Znajdź nas na

FAKTY

Zbigniew Duda: Powtórzę za Lechem Kaczyńskim – Warto być Polakiem!

– Dzisiaj obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To była druga Konstytucja, tak wizjonerska, jeśli chodzi o prawa człowieka czy o demokrację. To wtedy naród, król i wszystkie stany były razem, jakże ważne to stwierdzenie w dzisiejszych czasach – mówił Zbigniew Duda, przewodniczący struktur Prawa i Sprawiedliwości w powiecie ostrowieckim, podczas składania wieńców pod Masztem Niepodległości w Parku Miejskim w Ostrowcu Św.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Twórcy Konstytucji, czerpali  inspiracje z myśli politycznej i filozofii europejskiego oświecenia oraz amerykańskiej konstytucji uchwalonej w 1787 roku. Uważali bowiem, że władza ma służyć dobru całego narodu, a nie jedynie interesom warstw uprzywilejowanych. Uchwalona 3 maja Konstytucja miała zapoczątkować wprowadzanie kolejnych reform zmierzających do wzmocnienia państwa.

 – Nasi przodkowie potrafili się zjednoczyć, potrafili zostawić z boku swoje poglądy, swoje kontrowersyjne czasami pomysły i wszyscy byli za Konstytucją 3 Maja. Bardzo ważne, żeby teraz też tak podchodzić do naszej Ojczyzny. Często mamy do czynienia z jakimiś lokalnymi watażkami, które swój polityczny cel przedkładają nad dobro Ojczyzny. W dzisiejszym dniu to święto obchodzimy w sposób szczególny. Pandemia, która panuje w naszym kraju  spowodowała, że nie możemy świętować tego dnia wszyscy razem, ale myślę, że każdy z nas ma w sercu pamięć o tych wielkich przodkach i każdy z nas dzisiaj na swój sposób świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Myślę, że nie ma tych licznych delegacji, nie ma pocztów, widzimy, że są wieńce pod pomnikiem. Ci, którzy mieli świętować świętowali – tłumaczy Zbigniew Duda,  przewodniczący struktur Prawa i Sprawiedliwości w powiecie ostrowieckim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przyznaje, że takich pustek na 3 Maja nie pamięta. To radosne święto majowe gromadziło bowiem mnóstwo mieszkańców. 

–  Jest to związane z tym, że wszystkie delegacje były umówione 10 minut po sobie, chociaż z tego co wiem, ten plan nie był przestrzegany. Natomiast my przyjechaliśmy na tę godzinę, o której mieliśmy składać wiązanki. Złożyliśmy wiązankę od Prawa i Sprawiedliwości, jak również od Klubu Radnych Miejskich PiS. To jest radosne święto. Święto majowe zawsze gromadziło sporo ludzi, natomiast niestety taką mamy w tej chwili sytuację w kraju, że musimy uważać na zgromadzenia, zachowywać społeczny dystans – podsumowuje Zbigniew Duda.

Wiązanki pod Masztem Niepodległości złożyła także Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

– Dzisiaj słowo ,,odpowiedzialność” nabiera jeszcze większego  znaczenia. Mam nadzieję, że w tym czasie pandemii odpowiedzialne i dojrzałe myślenie o Ojczyźnie spowoduje, że wyjdziemy z obecnej sytuacji obronną ręką – podsumowuje Magdalena Zieleń.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zbigniew Duda przypomina natomiast, że nie powinno dzielić się patriotyzmu na ten współczesny i przeszły. Dziś jest to służenie ojczyźnie, społeczności lokalnej.

– Pamiętanie o tym, co mówił  prezydent profesor Lech Kaczyński, że warto być Polakiem, bo sytuacja z koronawirusem pokazała jak mała jest ta wspólna Europa. W momencie, kiedy trzeba było podjąć konkretne decyzje zabrakło lub nie sprawdziły się unijne procedury,  poginęli unijni komisarze i każde z państw narodowych musiało sobie radzić samo. Dzięki temu, że podchodzimy do tego patriotycznie mamy naszą Polskę i radzimy sobie doskonale z koronawirusem, jak byśmy się  chcieli ogląda na Unię Europejską, na tę bezpaństwowość,  byłoby znacznie gorzej – podsumowuje.

W skład delegacji ostrowieckiego PiS, składającej wiązankę weszli: Zbigniew Duda, Magdalena Zieleń, Paweł Walesic, radny powiatu ostrowieckiego, a także Grażyna Maj i Dariusz Kaszuba –  radni miejscy. 

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO PiS 3 maj 2020-20
NaOSTRO PiS 3 maj 2020-20

f

f

NaOSTRO PiS 3 maj 2020-21
NaOSTRO PiS 3 maj 2020-21

NaOSTRO PiS 3 maj 2020-22
NaOSTRO PiS 3 maj 2020-22

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO PiS 3 maj 2020-23
NaOSTRO PiS 3 maj 2020-23

NaOSTRO PiS 3 maj 2020-24
NaOSTRO PiS 3 maj 2020-24

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO PiS 3 maj 2020-25
NaOSTRO PiS 3 maj 2020-25

NaOSTRO PiS 3 maj 2020-26
NaOSTRO PiS 3 maj 2020-26

NaOSTRO PiS 3 maj 2020-29
NaOSTRO PiS 3 maj 2020-29

NaOSTRO PiS 3 maj 2020-30
NaOSTRO PiS 3 maj 2020-30

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this