Znajdź nas na

FAKTY

Zarobki zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa w ostrowieckim szpitalu owiane tajemnicą?

Ile zarabia zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim? Od 1 czerwca 2022 roku funkcję tę w przypadku ostrowieckiego szpitala pełni Jerzy Szebla. Co ciekawe umowa o pracę , która została z nim zawarta to umowa na czas określony do… 31 maja 2028 roku. Choć szpital to placówka publiczna, dyrektor naczelny odmówił udzielenia informacji jakie jest średnie miesięczne wynagrodzenie zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa, a także przesłania kopii/skanu umowy z osobą zatrudnioną na tym stanowisku. Czy pacjenci szpitala, jego pracownicy, podatnicy, a także mieszkańcy powiatu ostrowieckiego nie zasłużyli na pełną informację?

Zdjęcie ilustracyjne. Wnętrze ostrowieckiego szpitala. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Choć Jerzy Szebla w ostrowieckim szpitalu funkcję zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa pełni od 1 czerwca 2022 roku, a szpital to nie prywatny sklep obuwniczy, tylko placówka publiczna, wygląda na to, że jego  zarobki pozostają owiane tajemnicą. 29 sierpnia do ostrowieckiego szpitala skierowaliśmy wniosek w trybie dostępu do informacji publicznej, w którym pytaliśmy m.in.: Kto pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa i od kiedy? Ile dni w tygodniu, a także ile godzin tygodniowo przebywa w ostrowieckim szpitalu? Jakie jest średnie miesięczne wynagrodzenie zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa w ostrowieckim szpitalu? Prosiliśmy także o przesłanie skanu/ kopii umowy z osobą zatrudnioną na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa. 

– (…) Tymczasem jak wynika z treści statutu oraz aktualnego wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, osobą uprawnioną do reprezentowania Szpitala jest wyłącznie Dyrektor Naczelny. Organami szpitala są Dyrektora Naczelny i Rada Społeczna. Zatem decyzję dotyczącą majątku i zarządzania nim podejmowane są jednoosobowo przez Dyrektora Naczelnego, przy uwzględnieniu opiniodawczej funkcji Rady Społecznej. Natomiast przy wykonywaniu swoich obowiązków Dyrektor Naczelny może posiłkować się zatrudnionymi pracownikami merytorycznymi, co nie czyni z nich automatycznie podmiotów pełniących funkcje publiczne.  Zastępca Dyrektora do spraw  Lecznictwa pełni zatem istotnym pracownikiem merytorycznym. Jednak jego zakres zadań ogranicza się do spraw merytorycznie związanych ściśle z procesem leczenia, nie związanych z zarządzaniem szpitalem. W zakresie jego obowiązków i uprawnień nie mieści się decydowanie o majątku publicznym, reprezentowanie Szpitala, podejmowania decyzji w imieniu Szpitala czy reprezentowanie go na zewnątrz. Te kwestie należą bowiem do wyłącznej kompetencji Dyrektora Naczelnego (…) Mając na uwadze powyższe, należało odmówić udostępnienia informacji publicznej w zakresie pytania dotyczącego wysokości wynagrodzenia Zastępcy Dyrektora do Spraw Lecznictwa oraz żądania przesłania treści jego umowy o pracę. Ograniczenie dostępu informacji publicznej w tym przypadku nastąpić musiało z uwagi na konieczność ochrony prywatności osoby fizycznej – czytamy w odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy zachowując jej oryginalną pisownię.  

Poniżej publikujemy pełną treść odpowiedzi jaką otrzymaliśmy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this