Znajdź nas na

PO GODZINACH

„Żywa Biblioteka” także w Ostrowcu Św.! Do udziału w wydarzeniu zaprasza Świętokrzyskie Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych!

„Żywa Biblioteka” to kolejny projekt, Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych, którego celem jest walka ze stereotypami, dyskryminacją i wykluczeniem społecznym. To cykl spotkań z osobami – „żywymi książkami”, pochodzącymi z różnych środowisk, o zróżnicowanym statusie społecznym, różnych wyznaniach, kolorach skóry, orientacji seksualnej, światopoglądach czy wykonywanych zawodach. Pierwsze ze spotkań odbędzie się 11 października w Ostrowieckim Browarze Kultury.

Organizatorzy wydarzenia, od lewej: Angelika Partyka - Członek Zarządu ŚCISK, Patryk Stępień - Prezes Zarządu, Iwona Marczak - Zastępca Prezesa Zarządu) Źródło: ŚCISK

– Chcemy stworzyć miejsce, w którym szczególną rolę mają grupy i osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem. Pełnią oni rolę „Żywych Książek”. Poprzez realne historie, własne doświadczenia i dialog, zbudujemy kontakt między uczestnikami projektu, dzięki czemu każda osoba będzie miała szansę zweryfikować dany stereotyp, a w konsekwencji zbudować zaufanie i akceptację – mówi Patryk Stępień, prezes Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych.

Podkreśla, że jako współorganizator wydarzenia koncentruje się na wielu tematach związanych z wykluczeniem i brakiem poszanowania praw człowieka w możliwie najszerszym kontekście. 

„Żywe Książki” pochodzą  z różnorodnych środowisk, mają zróżnicowany status społeczny, wyznanie, zawód, kolor skóry, orientację seksualną, sprawność, poglądy czy wygląd. 

Łączy je jednak wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacja wobec inności poprzez przekazanie swojego doświadczenia.

Wśród gości wydarzenia w Ostrowcu Świętokrzyskim znajdą się m.in. muzułmanka – pochodząca z Iraku, drag queen, dziennikarka śledcza, osoba po korekcie płci, kobieta żyjąca w związku z inną kobietą – feministka, osoba bliska samobójstwa czy imigranci – Francuz, Hiszpanka, Gruzinka i Greczynka. 

Wszystkie te „książki” będzie można przeczytać już 11 października, w Ostrowieckim Browarze Kultury, w godzinach 13.00 – 16.00. 

Wydarzenie rekomenduje organizacja Human Library Poland, a finansuje je Fundacja im. Stefana Batorego.

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Żywej Biblioteki, jak wiele społecznych inicjatyw, tak i Żywa Biblioteka powstała trochę przypadkiem, a można nawet „wypadkiem”. W 1993 roku przyjaciel kilku młodych ludzi z Kopenhagi został napadnięty. W reakcji na to wydarzenie, ci młodzi ludzie założyli w Kopenhadze stowarzyszenie „Stop Volden” – przeciwko przemocy, aby rozpocząć działania wśród swoich rówieśników, mające na celu zapobieganie takim sytuacjom. Ich lokalne akcje były niezwykle udane i w krótkim czasie zyskali bardzo liczne grono sympatyków. W 2000 roku zostali poproszeni o przygotowanie eventu, który przyciągnąłby uczestników festiwalu muzycznego w Roskilde. Wśród kilku pomysłów, które się pojawiły – padł ten, aby ludzie mogli się nawzajem wypożyczać i w ten sposób poznawać, redukując jednocześnie dystans i uprzedzenia. Metoda została przekazana przez jej głównego inicjatora –  Ronniego Abergela, do Departamentu Młodzieży i Sportu przy Radzie Europy. W 2004 roku została uznana za ich oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka i dzięki pierwszemu podręcznikowi wydanemu przez Radę Europy rozprzestrzeniła się na kilkanaście, a potem kilkadziesiąt krajów na świecie.

Żywa Biblioteka w Polsce pojawiła się w marcu 2007 w Warszawie. Zorganizowana była jako jedno z wydarzeń w ramach „Globalnej Wioski – Święta Różnorodności” przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa. Trwała 8 godzin. Drugą „Żywą Biblioteką” w Polsce i pierwszą, która była zorganizowana jako samodzielny event była „Żywa” Biblioteka Wrocław zorganizowana w czerwcu 2007 i trwała dwa dni.

Do tej pory ok. 50 podmiotów w Polsce zorganizowało „Żywą Bibliotekę”, a wydarzenia te były bardzo różnorodne: od kilkugodzinnych eventów, podczas których można wypożyczyć do 5 „Żywych Książek”, po kilkudniowe projekty z ponad 30 tytułami i wieloma wydarzeniami towarzyszącymi.

12 komentarzy

12 Comments

 1. Felice123

  27 września, 2020 at 22:25

  Niech się m.in. “dzieciaczki” uczą życia …nieprawdaż Iwono Marczak…też matko?

