Znajdź nas na

PO GODZINACH

Z burakiem cukrowym w roli głównej! 26 października Izba Pamięci Cukrownictwa zaprasza na „Dzień buraka Cukrowego”!

Już 26 października w godzinach od 9.00 do 15.00 w Izbie Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Częstocicach odbędzie się „Dzień buraka cukrowego”. Dziś to niedocenione warzywo, przed laty miało wielu zwolenników. W czasach biedy, czy okupacji pozwalało także na przetrwanie. Bowiem gama produktów, jakie wytworzyć można z buraka jest naprawdę szeroka. O tym dlaczego warto tego dnia odwiedzić Izbę Pamięci w Częstocicach przypomina jej kustosz, Waldemar Brociek. – Burak cukrowy odegrał dużą role w rolnictwie polskim, zmienił kulturę rolną, wpłynął na wzrost dochodów – podsumowuje kustosz.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Pomysł na zorganizowanie „Dnia buraka cukrowego” zrodził się już jakiś czas temu.

– Pracuję w Izbie Pamięci Cukrownictwa od dwóch lat od poniedziałku do piątku. Tylko w tych dniach przyjmuję grupy, które odwiedzają Izbę. Pojawiły się takie pomysły, żeby od czasu do czasu, także w sobotę, mieszkańcy, kórzy w tygodniu pracują i niestety nie mają możliwości, mogli skorzystać i odwiedzić Izbę Pamięci Cukrownictwa. Myślałem o dniu otwartym, stwierdziłem, że dobrze jest ten dzień połączyć z prezentacją różnych wypieków w oparciu o buraka cukrowego. Przygotowałem więć taką broszurę z przepisami. Znalazłem ich całkiem sporo, bo aż 50: na różnego rodzaju sałatki, wypieki, dżemy, soki, a kończy się na spirytusie – wylicza Waldemar Brociek.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Stwierdził, że warto byłoby zorganizować „Dzień Buraka Cukrowego”, bo jest to podstawowy surowiec do wyrobu cukru w Europie. Burak, odegrał także dużą rolę w rolnictwie polskim, zmienił kulturę rolną, wpłynał na wzrost dochodów. Waldemar Brociek przypomina także, że dzięki cukrowniom, które istniały na ziemiach polskich, rozwinął się przemysł rolno spożywczy, przemysł maszynowy – powstało mnóstwo nowych urządzeń. To także bardzo dobre czasy dla rozwoju kolei, która powstawała na potrzeby cukrowni, głównie wąskotorowej, dojazdowej. Do dzisiaj burak cukrowy jest w Polsce wykorzystywany, niestety liczba cukrowni się zmniejszyła. Same uprawy buraków dzisiaj występują na nelicznych terenach. Są scentralizowane.

– Na naszych terenach np. były trzy cukrownie więc wszędzie były plantacje buraków. Jak się likwidowąło cukrownie, to jednocześnie za tym idzie likwidacja upraw. Nikt nie chciał z dalekich stron tych buraków transportować – przypomina kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa.

Dodaje także, że na anszyhc terenach buraków w tak dużych ilościach już się nie uprawia. Tym bardziek, zależało mu na tym, aby przypomnieć, że dawniej właśnie w sezonie, kiedy dowożono buraki do cukrowni na różnych terenach, a tych cukrowni było w Polsce 78, tradycyjnie pieczono buracarze.

– Już nie mówiąc o tym, że w okresach trudnych np. okupacji, biedy, to burak był stosowany do różnych potraw. Robiono z niego różnego marmolady, przetwory, Służył do produkcji syropu. Chciałem przypomnieć, jaką rolę ten burak odgrywał. Będzie to też świetna okazja do zwiedzenia wystawy i obejrzenia filmów. Współcześnie nie doceniamy buraków. A szkoda, bo mają dużo różnych własności czy to odżywczych, czy witamin – dodaje Waldemar Brociek.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Podczas „Dnia buraka cukrowego” będzie można spróbować dań z buraków, które przygotują m.in. przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Jędrzejowa (gmina Bodzechów).

– Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szwarszowicach mają upiec czy też przygotować różnego rodzaju wypieki i potrawy z buraka cukrowego. Także moja najbliższa rodzina, przyjaciele, zadeklarowali pomoc w przygotowaniu produktów z buraka cukrowego. Będzie można oczywiście wszystkich tych smakołyków spróbować. Poza tym będą różnego rodzaju nagrody, konkursy dla dzieci, będzie też losowanie upominków. Atrakcji nie zabraknie dla młodszych i starszych – zachęca Waldemar Brociek.

Prypomina równięż, że w końcu lat 30-tych na naszych terenach powstały dwie cukrownie: w Częstocicach i Brzóstowej. Ta w Brzóstwoie pracowała do końca lat 60-tych i została zamknięta. Natomiast ta w Częstocicach pracowała w dalszym ciągu. Plantacje buraka cukrowego były bardzo rozległe.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Co nowego w sprawie Jarosława G.?

FAKTY

Powiat ostrowiecki „na szarym końcu” najnowszego Rankingu „Wspólnoty”!

FAKTY

Zaginęła 36-letnia Ilona Łojek! Pomóżmy ją odnaleźć!

FAKTY

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Nagrody Starosty Ostrowieckiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej w 2024 roku przyznane! Kto je otrzyma?

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this