Znajdź nas na

FAKTY

Zamiast do Ostrowca Św., ścieki płyną już do oczyszczalni w Kunowie! Dla gminy oznacza to spore oszczędności!

600 000 zł kosztowała budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Boksycka – Rudka”. Dzięki niej dziś (poniedziałek, 14 listopada) ścieki, które płynęły dotychczas do oczyszczalni w Ostrowcu Świętokrzyskim płynąć będą do nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Kunowie. Dla budżetu gminy Kunów, a także dla mieszkańców, oznacza to oszczędności rzędu 300 000 zł rocznie. – Inwestycja była olbrzymim wyzwaniem dla samorządu, wiązała się bowiem z wyjściem z aglomeracji ostrowieckiej. Udało się nam jednak porozumieć i dziś spełnia się marzenie naszych mieszkańców – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Zawrócenie ścieków w Boksycce fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wybudowanie sieci kanalizacyjnej, która pozwoliłaby na zawrócenie ścieków z Ostrowca Świętokrzyskiego, nie było proste. Procedura trwała blisko cztery lata. 

– Wybudowaliśmy dwa odcinki sieci. Jeden w miejscowości „Boksycka – Rudka”. Musieliśmy wykonać przewiert pod torami. Jeden z odcinków przebiegał bowiem przez teren zamknięty, należący do PKP, drugi z odcinków przebiegał przy wymiennikowni w Wymysłowie. Musieliśmy także uzyskać  pozwolenie na budowę od Wojewody Świętokrzyskiego – tłumaczy Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie.

Infrastruktura gotowa jest już od ponad roku. Dziś (poniedziałek, 14 listopada) nastąpiło przekierowanie ścieków. Zakręcono zawór w stronę Ostrowca Św., a odkręcono w stronę Kunowa.  Inwestycja kosztowała 600 000 zł.

Dzięki inwestycji gmina Kunów wygeneruje oszczędności
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dziś już w praktyce przekierowaliśmy ścieki, które dotychczas płynęły z miejscowości Boksycka, Wymysłów, ulicy Wspólnej w Janiku, kilku budynków z Rudki i Miłkowskiej Karczmy do oczyszczalni ścieków w Ostrowcu Świętokrzyskim na oczyszczalnię w Kunowie – wyjaśnia Małgorzata Mazur. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, wyjaśnia, że dla gminy Kunów i jej mieszkańców przekierowanie ścieków oznacza oszczędności rzędu 300 000 zł rocznie. 

– Ścieki w Ostrowcu Św. są droższe. Gmina Kunów miała obowiązek uiszczać opłatę wyrównawczą za ścieki, które odprowadzane były do ostrowieckiej oczyszczalni. Ostrowiec Św. „narzucił” również parametry, jakie mają mieć ścieki surowe.  Często płaciliśmy kary za jakość ścieków. Sytuacja była kłopotliwa. Teraz już tak nie będzie. Ścieki będą oczyszczane w naszej nowoczesnej oczyszczalni w Kunowie i dopiero gruntownie oczyszczone, zostaną odprowadzone do rzeki Kamiennej – tłumaczy burmistrz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przyznaje, że inwestycja ta była olbrzymim wyzwaniem dla samorządu, wiązała się bowiem z wyjściem z aglomeracji ostrowieckiej.

– Tak naprawdę musiały się porozumieć cztery gminy: Bodzechów, Ćmielów, Kunów i Ostrowiec Św. Z początku nie było takiej woli, abyśmy wyszli z tej aglomeracji. Współczynnik skanalizowania gminy Kunów poprawiał współczynnik pozostałych, należących do aglomeracji, gmin. Doszliśmy jednak do porozumienia,  za co jestem wdzięczny m.in. prezydentowi Jarosławowi Górczyńskiemu. Spełniło się marzenie mieszkańców, a przedsięwzięcie zostało zrealizowane – mówi Lech Łodej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this