Znajdź nas na

FAKTY

Zapytaliśmy ile będą kosztować podatników doradcy zatrudnieni w ostrowieckim szpitalu! Tomasz Kopiec: Będzie to kosztowało Narodowy Fundusz Zdrowia!

Ogólnikowe, tak jednym słowem podsumować można odpowiedzi jakie padały z ust Tomasza Kopca, nowego dyrektora naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim na pytania, jakie zadaliśmy mu podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w środę 17 listopada. Wygląda na to, że tylko naszą redakcję interesowało kim są zatrudnieni przez dyrektora doradcy, czy wcześniej współpracowali z dyrektorem, a jeśli tak jakimi wspólnymi sukcesami mogą się pochwalić, a także co najważniejsze – ile kosztować będzie ich zatrudnienie, zwłaszcza w aspekcie trudnej sytuacji finansowej szpitala.

Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Temat zatrudnienia przez nowego dyrektora naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim – Tomasza Kopca, dwóch doradców  – Piotra Pustego i Macieja Juszczyka niepokoi nie tylko mieszkańców powiatu ostrowieckiego, ale i pacjentów ostrowieckiej placówki. W rozmowach z nami zadają wiele pytań m.in. o wynagrodzenie doradców, ich kompetencje, sposób zatrudnienia, a także ich doświadczenie.    

Ponieważ najbliższa okazja zadania pytań dyrektorowi nadarzyła się 17 listopada, podczas konferencji prasowej, w imieniu mieszkańców, a także pacjentów szpitala zapytaliśmy m.in o to, czy powołani przez nowego dyrektora naczelnego – doradcy, pełnią funkcje doradcze w innych szpitalach na terenie województwa świętokrzyskiego.

– Z tego co mi wiadomo Piotr Pusty wciąż kontynuuje współpracę ze szpitalem wojewódzkim oraz pełni funkcję doradcy komendanta szpitala wojskowego we Wrocławiu – mówi Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Rzeczywiście, jak wynika z informacji zamieszczonych na profilu  Piotra Pustego na Linkedin, od 2015 roku do chwili obecnej, pełnię funkcję Doradcy Komendanta w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej, przy współpracy z Najwyższą Izbą Kontroli przeprowadził zlecony przez Departament Wojskowej Służby Zdrowia przegląd sytuacji ekonomicznej podmiotów leczniczych podległych MON. W latach 2018-2019 wspierał analitycznie Dyrekcję Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. 

– Od 2019 r. pełnię również funkcję doradcy Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.  Jestem fundatorem i Vice Prezesem Fundacji Systemu Aktywizacji Seniora SAS.W ramach nowych wyzwań jestem założycielem i prowadzącym hurtownię medyczną „ZDRÓWKO” zaopatrującą podmioty ochrony zdrowia – czytamy na portalu, służącym do kontaktu społeczno-biznesowego pomiędzy jego użytkownikami. 

Źródło: LinkedIn

Nowego dyrektora zapytaliśmy również, jaki był cel zatrudnienia doradców, skoro jego poprzednik,  Andrzej Gruza radził sobie bez ich udziału,  a także ile będzie to kosztowało podatników?

– Podatników myślę, że nic nie będzie kosztowało, z uwagi na to, że szpital nie jest zasilany przez podatki. Będzie to kosztowało Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli kontrakt, z którego wygospodarowane są środki na wynagrodzenia dla wszystkich członków personelu zatrudnianego w szpitalu – mówił Tomasz Kopiec.

Przypomnijmy, że Narodowy Fundusz Zdrowia wypełnia w polskim systemie funkcję płatnika: ze środków pochodzących z obowiązkowych składek ubezpieczenia zdrowotnego przekazanych do funduszu za pośrednictwem ZUS-u i KRUS-u. Czy zatem to nie podatnicy złożą się pośrednio na wynagrodzenia dla nowych doradców? 

Dyrektora naczelnego zapytaliśmy również jaki był cel zatrudnienia dwóch doradców.

– Pełnią rolę doradców, zatem to jest charakter doradczy – skwitował dyrektor. Zapytany o szczegóły dodał, że będą mu doradzać w  „w optymalizacji i restrukturyzacji szpitala”.  

