Znajdź nas na

KULTURA

Pierwsze spotkanie Ostrowieckiego Uniwersytetu Dziecięcego już w czwartek! Na warsztaty zaprasza Agnieszka Barańska!

Gdzie i kiedy po raz pierwszy spróbowano smaku herbaty z kruchej i delikatnej porcelany? Kiedy i dzięki komu „białe złoto” dotarło na nasz kontynent? Kto i kiedy rozpoczął historię ćmielowskiej porcelany oraz jak wygląda jej produkcja? Na te i wiele innych pytań, podczas czwartkowych warsztatów w ramach projektu „Siła historii”, realizowanego przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana, odpowie Agnieszka Barańska, historyk i absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

zdjęcie ilustracyjne

Przypomnijmy, że projekt „Siła historii” swoją  inspirację czerpie ze słów Kamila Cypriana Norwida – „Historia jest siłą”. To szereg przedsięwzięć kulturalnych o charakterze regionalnym, których główną siłą napędową jest historia i dziedzictwo kulturowe ziemi świętokrzyskiej, ze szczególnym naciskiem na ziemię ostrowiecką. 

– Projekt realizowany będzie przez siedem miesięcy na terenie powiatu ostrowieckiego. Obejmie on  przygotowanie i zrealizowanie 10 spacerków krajoznawczo-historycznych dla osób indywidualnych lub grup zorganizowanych, pięć audycji o tematyce regionalnej i pięć wykładów z zakresu lokalnej historii, wydanie dwóch numerów pisma regionalnego, a także Ostrowiecki Uniwersytet Dziecięcy. Już od najmłodszych lat powinniśmy bowiem przesiąkać historią miejsc, w których się wychowujemy i dorastamy. Historia Polski zbudowana jest właśnie z opowieści naszych małych, lokalnych społeczności. A kto, jeśli nie nasze dzieci, będą stały na straży czasów minionych – pyta Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia prof. Mieczysława Radwana.

O tym, że Projekt  „Siła historii” ma się opierać na historii regionu, przypomina także Agnieszka Barańska, która ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów historycznych z dziećmi. 

– W moim zamyśle wszystkich 5 warsztatów będzie dotyczyć gmin z naszego powiatu. Gmin mamy sześć, zajęć pięć, ale żeby było uczciwe na jednych z zajęć połączymy dwie gminy. Pierwszą z gmin, którą chcemy przybliżyć najmłodszym mieszkańcom Ostrowca Św.  będzie gmina Ćmielów. Gmina, która najbardziej kojarzy nam się z porcelaną. O porcelanie, o historii porcelany, będę chciała opowiedzieć właśnie na tych pierwszych zajęciach. Zaczniemy od tego kiedy i gdzie powstała porcelana, jak to się stało, że trafiła ona na stary kontynent, kiedy trafiła do Polski,  jak to się stało, że w Ćmielowie powstała taka manufaktura porcelany – wyjaśnia Agnieszka Barańska. 

Na zakończenie zajęć dzieci będą mogły samodzielnie spróbować swoich sił, jako młodzi projektanci. Każdy otrzyma filiżankę, którą będzie mógł ozdobić.   

To dopiero przedsmak przygody z historią, jaka czekać będzie na dzieci.

–  Kolejne warsztaty będą realizowane  w czasie wakacji. Będziemy omawiali gminę Bodzechów, Bałtów Kunów, Waśniów i Ostrowiec Św. Z każdą  z tych gmin, związane są ciekawostki, o których  opowiemy. Będziemy wybierać te informacje, które najbardziej mogą zaciekawić dzieci. Nie możemy używać suchych dat, bo najmłodsi nic z tego nie zrozumieją i mogą zniechęcić się do historii. Zależy nam na tym, aby dzieci wychodząc  z warsztatów wychodziły nie znudzone, a pełne wiedzy – podkreśla Agnieszka Barańska. 

Dodaje, że zazwyczaj jest tak, że najmniej wiemy o historii miejsc, w których dorastamy.

Jest to dla nas taka codzienność. Myślimy, że wszystko wiemy, że nie ma tu nic ciekawego, a tak naprawdę, gdy zagłębimy się w historię regionu, mamy bardzo dużo ciekawych miejsc i postaci. Warto od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach  tę pasję poznawania historii swojego regionu – podsumowuje Agnieszka Barańska.

Warsztaty mają charakter zamknięty. Na pierwsze z wydarzeń zgłosiła się 20 osobowa grupa. O kolejnych warsztatach i możliwościach zapisów na nie, będziemy informować na bieżąco. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie „namawia” nas do łamania prawa?

FAKTY

Szczepienia w ostrowieckim szpitalu odwołane!

FAKTY

Wioletta Rogala-Mazur: Zadziwił mnie człowiek w czerwonych okularach! W tym roku ćmielowski sztab WOŚP przenosi się do internetu!

FAKTY

Adam Karolik: Jeśli taka dystrybucja utrzyma się nadal, to społeczeństwo powiatu ostrowieckiego zostanie skutecznie zaszczepione w przeciągu ok. dwóch lat!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this