Znajdź nas na

FAKTY

Zbigniew Duda: To jest naprawdę skandal, żeby doprowadzić do ponad 33 milionowej straty w szpitalu w ciągu trzech lat!

– To jest tylko pytanie, które mówię w tej chwili, a na którym miejscu w skali kraju jest szpital ostrowiecki z zadłużeniem, jeżeli chodzi o zadłużenie – pytała na sesji, jaka odbyła się 26 czerwca 2019 roku Małgorzata Bień, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrowieckiego. Mówiła także: „(…) My prosiliśmy, żeby coś zrobić, ale wy nie robiliście nic. Popieraliście działania dyrektora, który doprowadzał do tego, że szpital tonął w długach. Staczał się po równi pochyłej (…) O to co w sprawie powiększającej się straty szpitala robi starosta Marzena Dębniak, wicestarosta Andrzej Jabłoński, członkowie Zarządu: Agnieszka Rogalińska i Łukasz Dybiec oraz wspomniana wcześniej Małgorzata Bień pyta dziś Zbigniew Duda, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Gdy byłem starostą strata szpitala za cztery lata wyniosła ponad 27 milionów złotych, dziś, po trzech latach władzy ludzi z KWW Jarosława Górczyńskiego wynosi ona ponad 33 miliony złotych – komentuje radny z Klubu PiS i pyta,w którą stronę zmierza ostrowiecki szpital.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W latach 2015-2018, kiedy powiatem ostrowieckim rządziło Prawo i Sprawiedliwość, gdy byłem starostą, łącznie strata szpitala wyniosła ponad 27 milionów zł, za cztery lata.  Natomiast w tej chwili strata szpitala za niecałe, podkreślam niecałe, trzy lata, gdy na czele powiatu ostrowieckiego stoją: starosta Marzena Dębniak, wicestarosta Andrzej Jabłoński, a także Agnieszka Rogalińska i Łukasz Dybiec, członkowie Zarządu Powiatu Ostrowieckiego, wynosi ponad 33 miliony złotych – mówi Zbigniew Duda, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

2 grudnia w ostrowieckim szpitalu zapytaliśmy o to jaki jest wynik finansowy ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim za poszczególne lata tj.: za rok 2015, rok 2016, rok 2017, rok 2018, rok 2019, rok 2020 i rok 2021 (ostatnie dane)?

Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Pełną tabelę publikujemy poniżej, jednak naszą redakcję najbardziej interesowała strata szpitala. Z danych przedstawionych nam przez Tomasza Kopca, dyrektora naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim wynika, że w 2015 roku strata wyniosła minus 2 163 000  złotych, w 2016 roku minus 4 225 000  złotych, w 2017 roku  – minus 4 597 000 złotych, 2018 –  16 522 000  złotych, w 2019 roku –  12 106 000  złotych, w 2020 roku – 8 872 000  zł, a w miesiącach  od I do X 2021 roku – 12 239 000 złotych. 

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy

Podane przez nas kwoty są kwotami „w zaokrągleniu”, ponieważ zestawienie, jakie otrzymaliśmy od dyrektora naczelnego szpitala, zawiera ich skrócone wartości. 

W latach 2014-2018 strata szpitala wyniosła zatem 27 507 000 złotych, w latach 2019 do października 2021 roku – 33 217 000 zł.

– Przysłuchując się słowom pana przewodniczącego Klubu PiS, pana radnego, jestem bardzo zdziwiona, że osoba, która pozwalała zadłużać szpital w tej chwili atakuje panią starostę, o takie rzeczy, że dlaczego nie zapłaciła, dlaczego to, dlaczego tamto?  Każdy z nas jest człowiekiem,każdy z nas popełnia błędy. Jeżeli ktoś zadłużał ten szpital,  a nie miał tego świadomość, to można mu wybaczyć, a jeżeli miał świadomość, to powinien godnie do tego się przyznać, bo każdy z nas powinien być naprawdę dobrym człowiekiem i myśleć o tym, ja bym tak radziła panu radnemu, żeby taką filozofię życia zastosował, którą ja stosuję. To są słowa Stanisława Witkiewicza że cała filozofia, cała mądrość życia to dobroć. I to jest najważniejsze. Po drugie chciałam powiedzieć, że państwo tutaj chcecie teraz ukamienować panią starostę, pan szczególnie, że to i tamto robi źle. Robi dobrze. Ja jeżeli popełniam błędy, to przyznaję się do tych błędów. A tak a propos „nie trzeba widzieć drzazgi w oku czyimś, trzeba zobaczyć bekę w swoim”. Dziękuję – mówiła podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, tym razem 29 maja 2020 roku Małgorzata Bień, radna i wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrowieckiego z KWW Jarosława Górczyńskiego.

Całość protokołu dostępna jest tutaj: https://www.ostrowiecki.eu/bip/protokoly-sesji-rady-powiatu/

O stratę szpitala podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego 29 listopada pytał także Zbigniew Duda. Dyrektora naczelnego ostrowieckiego szpitala prosił o przedstawienie straty za lata: 2015, 2016, 2017, 2018 (sumarycznie), a także za trzy ostatnie lata. Bowiem według wyliczeń radnego  za cztery lata poprzedniej władzy strata szpitala sumarycznie wyniosła 27 500 000 mln zł, za trzy lata obecnej władzy 31 milionów złotych. 

Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– O tyle różnica, jeśli pan pozwoli, w stracie należałoby ją odnieść względem przychodów. Dlatego, że udział straty w przychodach jest dość istotnym elementem wskazującym na  kierunek rozwoju szpitala i na przestrzeni lat myślę, że należałoby zestawić stratę versus przychody, w stosunku do straty versus przychody w latach obecnych, Prawda panie radny? Zgodzimy się z tym, że to byłby właściwy kierunek prawda? Natomiast to jest właściwy kierunek. Stratę do straty oczywiście można porównywać, ale strata do dochodów i przychodów i udział procentowy, będzie właściwym punktem odniesienia – odpowiedział radnemu Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Zbigniew Duda dodaje, że mieszkańcy powiatu ostrowieckiego mają prawo mocno niepokoić się o szpital.

Zbigniew Duda, radny z Klubu PiS
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Pomimo że redukowana jest załoga, szpital jest w złej sytuacji z dwóch stron. Po pierwsze, brak kadry lekarskiej,  redukowana część załogi tzw. białego personelu, a to dopiero początek nowych działań. Zobaczymy co dalej. Po drugie nadzwyczajna strata. To jest naprawdę skandal, żeby doprowadzić do 33 milionowej straty w ciągu trzech lat, a rok się jeszcze nie skończył. Możemy zatem domniemywać, że pod koniec grudnia będzie ona wynosiła ok. 35 000 000 zł. Do takiej straty aktualnie zarządzający powiatem ostrowieckim, doprowadzili. Przypomnijmy, że na czele powiatu stoją: starosta  Marzena Dębniak, wicestarosta Andrzej Jabłoński, członkowie Zarządu Powiatu Ostrowieckiego: Agnieszka Rogalińska i Łukasz Dybiec, mocno w sprawie szpitala działa także pani Małgorzata Bień, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrowieckiego. Pani radna mówiła wielokrotnie do nas, radnych z Klubu PiS, żeby uderzyć się w pierś za tę  stratę, oczekuje że teraz radna Małgorzata Bień będzie się w tę pierś uderzała. Pomimo olbrzymich dofinansowań zewnętrznych: od marszałka, wojewody rządu PiS, strata jest naprawdę olbrzymia. Trzeba się zastanawiać czy myślą starosty nie jest zamknięcie szpitala – pyta Zbigniew Duda. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this