Znajdź nas na

FAKTY

300 zł na dobry start! Wpłynęło już ponad 2000 wniosków!

Od 1 lipca można składać wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia rządowego programu „Dobry start”. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymają je bez względu na dochód. O świadczenie można starać się do 30 listopada.

Zdjęcie ilustracyjne

Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia.

– Dobry start to świadczenie, które wprowadzone zostało w ubiegłym roku, rozporządzeniem z 30 maja. Jest to świadczenie przeznaczone dla dzieci rozpoczynające pierwszą klasę szkoły podstawowej. Świadczenie to przysługuje osobom do 20 roku życia lub do 24 roku życia dla dzieci, które legitymują się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności – tłumaczy Ksenia Głuszyńska, kierownika Działu Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych w ostrowieckim MOPS-ie.

Aby otrzymać wsparcie,należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Co ważne, w odniesieniu do dzieci przebywających w pieczy zastępczej wniosku „Dobry Start” nie można złożyć za pośrednictwem banku. Wniosek należy złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie osobiście lub listownie. W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia „Dobry Start” ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia.

Świadczenie z programu „Dobry Start” nie podlega egzekucji. Komornik nie może więc zająć tych środków. Aby jednak uniknąć nieporozumień możliwych w przypadku egzekucji z rachunku bankowego, osoby wobec których prowadzona jest egzekucja komornicza, nie powinny wybierać wypłaty świadczenia dobry start na konto bankowe – w tym celu, z gminnym organem właściwym, w którym składany jest wniosek, należy ustalić inną formę wypłaty świadczenia (np. przekaz pocztowy).

Wsparcie z programu „Dobry Start” przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole. Program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole. Program nie obejmuje studentów. Świadczenia z programu „Dobry Start” nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia. Wyprawka nie spowoduje zatem utraty zasiłku z pomocy społecznej.

– Wnioski w sprawie ustalenia prawa do tego świadczenia przyjmowane są d 1 lipca 2019 r. drogą elektroniczną (za pomocą Portalu Informacyjno Usługowego Emp@tia oraz za pomocą systemów teleinformatycznych banków krajowych i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych), a drogą tradycyjną od 1 sierpnia do 30 listopada 2019 r. – przypomina Ksenia Głuszyńska.

Dotychczas do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim wpłynęło już ponad 2000 wniosków. Złożenie wniosku elektronicznie znacznie przyspieszy jego rozpatrzenie i pozwoli zaoszczędzić czas. Jednak warto ustrzec się błędów.

Błędy, które się zdarzają to najczęściej te przy wpisie w tabelce, dotyczącej adresu szkoły. Często świadczeniobiorcy wpisują swój adres zamieszkania. A tutaj w tym punkcie trzeba konkretnie wpisać adres szkoły: jej pełną nazwę, a także ulicę i miejscowość w której się mieści – apeluje Ksienia Głuszyńska.

Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie(np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this