Restrukturyzacja to słowo, które zwłaszcza w przypadku osób zatrudnionych w szpitalu może budzić niepokój o ich przyszłość. Dopytaliśmy zatem czy w ostrowieckim szpitalu szykują się poważne zmiany? 

– Biorąc pod uwagę stan, w którym szpital zastałem, czyli postępującej straty te zmiany muszą nastąpić – mówi Tomasz Kopiec. 

Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ostrowieckiego szpitala
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Niestety dyrektor nie zdradził szczegółów. 

– O tym poinformuję na początku Zarząd Powiatu, a później personel – dodaje.

Zapytaliśmy także, czy o opinię odnośnie zatrudnienia doradców zwrócił się do Rady Społecznej, która jak przeczytać można w Statucie ZOZ-u jest „organem inicjującym i opiniodawczym powiatu oraz doradczym dyrektora”.

–  Rada społeczna pełni rolę o charakterze opiniodawczym dla dyrekcji szpitala i zgodnie z zakresem obowiązków, które mam, nie muszę informować rady społecznej. Ta polityka  została zastrzeżona dla funkcji dyrektora, tak jak polityka zatrudniania lekarzy z różnych części Polski i każdego innego personelu. Dlatego nie widzę uzasadnienia, dla którego miałbym sięgać po ich opinię –  wyjaśnia dyrektor.

Zapytaliśmy także w jaki sposób wyłonieni zostali doradcy dyrektora, czy na stanowiska te został ogłoszony konkurs? 

– Na podstawie mojego doświadczenia  – podsumował Tomasz Kopiec. 

Dopytywaliśmy więc czy zatrudnione przez niego doradcy znają się znim.

– Oczywiście współpracujemy ze sobą od kilkunastu lat. Nie wyobrażam sobie inaczej – dodał dyrektor.

Przeglądając internet nie trudno znaleźć informacje, iż Maciej Juszczyk, drugi z doradców Tomasza Kopca był dyrektorem szpitala w Skarżysku-Kamiennej, w Rawie Mazowieckiej, a także w Opatowie.

Nowego dyrektora naczelnego zapytaliśmy również, czy już w trakcie konkursu poinformował komisję konkursową o zamiarze zatrudnienia doradców ze wskazaniem na konkretne osoby. 

– Oczywiście, że nie i powiem tak jak wspomniałem państwu również w odpowiedzi na państwa zapytanie, ja nie będę się ograniczał również do tych, tylko i wyłącznie do tych osób, dlatego,  że braki w zatrudnieniu profesjonalistów, którzy mogliby uzupełnić, no proszę pamiętać, że szpital się wciąż rozrasta i przed nami są nowe wyzwania również inwestycyjne i związane z optymalizacją funkcjonowania szpitala, a to oznacza, że sięgamy po profesjonalistów różnych dziedzin i tak jak umowy zlecania  funkcjonują na wszystkich oddziałach szpitalnych, dotyczą osób z całej Polski zatrudnionych w personelu medycznym, tak samo będzie to dotyczyło personelu administracyjnego czy zarządu szpitala – wyjaśnia Tomasz Kopiec. 

Czy zatem wcześniej w szpitalu nie było takich profesjonalistów?

– Ja nie oceniam tego kogo z kim współpracował dyrektor Gruza, natomiast ja oczekuję od swojego zespołu wykonywania tych założeń, które chce realizować  i dlatego sięgam po osoby, z którymi wyobrażam sobie tę współpracę i które będą w stanie oddać ten efekt, którego oczekuję –  podsumował dyrektor. 

Zapytaliśmy więc czy jako zespół, który tworzy z doradcami ,mają na swoim koncie sukcesy w Polsce którymi mogliby się pochwalić. Niestety nie padły żadne konkretne przykłady. 

– Od 20 lat zajmuje się procesami restrukturyzacji i optymalizacji. Współpracowałem z bardzo wieloma menedżerami, wyrobiłem sobie opinię na ten temat z kim mogę podejmować współpracę. Tak, to są osoby, z którymi współpracowałem, z którymi wierzę że ta współpraca tutaj  przyniesie określony efekt – podsumował Tomasz Kopiec.        

Do tematu powrócimy. O zatrudnieniu  doradców informowaliśmy także pod poniższym linkiem:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this