Złote Gody w gminie Bałtów! Sekretem na udane małżeństwo jest miłość! [FOTO,VIDEO]
Medale od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, za długoletnie pożycie małżeńskie w niedzielę (28 stycznia) otrzymało 11 par z gminy Bałtów. Ten wyjątkowy jubileusz świętowało 11 par: Anna i Marian Cielebąk, Hanna i Eugeniusz Kroczek, Zdzisława i Zygmunt Miśkiewicz, Wanda i Marian Porabik, Anna i Zygmunt Poziomek,
Jadwiga i Edward Sałek, Michalina i Józef Skowron, Maria i Marian Smoliński, Irena i Kazimierz Walczyk, Marianna i Ksawery Walczyk oraz Gustawa i Eugeniusz Zielińscy.
Od lewej: Henryk Cichocki, Przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, Justyna Adamiec, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Bałtowie Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Znają recepty na długoletnie małżeństwa, cieszą się wspólnym życiem, dzielą ze sobą skutki i radości – 11 par z gminy Bałtów, bo o nich mowa, świętowało niezwykłe jubileusze – „Złote Gody”.
O tym, że to wyjątkowa uroczystość, która zawsze wywołuje wzruszenie, ale i olbrzymi szacunek, przypomniał Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.
– To doniosła chwila, która budzi wzruszenie, uznanie i szacunek nie tylko dla najbliższej rodziny, ale także nas wszystkich, tu zgromadzonych. Osoby, które przeżyło w jednym związku małżeńskim 50 lat nagradzane są w naszym kraju specjalnym medalem, przyznanym przez Prezydenta RP. Odznaczając państwa medalem chciałbym podkreślić, że wśród polskich odznaczeń jest to medal szczególny. Szczególny, bowiem otrzymuje go dwoje ludzi – razem, których wspólne rodzinne życie jest powodem do dumy i radości dla najbliższych, a także wzorem i przykładem do naśladowania dla nas wszystkich – mówił Hubert Żądło, do zgromadzonych w „Zajeździe pod Jarem” par małżeńskich i ich najbliższych.
Dodał, że odznaczenie to również jest publicznym wyrazem wdzięczności za ofiarny i codzienny trud w pokonywaniu przeciwności losu. Za wzajemne wspieranie się w niezłomnej realizacji małżeńskiej przysięgi, za odpowiedzialność i poświęcenie w budowaniu i umacnianiu rodziny.
– Patrząc na jubilatów, widzimy pary, które pomimo ciężkich czasów, w których zawierali związek małżeński, które w tej 50-letniej wspólnej drodze miały nie tylko radosne i szczęśliwe chwile, ale i trudne. Mimo to potrafiliście państwo znaleźć szacunek, kompromis i wytrwałość. Byliście państwo wychowani w innej kulturze, innych wartościach, co pozwoliło wam wspólnie przeżyć tyle lat razem. W tych trudnych czasach, trudnym świecie, w którym jest tak dużo pokus i pułapek pokazujecie państwo, że można, a przede wszystkim, że warto być razem, że warto podtrzymywać związek, że warto dmuchać na domowe ognisko, aby ten żar miłości cały czas w nim był, że warto trzymając się razem za ręce, wędrować przez życie – podkreślał Hubert Żądło.
Jubilatom życzył kolejnych dni, miesięcy i lat pełnych szczęścia i radości, aby upłynęły w spokoju, w otoczeniu kochającej rodziny: dzieci i wnuków, aby cieszyli się życiem w każdym jego momencie.
A wyjątkowy jubileusz w Bałtowie świętowali:
Anna i Marian Cielebąk,
Hanna i Eugeniusz Kroczek,
Zdzisława i Zygmunt Miśkiewicz,
Wanda i Marian Porabik,
Anna i Zygmunt Poziomek,
Jadwiga i Edward Sałek,
Michalina i Józef Skowron,
Maria i Marian Smoliński,
Irena i Kazimierz Walczyk,
Marianna i Ksawery Walczyk,
Gustawa i Eugeniusz Zielińscy
Zdzisława i Zygmunt Miśkiewicz podkreślają, że są ze sobą od 28 kwietnia są ze sobą od 1973 roku.
– To dla nas bardzo ważny jubileusz, że doczekaliśmy go razem. Miłość to dla nas szacunek, wzajemne pomaganie sobie i wiele innych codziennych rzeczy – mówi Zdzisława Miśkiewicz.
Medale i upominki jubilatom wręczali wójt Hubert Żądło asyście Henryka Cichockiego, Przewodniczącego Rady Gminy w Bałtowie, Justyny Adamiec, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Bałtowie oraz radnych Rady Gminy w Bałtowie.
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadawany jest tylko jeden raz, po przeżyciu 50 lat w jednym małżeństwie. Został ustanowiony Ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach. Przed 1992 nazwę pisano w formie: Medal „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 2007 r., które weszło w życie 10 października 2007 roku, nazwa została zmieniona na Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Medal ma kształt gwiazdy o średnicy 35 mm z ornamentowymi promieniami łączącymi jej ramiona. Na awersie w środku medalu, na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią umieszczone są dwie posrebrzane, oksydowane róże. Na odwrotnej stronie w środku umieszczony jest monogram RP, a w otoku napis: „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Medal zawieszony jest na różowej wstążce szerokości 35 mm z pionowym białym paskiem pośrodku szerokości 4 mm.