Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

Żył intensywnie, pozostawił po sobie tysiące taktów! Krzysztof Penderecki zmarł w wieku 86 lat!

– Żyję intensywnie, jestem rygorystyczny w stosunku do siebie, zmuszam się, żeby napisać choć parę taktów dziennie – powiedział w wywiadzie dla „Zwierciadła” w listopadzie 2008 roku Krzysztof Penderecki. Dziś dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci wybitnego dyrygenta i współczesnego polskiego kompozytora. W archiwach zdjęć udało mi się odnaleźć to, które zrobiłem profesorowi na Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu w 2011 roku.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku. 

– Moja mama była bardzo wierząca, dewocyjna w dobrym tego słowa znaczeniu. To był świat religijnych nakazów i zakazów. Wokół żydowskie miasteczko, ludność żydowska stanowiła jakieś 60 procent mieszkańców. W większości byli to chasydzi, a przez to może my byliśmy bardziej ortodoksyjni jako katolicy. Myślę, że gdybym urodził się w innym kraju, w innych warunkach geopolitycznych, pewnie bym sakralnej muzyki nie pisał. Gdybym się urodził w Nowej Zelandii, to pewnie pisałbym musicale, ale na szczęście urodziłem się tutaj – mówił w 2013 roku dla portalu dwutygodnik.com Krzysztof Penderecki. 

Był rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, doktorem honoris  causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Muzycznej w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności. 

Utwory Krzysztofa Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak Lśnienie – Stanleya Kubricka, Dzikość serca – Davida Lyncha, Ludzkie dzieci – Alfonso Cuaróna, Katyń –Andrzeja Wajdy czy Wyspa tajemnic – Martina Scorsese.

Penderecki otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród jak: Grand Prix Italia: w Nagrodę Grammy. Otrzymał szereg odznaczeń państwowych. Był kawalerem najwyższego polskiego odnzaczenia – Orderu Orła Białego. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Województwo świętokrzyskie: 29 nowych zakażeń koronawirusem! Wśród nich nastolatek z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wsparł ostrowieckie starostwo! 4,5 mln zł unijnego wsparcia trafi do 160 podmiotów z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

W Chocimowie pamiętają o tradycji! Monika Major: W modlitwie siła, a w figurce nadzwyczajna moc! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Radni powiatowi z PiS apelują do Jarosława Górczyńskiego! Wzywają do podjęcie pilnych działań w sprawie drogi wojewódzkiej nr 754!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this