  • Able

   28 września, 2020 at 09:52

   Ty się zajmij lepiej swoją sektą Felice

  • Felice123

   28 września, 2020 at 10:45

   Tak rzucam okiem, nadstawiam ucha to tu, to tam…także za ostrowiecką miedzą i nadziwić się nie mogę….
   Toż ta nasza postępowa, ostrowiecka społeczność takich przednich wyborów dokonała, że teraz to tylko oddać w ręce takich oto edukatorów swoje dzieci, by niektórzy z nich – wyuczywszy już przednio swoje dzieci, teraz wzięłi się za wychowywanie cudzych. Brać i o nic nie pytać…w ciemno…jak leci, bo za darmo dają. 😉

   • Kasandra

    28 września, 2020 at 11:17

    Ten projekt jest dla wszystkich, nawet dla tak uprzedzonych osób jak ty Beato. Po to właśnie zeby przełamać stereotypy i przekonać się ze ci ludzie nie gryzą.
    Serdecznie zapraszamy

    • Felice123

     28 września, 2020 at 12:19

     No…że dla wszystkich to samo przez się rozumie. Wszak do każdego kaganiec…stop, wróć…o kaganek mi chodziło…postępu można, a nawt powiem więcej: wręcz trzeba zanieść. Szkoda by było, żeby Ostrowiec w ogonie – tak jak w sprawach społeczno- gospodarczych, ciągnął także na polu tych kulturowych (nie mylić z kulturalnymi w narzucającym się raczej przyjemnie znaczeniu) zmianami. Dobrze też, że nasza wielce postępowa i lojalna z głównym ściekiem, tj. nurtem unijnym, władza ostrowiecka to dobrze rozumie i w tym postępowym ŚCISK- u rękę podaje. Teraz to już pełen aplauz i zaakceptowanie. 🙂

     Beata Bluszcz- Czeremcha vel Felice123.
     Ps. Przypominam pani, że to, że ktoś nie gryzie nie ma nic wspólnego z tym, że po chrześcijańskie dzieci swoje łapska w sposób zorganizowany ( co widać na załączonym obrazku) chętnie by wyciągali ci, którzy tym rzeczywiście – dla kasy- chcą zawiadywać. A ponadto, z tego co pamiętam, pewne relacje forumowe … te mniej oficjalne, a niekiedy i te bardziej- o takiej zażyłości między nami nie świadczyły, by pozwolić miały pani teraz na niekulturalne zwracanie się do mnie per “ty”. Nie pozdrawiam.

   • Able

    28 września, 2020 at 11:26

    Lecz się kobieto, bo po rozum iść to ci już za późno…

    • Felice123

     28 września, 2020 at 12:31

     A pod tym “Able” czyżby któreś z nieświetej trojcy stworzenie się ukryło ?
     Przecież nie o siarczanym zapachu.

     • Able

      29 września, 2020 at 17:07

      Nieświętej? A jakaś święta istnieje? Żadnej wiary nie da się przyjąć na podstawie autorytetu “boskiej” natury. Religie muszą zostać zweryfikowane. Żadnego dogmatu moralnego nie można brać za pewnik – żadna miara nie może określać, co ma być deifikowane. Kodeksy moralne nie posiadają w sobie wrodzonej świętości, są jak drewniane posągi sprzed lat będące wytworami ludzkich rąk, a co człowiek stworzył, człowiek może zniszczyć! Podstawowy obowiązek każdej nowej ery polega na wyniesieniu nowych ludzi, aby ci ustanawiali prawa prowadzące do materialnego sukcesu – aby zerwali zardzewiałe kłódki i łańcuchy obumarłych zwyczajów, które zawsze powstrzymywały zdrowy rozwój. Teorie i zasady, które mogły dla naszych przodków oznaczać życie, nadzieje i wolność, mogą teraz oznaczać zniszczenie, niewolnictwo i hańbę! Pokorna owieczko, będziesz przeklęta cnotliwie pokorna, albowiem zostaniesz rozdeptana rozszczepionymi kopytami!

   • Felice123

    8 października, 2020 at 15:27

    Ani tyś mi brat, ani swat.:)
    A ponadto…możesz się przedstawić, skoro na takie tematyczne Słowo Boga się powołujesz Able…niczym szatan na pustyni. Ja to już tu zrobiłam w jednym z postów. Teraz twoja kolej. 🙂

 2. Felice123

  30 września, 2020 at 15:50

  Able…mijam cię w milczeniu…bo tak trzeba z takimi jak ty.

  • Able

   5 października, 2020 at 14:06

   Kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga swego, którego nie widzi. 1J 4,20

 3. Felice123

  8 października, 2020 at 15:26

  Ani tyś mi brat, ani swat.:)
  A ponadto…możesz się przedstawić, skoro na takie tematyczne Słowo Boga się powołujesz Able…niczym szatan na pustyni. Ja to już tu zrobiłam w jednym z postów. Teraz twoja kolej. 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie „namawia” nas do łamania prawa?

FAKTY

Szczepienia w ostrowieckim szpitalu odwołane!

FAKTY

Wioletta Rogala-Mazur: Zadziwił mnie człowiek w czerwonych okularach! W tym roku ćmielowski sztab WOŚP przenosi się do internetu!

FAKTY

Adam Karolik: Jeśli taka dystrybucja utrzyma się nadal, to społeczeństwo powiatu ostrowieckiego zostanie skutecznie zaszczepione w przeciągu ok. dwóch lat!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this