie były plantacje buraków. Jak się likwidowąło cukrownie, to jednocześnie za tym idzie likwidacja upraw. Nikt nie chciał z dalekich stron tych buraków transportować – przypomina kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa.

Dodaje także, że na anszyhc terenach buraków w tak dużych ilościach już się nie uprawia. Tym bardziek, zależało mu na tym, aby przypomnieć, że dawniej właśnie w sezonie, kiedy dowożono buraki do cukrowni na różnych terenach, a tych cukrowni było w Polsce 78, tradycyjnie pieczono buracarze.

– Już nie mówiąc o tym, że w okresach trudnych np. okupacji, biedy, to burak był stosowany do różnych potraw. Robiono z niego różnego marmolady, przetwory, Służył do produkcji syropu. Chciałem przypomnieć, jaką rolę ten burak odgrywał. Będzie to też świetna okazja do zwiedzenia wystawy i obejrzenia filmów. Współcześnie nie doceniamy buraków. A szkoda, bo mają dużo różnych własności czy to odżywczych, czy witamin – dodaje Waldemar Brociek.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Podczas „Dnia buraka cukrowego” będzie można spróbować dań z buraków, które przygotują m.in. przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Jędrzejowa (gmina Bodzechów).

– Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szwarszowicach mają upiec czy też przygotować różnego rodzaju wypieki i potrawy z buraka cukrowego. Także moja najbliższa rodzina, przyjaciele, zadeklarowali pomoc w przygotowaniu produktów z buraka cukrowego. Będzie można oczywiście wszystkich tych smakołyków spróbować. Poza tym będą różnego rodzaju nagrody, konkursy dla dzieci, będzie też losowanie upominków. Atrakcji nie zabraknie dla młodszych i starszych – zachęca Waldemar Brociek.

Prypomina równięż, że w końcu lat 30-tych na naszych terenach powstały dwie cukrownie: w Częstocicach i Brzóstowej. Ta w Brzóstwoie pracowała do końca lat 60-tych i została zamknięta. Natomiast ta w Częstocicach pracowała w dalszym ciągu. Plantacje buraka cukrowego były bardzo rozległe.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this