Znajdź nas na

FAKTY

Zyskała wielkie uznanie i szacunek żołnierzy Armii Krajowej! Świętokrzyscy Terytorialsi z urodzinowymi życzeniami u kapitan Pelagii Barwickiej!

Jutro (14 stycznia), swoje 100 urodziny obchodzić będzie kpt. Pelagia Barwicka. Urodzinową niespodziankę sprawili jej żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Urodzinowy bukiet kwiatów oraz życzenia dla kpt. Pelagii Barwickiej  w imieniu Świętokrzyskich Terytorialsów złożył ppłk Sławomir Machniewicz p.o. dowódcy 10 ŚBOT. Na spotkanie z żołnierką udali się wspólnie z Zastępcą Prezydenta Kielc – Agatą Wojdą. Przyjęcie urodzinowe zostało zorganizowane przez dzieci kapitan: Andrzeja i Barbarę i odbyło się w jej rodzinnym domu w Kielcach. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień z okresu okupacji oraz ze spotkań ze sowimi przyjaciółmi z konspiracji.

Kapitan Pelagia Barwicka całe życie poświęciła na służbę Polsce, w szczególności dla dobra Małej Ojczyzny – Kielecczyzny. Skutecznie dba  o miejsca pamięci narodowej. Od 1 stycznia 1943 r. była żołnierzem Armii Krajowej, gdzie przyjęła kryptonim „Emilia”. Do marca 1943 r. pełniła funkcję komendantki placówki Wojskowej Służby Kobiet. Za działalność w konspiracji była dwukrotnie aresztowana. Za poświęcenie w walce wielokrotnie była odznaczana i wyróżniania m.in.  Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1989 r. jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a obecnie prezesem honorowym Koła 4 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Pani Pelagia przez wiele lat była  członkiem Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  w Kielcach, organizowała pomoc socjalną dla kombatantów. Była niestrudzona w przeciwdziałaniu osamotnieniu i zapomnieniu o koleżankach i kolegach. Zyskała sobie wielkie uznanie i szacunek żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach i całym województwie.

fot. Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this