Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Zmiana czasu już dzisiaj! Nie zapomnijcie przestawić wskazówek zegarków!

Nie mamy dobrych wiadomości dla lubiących pospać. To już dziś. W nocy z soboty 28 marca na niedzielę, 29 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 02:00 wskazówki zegarów przesuniemy na godzinę 03:00.

zdjęcie ilustracyjne

Zmiana czasu z zimowego na letni, a później z letniego na zimowy, jednych denerwuje dla innych jest normą. „Ojcem pomysłu” był nie kto inny, jak sam Benjamin Franklin. W swoim eseju „Benjamin Franklin’s Essay on Daylight Saving” argumentował potrzebę zastosowania czasu letniego. Wydał go w 1784 roku. Pomysł Benjamina Franklina nie został jednak potraktowany poważnie. Dopiero William Willet próbował na poważnie wprowadzić czas letni, swój argumentując oszczędnością energii.

30 kwietnia 1916 roku jako pierwsi czas letni wprowadzili Niemcy, za ich przykładem poszła Anglia, a potem Ameryka.

W Polsce zmianę czasu wprowadzono jednorazowo w 1919 r. Powrócono do niej dopiero po wojnie w latach 1946-49, 1957-64, a później już od 1977 roku. Zmieniła się też miesiąc i dzień przestawiania zegarków, do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września

Zmiana czasu pociąga za sobą wiele zmian logistycznych m.in na kolei.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są w gotowości do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów podczas zmiany czasu.
Podróż rozpocznie się według czasu zimowego, a zakończy już według czasu letniego. Pociągi dotrą do stacji docelowych zgodnie
z rozkładem –czas przejazdu się nie zmieni.

Na trasach, ze względu na sytuację epidemiologiczną, ruch jest ograniczony. Podczas zmiany na trasie kursować będą dwa pociągi PKP Intercity
„Karkonosze” relacji Warszawa Wschodnia (odj. 23:24) – Wrocław Główny (przyj. 5:23) i Wrocław Główny (odj. 23:36) – Warszawa Wschodnia (przyj. 6:26). Na torach w momencie przestawiania zegarów znajdzie się też jeden pociąg Kolei Mazowieckich relacji Ostrołęka – Tłuszcz.

Dokładne godziny kursowania pociągów w najbliższy weekend dostępne są m. in. na stronach przewoźników oraz www.portalpasazera.pl.
Jeśli podróż jest konieczna warto sprawdzić rozkład jazdy pociągów.

Zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dn. 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021.
Czas letni będzie obowiązywać do ostatniej niedzieli października.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Województwo świętokrzyskie: 29 nowych zakażeń koronawirusem! Wśród nich nastolatek z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wsparł ostrowieckie starostwo! 4,5 mln zł unijnego wsparcia trafi do 160 podmiotów z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

W Chocimowie pamiętają o tradycji! Monika Major: W modlitwie siła, a w figurce nadzwyczajna moc! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Radni powiatowi z PiS apelują do Jarosława Górczyńskiego! Wzywają do podjęcie pilnych działań w sprawie drogi wojewódzkiej nr 754!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this