Znajdź nas na

FAKTY

Zapytaliśmy o koszty spraw sądowych! Władze SM Krzemionki „zasłaniają się”… Prawem prasowym!

O tym, że spółdzielnie mieszkaniowe to w Polsce małe enklawy, rządzące się własnymi prawami, swego rodzaju państewka w państwie artykułów napisano już wiele. Czy w przypadku Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” jest podobnie? W oparciu o Ustawę Prawo Prasowe zapytaliśmy m.in. kto zajmuje się obsługą prawną SM „Krzemionki”, ile spraw sądowych i postępowań w prokuraturze, których stroną jest SM Krzemionki odbyło się w tym roku i co najważniejsze, kto obciążony jest kosztami tych spraw. Niestety z odpowiedz, jaka otrzymaliśmy, a pod którą podpisał się zarówno Mirosław Kaczmarczyk, prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Krzemionki, jak i Magdalena Lis członek Zarządu nie rozwiała naszych wątpliwości.

Zdjęcie ilustracyjne drugi z prawej Prezes Spółdzielni SM Krzemionki Mirosław Kaczmarczyk. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym, że Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krzemionki” może wydawać spore kwoty na sprawy toczące się w sądach od dłuższego czasu alarmują nas nasi czytelnicy, mieszkający w nieruchomościach będących zasobami spółdzielni. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości 6 grudnia skierowaliśmy więc pismo w oparciu o Prawo Prasowe do władz spółdzielni z kilkoma pytaniami. Wśród nich znalazły się m.in.: Kto zajmuje się obsługą prawną Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”? Na czym dokładnie polega obsługa prawna? Na mocy jakiego przetargu, konkursu, rozporządzenia wybrana została kancelaria, bądź prawnik zajmujący się obsługą prawną Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”? Poprosiliśmy o skan dokumentu, na mocy którego wybrana została kancelaria prawna? Kto świadczył obsługę prawną SM Krzemionki w roku 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 i 2019? Ile spraw sądowych i postępowań w prokuraturze, których stroną jest SM Krzemionki odbyło się w tym roku (w roku 2019). Kto zajmował się ich obsługą prawną? Na zasadzie jakiej umowy zatrudniony został prawnik i w jaki sposób wyliczane jest jego wynagrodzenie? Jaki jest koszt obsługi prawnej SM Krzemionki w roku 2019 z rozbiciem na poszczególne miesiące od stycznia do listopada i powierzone zadania np. obsługa Walnego Zgromadzenia – koszt, przygotowanie wniosków – koszt etc, reprezentowanie prezesa spółdzielni w sądzie lub prokuraturze – koszt. Z jakich środków jest pokrywane wynagrodzenie kancelarii prawnej bądź prawnika zatrudnionego w SM „Krzemionki.” Prosiliśmy także o podanie ilości spraw sądowych, które rozstrzygnęły się na korzyść SM Krzemionki w 2019 roku, a także ilości przegranych spraw w 2019 roku (od stycznia do listopada). Ile wyniosły koszty sądowe od stycznia do listopada 2019 roku.

Niestety odpowiedz jaką otrzymaliśmy nie rozwiewa wątpliwości mieszkańców, co więcej można zadać sobie pytanie czy i co takiego ma do ukrycia Zarząd Spółdzielni, unikając odpowiedzi, a powołując się na artykuł Prawa Prasowego. Sygnały, które wciąż napływają do nas od mieszkańców zasobów SM Krzemionki budzą w nas spory niepokój, wygląda bowiem na to, że spraw sądowych, których stroną może być Spółdzielnia bądź jej prezes, może być sporo, co z kolei może generować duże koszty związane z ich obsługą, a w konsekwencji przekłada się to na portfele Spółdzielców. Rodzi się jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób media mają zdobywać informacje na temat działań podejmowanych w Spółdzielni, czy jej hipotetycznych wydatków, skoro jej władze bronią się jak mogą przed ich udzieleniem.

– Przepis art. 4 ust. 1 Ustawy prawo prasowe wskazuje, że przedsiębiorcy i podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych oraz niedziałające w celu osiągnięcia zysku są obowiązane do udzielenia prasie informacji o swojej działalności, o ile na podstawie odrębnych przepisów informacja nie jest objęta tajemnicą lub nie narusza prawa do prywatności. Żądany przez panią zakres informacji dotyczy ujawnienia informacji takich jak m.in. wynagrodzenie podmiotów świadczących pomoc prawną oraz informacji o postępowaniach sądowych, co do których Spółdzielnia nie posiada zgody na ich ujawnienie. Warto również dodać, iż podmiot żądający udzielenia informacji (portal na OSTRO.info) nie posiada statusu członka Spółdzielni, który uprawniałby go na podstawie odrębnych przepisów do żądania informacji – czytamy w odpowiedzi.

Do tematu wrócimy!

3 komentarze

3 Comments

  1. Sprawy sądowe sm "Krzemionki"

    29 grudnia, 2019 at 13:58

    Gdyby członkowie Zarządu „Krzemionek” nic nie mieli do ukrycia, to dziennikarze z pewnością by otrzymali informacje i odpowiedzi na zadane pytania. Skoro zarząd nie udziela informacji tylko zasłania się prawem prasowym (sic!), to widocznie nie chce „podzielić” się informacjami, które posiada, tylko trzyma je w tajemnicy przed opinią publiczną. W Zarządzie jest też trzeci członek z-ca prezesa pan Jerzy Kuźnia. Może należy zapytać pana Kuźnię? Może on by uchylił rąbka tajemnicy „Krzemionek” dla spółdzielców i prasy.

  2. nowak

    31 grudnia, 2019 at 20:06

    Nieznajomość prawa nie tylko prasowego! Na wszystkie pytania członkowie spółdzielni mogą uzyskać odpowiedź podczas każdego zgromadzenia! tylko trzeba pytać!

  3. Alak

    3 stycznia, 2020 at 17:07

    Zapytajcie jeszcze o koszty poniesione przez starostwo w wyniku działań byłego starosty, który odwoływał, zwalniał ludzi ze stanowisk, a potem przegrywał w sądzie, musiał płacić odszkodowania z pieniędzy podatników. Jakoś to was nie interesuje?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this