Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

Żył intensywnie, pozostawił po sobie tysiące taktów! Krzysztof Penderecki zmarł w wieku 86 lat!

– Żyję intensywnie, jestem rygorystyczny w stosunku do siebie, zmuszam się, żeby napisać choć parę taktów dziennie – powiedział w wywiadzie dla „Zwierciadła” w listopadzie 2008 roku Krzysztof Penderecki. Dziś dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci wybitnego dyrygenta i współczesnego polskiego kompozytora. W archiwach zdjęć udało mi się odnaleźć to, które zrobiłem profesorowi na Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu w 2011 roku.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku. 

– Moja mama była bardzo wierząca, dewocyjna w dobrym tego słowa znaczeniu. To był świat religijnych nakazów i zakazów. Wokół żydowskie miasteczko, ludność żydowska stanowiła jakieś 60 procent mieszkańców. W większości byli to chasydzi, a przez to może my byliśmy bardziej ortodoksyjni jako katolicy. Myślę, że gdybym urodził się w innym kraju, w innych warunkach geopolitycznych, pewnie bym sakralnej muzyki nie pisał. Gdybym się urodził w Nowej Zelandii, to pewnie pisałbym musicale, ale na szczęście urodziłem się tutaj – mówił w 2013 roku dla portalu dwutygodnik.com Krzysztof Penderecki. 

Był rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, doktorem honoris  causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Muzycznej w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności. 

Utwory Krzysztofa Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak Lśnienie – Stanleya Kubricka, Dzikość serca – Davida Lyncha, Ludzkie dzieci – Alfonso Cuaróna, Katyń –Andrzeja Wajdy czy Wyspa tajemnic – Martina Scorsese.

Penderecki otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród jak: Grand Prix Italia: w Nagrodę Grammy. Otrzymał szereg odznaczeń państwowych. Był kawalerem najwyższego polskiego odnzaczenia – Orderu Orła Białego. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this