Ostrowiec Świętokrzyski skrywa w sobie wiele pięknych historii, które tworzyli i tworzą jego mieszkańcy. Trasa, którą do przebycia proponuje Monika-Bryła Mazurkiewicz wiedzie przez 400 lat historii miasta nad rzeką Kamienną.
– Opowiem o Ostrowcu Św., który powstał u schyłku XVI wieku. Chętnych do zwiedzania mieszkańców przeprowadzę po terenie Ostrowcu do 1916 roku. Jedynym takim małym wyjątkiem będzie krótki spacer po dawnej osadzie Karolinów, która jeszcze do 1916 roku była poza Ostrowcem. Formalnie zostało włączona dopiero w latach 20-tych, po wszystkich zatwierdzeniach. Natomiast do 1916 roku była poza Ostrowcem, od ulicy Czystej i Alei 3 Maja. Ten teren aż do początku XX wieku był taką brama do Ostrowca, przedpolem miasta, które dziś znamy – zapewnia Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Podróż przez historyczny Ostrowiec Świętokrzyski rozpocznie się na rynku, punktualnie o 21.00, a zakończyła tuż przed 24.00 przy ulicy Starokunowskiej.
Na trasie znajdzie się wiele ciekawych, historycznych miejsc Ostrowca Świętokrzyskiego, jak Kościół Polskokatolicki, pierwszy Zajazd Pocztowy, dworek Żakowskich przy Siennieńkiej 14, aktualna siedziba Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, Plac Świętego Floriana, Wąska uliczka, Kolegiata Świętego Michała Archanioła, a także Karolinów. Mieszkańcy wysłuchają też historii o Domu Bankowego Pfeffera, budynku z końca XIX w. zbudowanego w stylu eklektycznym wg projektu Stefana Szyllera, będącego obecnie siedzibą Komendy Powiatowej Policji. Dowiedzą się także kilku ciekawostek na temat pałacyku Bolesława Ryla, Hotelu Łysica, ławy bujanej na Kamiennej, restauracji Kryształowa, budynku Poczty Polskiej, Parku Miejskiego, a także budynku Kina Etiuda – Zakładowego Domu Kultury.
– Nocą wyostrzają się nam niektóre zmysły, uruchamia się wyobraźnia. Wrażenia z nocnego spaceru będą na pewno mocniejsze niż te za dnia. W nocy, gdy zapada zmrok, oświetlone obiekty wyglądają zupełnie inaczej. Ostrowiec Świętokrzyski nocą może zachwycić, może nawet bardziej niż za dnia. Zachęcamy, aby sprawdzić to samemu – do udziału w sobotnim spacerze zachęca Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Prosi także, aby uczestnicy spotkania zabrali ze sobą maseczki i przestrzegali zasad sanitarnych, zachowując bezpieczną odległość.
Uczestnictwo w spacerze jest bezpłatne. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Siła historii”, realizowanego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.