Znajdź nas na

KULTURA

Pierwsze spotkanie Ostrowieckiego Uniwersytetu Dziecięcego już w czwartek! Na warsztaty zaprasza Agnieszka Barańska!

Gdzie i kiedy po raz pierwszy spróbowano smaku herbaty z kruchej i delikatnej porcelany? Kiedy i dzięki komu „białe złoto” dotarło na nasz kontynent? Kto i kiedy rozpoczął historię ćmielowskiej porcelany oraz jak wygląda jej produkcja? Na te i wiele innych pytań, podczas czwartkowych warsztatów w ramach projektu „Siła historii”, realizowanego przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana, odpowie Agnieszka Barańska, historyk i absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

zdjęcie ilustracyjne

Przypomnijmy, że projekt „Siła historii” swoją  inspirację czerpie ze słów Kamila Cypriana Norwida – „Historia jest siłą”. To szereg przedsięwzięć kulturalnych o charakterze regionalnym, których główną siłą napędową jest historia i dziedzictwo kulturowe ziemi świętokrzyskiej, ze szczególnym naciskiem na ziemię ostrowiecką. 

– Projekt realizowany będzie przez siedem miesięcy na terenie powiatu ostrowieckiego. Obejmie on  przygotowanie i zrealizowanie 10 spacerków krajoznawczo-historycznych dla osób indywidualnych lub grup zorganizowanych, pięć audycji o tematyce regionalnej i pięć wykładów z zakresu lokalnej historii, wydanie dwóch numerów pisma regionalnego, a także Ostrowiecki Uniwersytet Dziecięcy. Już od najmłodszych lat powinniśmy bowiem przesiąkać historią miejsc, w których się wychowujemy i dorastamy. Historia Polski zbudowana jest właśnie z opowieści naszych małych, lokalnych społeczności. A kto, jeśli nie nasze dzieci, będą stały na straży czasów minionych – pyta Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia prof. Mieczysława Radwana.

O tym, że Projekt  „Siła historii” ma się opierać na historii regionu, przypomina także Agnieszka Barańska, która ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów historycznych z dziećmi. 

– W moim zamyśle wszystkich 5 warsztatów będzie dotyczyć gmin z naszego powiatu. Gmin mamy sześć, zajęć pięć, ale żeby było uczciwe na jednych z zajęć połączymy dwie gminy. Pierwszą z gmin, którą chcemy przybliżyć najmłodszym mieszkańcom Ostrowca Św.  będzie gmina Ćmielów. Gmina, która najbardziej kojarzy nam się z porcelaną. O porcelanie, o historii porcelany, będę chciała opowiedzieć właśnie na tych pierwszych zajęciach. Zaczniemy od tego kiedy i gdzie powstała porcelana, jak to się stało, że trafiła ona na stary kontynent, kiedy trafiła do Polski,  jak to się stało, że w Ćmielowie powstała taka manufaktura porcelany – wyjaśnia Agnieszka Barańska. 

Na zakończenie zajęć dzieci będą mogły samodzielnie spróbować swoich sił, jako młodzi projektanci. Każdy otrzyma filiżankę, którą będzie mógł ozdobić.   

To dopiero przedsmak przygody z historią, jaka czekać będzie na dzieci.

–  Kolejne warsztaty będą realizowane  w czasie wakacji. Będziemy omawiali gminę Bodzechów, Bałtów Kunów, Waśniów i Ostrowiec Św. Z każdą  z tych gmin, związane są ciekawostki, o których  opowiemy. Będziemy wybierać te informacje, które najbardziej mogą zaciekawić dzieci. Nie możemy używać suchych dat, bo najmłodsi nic z tego nie zrozumieją i mogą zniechęcić się do historii. Zależy nam na tym, aby dzieci wychodząc  z warsztatów wychodziły nie znudzone, a pełne wiedzy – podkreśla Agnieszka Barańska. 

Dodaje, że zazwyczaj jest tak, że najmniej wiemy o historii miejsc, w których dorastamy.

Jest to dla nas taka codzienność. Myślimy, że wszystko wiemy, że nie ma tu nic ciekawego, a tak naprawdę, gdy zagłębimy się w historię regionu, mamy bardzo dużo ciekawych miejsc i postaci. Warto od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach  tę pasję poznawania historii swojego regionu – podsumowuje Agnieszka Barańska.

Warsztaty mają charakter zamknięty. Na pierwsze z wydarzeń zgłosiła się 20 osobowa grupa. O kolejnych warsztatach i możliwościach zapisów na nie, będziemy informować na bieżąco. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this