Znajdź nas na

FAKTY

Zapytaliśmy gdzie są świerki zakupione przez ZUM w okresie przedświątecznym?

Wracamy do tematu roślin zakupionych przez Zakład Usług Miejskich w 2020 roku, jakie ozdobiły Ostrowiec Świętokrzyski. To co najbardziej zszokowało naszych czytelników, to środki, jakie spółka miejska wydała na rośliny, z których część jak. np. chryzantemy – została zutylizowana. Mieszkańcy pytali także co stało się z 30 świerkami, które zostały zakupione przed Świętami Bożego Narodzenia w 2020 roku, gdzie sfotografować mogą buki zwyczajne „Atropurpurea” (fagus sylvatica Atropurpurea) o wartości o 11 920 zł. O szczegóły zapytaliśmy więc w ZUM-ie.

Zdjęcie ilustracyjne Rondo Republiki Ostrowieckiej fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

22 marca opisywaliśmy wydatki, jakie w 2020 roku poniósł Zakład Usług Miejskich na zakup kwiatów, drzew i krzewów. Wśród zamówionych roślin, pojawiło się kilka pozycji, które wzbudziły spore kontrowersje wśród naszych czytelników. Zwracali uwagę na 30 świerków (Picea C5 glauca Conica) o wartości 1048,50 zł, zamówionych tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w 2020 roku, czy 8 sztuk fagus sylvatica Atropurpurea (buk zwyczajny „Atropurpurea”) o wartości 11 920 zł i kosztach transportu w wysokości 400 zł. Pojawiło się też sporo negatywnych komentarzy na temat wydatkowania środków publicznych na tego typu zakupy.

„Kto bogatemu z cudzego woreczka zabroni”, „Każdy pracownik od logistyki w prywatnej firmie za koszty transportu 700 zł przy wartości zakupu wys. 2223 zł (jak wynika z artykułu) wyleciałby z hukiem z roboty. Ale to jest ZUM pod skrzydłami magistratu. Kto by się więc przejmował. Przecież każdego dnia mróweczki zap…… na te podatki na kwiatki”, „cytując gospodarza –  jest progres. Niestety szkoda, że w wydawaniu, a nie zarabianiu” – to tylko niektóre z komentarzy internautów.  

W Zakładzie Usług Miejskich zapytaliśmy więc, gdzie na ulicach, skwerach, parkach w Ostrowcu Św. mieszkańcy znaleźć mogą zakupione przez ZUM rośliny. Okazuje się, że część z nich została zutylizowana. Inne – jak świerki znajdują się na… terenie bazy Zakładu.

– W odpowiedzi na pismo z dnia 26.04.2021 r., Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim poniżej przekazuje informacje zgodnie z zapytaniem: 30 szt. Picea glaca (świerków przyp. red.)  w odmianie „Conica” o wartości zakupu 1048,50 zł, nasadzone zostały w gazonach znajdujących się na terenie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego jako rośliny atrakcyjne w miesiącach zimowych. Wczesną wiosną zostały ponownie wysadzone do donic i obecnie świerki znajdują się na terenie bazy Zakładu. Przez okres wiosenno-letni mają być utrzymywane i pielęgnowane, aby w miesiącach jesienno-zimowych ponownie zostały zakomponowane w gazonach na terenach przestrzeni publicznej;   600 szt. chryzantem o wartości 7452,00 zł zostało wysadzonych na terenie Ronda Republiki Ostrowieckiej, Ronda Powstania Styczniowego jako rośliny sezonowe, a po przymrozkach zostały usunięte i zutylizowane. Zgodnie z kopiami faktur, załączonymi do pisma znak: ZUM.ZDTZ.545.3.3.5.2021.MPK.299. z dnia 22.02.2021 r. Zakład zakupił 600 szt. chryzantem, a nie 800, jak zostało określone w Pani wniosku; 8 szt. drzew gatunku Fagus Sylvatica Atropurpurea (buk zwyczajny Atropurpurea) o  wartości 11920,00 zł nasadzone zostały na terenie Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w jego nowej części, w okolicy pomnika Marszałka;  5 szt. picea glauca w odmienianie „Conica” (świerków przyp. red.) o wartości 174,75 zł oraz 1 szt.picea glauca „Daisys White” (świerk przy. red)  o wartości 34,95 zł, wysadzone zostały podobnie jak odnośnik pierwszy w gazonach znajdujących się na terenie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, obecnie znajdują się na terenie Bazy Zakładu. Drzewko gatunku jodła kaukaska w donicy za 50,00 zł zostało zakupione jako uzupełnienie ozdoby świątecznej na teren Rynku, po okresie świątecznym jodła została zutylizowana. 5 szt. drzew gatunku Punus x emines „Umbraculifera” (wiśnia osobliwa przyp. red.) za 349,50 zł oraz 5 szt. Prunus Cerasus „Kiku- shidare- zakura” (wiśnia japońska przyp.red).  za 339,75 zł nasadzone zostały jako nasadzenia kompensacyjne na terenach przestrzeni publicznej os. Słoneczne 6-8 w Ostrowcu Świętokrzyskim,  1 sztuka Salix integra „Hakuro-nishiki” (wierzba całolistna przyp. red.)  za 24,90 zł została nasadzona na terenie zieleni osiedlowej przy altanie śmietnikowej przy ul. Górzystej – brzmi odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z ZUM-u, a pod którą podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św.

Co ciekawe w piśmie jakie otrzymaliśmy mowa o 600 chryzantemach, jednak w sumie, z faktur, jakie otrzymaliśmy w marcu bieżącego roku z Zakładu Usług Miejskich wynika, że było ich razem aż 1065. 

O wydatkach, związanych z zakupem roślin przez ZUM pisaliśmy także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this