Znajdź nas na

PO GODZINACH

Zamiast bombek włóczka i karteczki z życzeniami! Mobilna choinka przejechała ulicami Ostrowca Św.!

Ozdobiona włóczką i dobrymi życzeniami, mobilna choinka, przejechała wczoraj (wtorek, 15 grudnia) ulicami Ostrowca Św. To pomysł grupy rodzin z wyzwaniami, pracującej w ramach Akcji Aktywizacji w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. – Zasada jest prosta i powtarzalna, nie ma tutaj źle wykonanego ruchu, czy źle dobranej włóczki. Każdy, bez względu na to, jaką ma wrażliwość i umiejętności, może w dowolnym momencie włączyć się w ubieranie tej choinki – wyjaśnia Katarzyna Kozińska, wolontariuszka, działająca przy ostrowieckim MOPS-ie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zamiast pnia, płyta OSB, zamiast igieł – gwoździe. Ozdobiły ją  łańcuchy z kolorowej włóczki i kolorowe  karteczkach z życzeniami zamiast bombek – niezwykła choinka przejechała wczoraj ulicami Ostrowca Św. Wszystko dzięki pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, organizatorom społeczności lokalnej i grupy rodzin z wyzwaniami, która to  zainicjowała wydarzenie. 

– Pomysł narodził się wśród uczestniczek grupy rodzin z wyzwaniami. Stwierdziły,  żeby stworzyć inną, innowacyjną choinkę, w  związku ze zbliżającym się okresem Świąt Bożego Narodzenia. Głównym założeniem, taką myślą przewodnią inicjatywy było to, że każdy może przyłączyć się do tworzenia tej choinki –  wyjaśnia Dorota Struska, Organizator Społeczności Lokalnej przy ostrowieckim MOPS-ie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreśla, że choinka stworzona przez uczestników projektu była inna niż wszystkie także ze względu na jej mobilność. Niezwykła choinka  „wędrowała” ulicą Kilińskiego, Aleją 3 Maja,  Rynkiem, Siennieńską, w kierunku Ostrowieckiego Browaru Kultury, aby ostatecznie stanąć przy siedzibie ostrowieckiego  MOPS-u przy ulicy Świętokrzyskiej.   

–  Jedna z naszych uczestniczek wpadła na pomysł, że może to będzie choinka z włóczki, ale żeby tę włóczkę można było gdzieś umieścić trzeba było zrobić stelaż –  szkielet tej choinki. Uczestniczki projektu wykonały  go z płyty OSB. Do płyty przybiły gwoździe, umieściły  ją na podstawie z kółkami, która pozwoliła na jej transport. Dodatkowym elementem stały się bombki, które w tym wypadku były inne niż te tradycyjne, zrobione z karteczek, na którym mieszkańcy Ostrowca Św. mogli zapisać swoje życzenia i przypinać je do choinki – tłumaczy Dorota Struska. 

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Akcja Aktywizacja, realizowanego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Akcja aktywizacja to projekt, który służy zaktywizowaniu mieszkańców zarówno zawodowo i społecznie. Dużym jego atutem jest aktywizacja społeczna. Wyjście ludzi do ludzi, połączenie społeczności, aby ludzie spotykali, rozmawiali, żeby wrócić do tego, co było kiedyś, do tych dobrych tradycji. W ślad za tym idzie aktywizacja zawodowa, sporo osób powraca na rynek pracy –  przypomina  Dorota Struska. 

Dodaje, że początki są zawsze trudne, jednak z biegiem czasu uczestnicy przekonują się do projektu. 

– W tym roku mieliśmy dużo więcej chętnych, niż przewiduje projekt. Myślę, że nikogo nie pozostawimy, współpracujemy nie tylko z uczestnikami, ale i z ich otoczeniem, rodzinami i bliskimi – wyjaśnia.  

Martyna Opałka, uczestniczka grupy rodzin z wyzwaniami podkreśla, że takie spotkania to szansa na rozmowę, a także miłe spędzenie czasu.  

– W dzisiejszych trudnych czasach pandemii koronawirusa, siadłyśmy z dziewczynami i naszymi  dzieciakami i stwierdziliśmy, że warto pokazać, że Święta są ważne, trzeba się dzielić i współpracować  z innymi. Chcieliśmy wyjść do ludzi, pokazać im, że pomimo że w tym roku jest może inaczej, bo wiele jest obostrzeń, Święta są zawsze okresem wyjątkowym i warto spędzić je z myślą o drugim człowieku – tłumaczy Martyna Opałka. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this