Znajdź nas na

PO GODZINACH

Kamienna granicą handlu w barbarzyńskiej Europie? O tajemnicach skrywanych przez rzekę opowie profesor Szymon Orzechowski!

Dlaczego u schyłku paleolitu powstała nad Kamienną jedna z pierwszych aglomeracji osadniczych na ziemiach polskich i co działo się na jej przedpolach u schyłku epoki kamienia? Na to i wiele innych pytań już jutro (sobota, 27 czerwca) odpowie profesor Szymon Orzechowski w swojej prelekcji pt. „Nad rzeką Kamienną w pradziejach – od paleolitycznego górnictwa i krzemieniarstwa do hutnictwa żelaza z okresu rzymskiego”. Na wydarzenie zaprasza Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana. Wstęp bezpłatny.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak zapewnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św., wykład dostarczy solidnej porcji wiedzy, a także będzie okazją do poznania dorobku i osobowości prof.  Szymona Orzechowskiego. Będzie można usłyszeń odpowiedzi na pytania: dlaczego u schyłku paleolitu powstała nad Kamienną jedna z pierwszych aglomeracji osadniczych na ziemiach polskich i co działo się na jej przedpolach u schyłku epoki kamienia?, Dowiedzieć się, jak to się stało, że u schyłku starożytności ta niewielka rzeka stała się ważnym miejscem dla lokalnego i dalekosiężnego handlu? Wreszcie, czy była ona granicą największego w barbarzyńskiej Europie centrum produkcji żelaza? 

– Prof. Szymon Orzechowski zarówno miejscem urodzenia jak i pracą związany jest  z Ziemią  Świętokrzyską. Doskonale zna jej przeszłość i bogactwo. Jego oczkiem w głowie są badania nad starożytnym hutnictwem świętokrzyskim, które przed laty prowadzili: prof. Mieczysław Radwan – patron stowarzyszenia, a potem prof. Kazimierz Bielenin. W tej dziedzinie uchodzi za eksperta. Badania nad starożytnym hutnictwem wymagają olbrzymiej wiedzy z wielu dziedzin, chociażby chemii, geologii, botaniki – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Dodaje, że prywatnie prof. jest osobą bardzo skromną i otwartą, a zaproszenie Centrum  przyjął z radością,  podkreślając, że z Ostrowcem Św.  ma związanych wiele ciepłych wspomnień.

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej ODS „Malwa” na os. Stawki 45 w sobotę (27 czerwca). Początek o  godz. 16.00. Wstęp wolny.

Profesor Szymon Orzechowski
fot. Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia prof. Mieczysława Radwana

Dr hab. Szymon Adam Orzechowski jest prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a także archeologiem, pracownikiem naukowym Zakładu Historii Starożytnej UJK. Urodził się w 1960 r. w Kielcach. W kręgu jego zainteresowań znajduje się: starożytne hutnictwo żelaza w Europie ze szczególnym uwzględnieniem kultury przeworskiej (Góry Świętokrzyskie) oraz Galii przed i po podboju rzymskim, okres wpływów rzymskich w Małopolsce, zagadnienia osadnicze, gospodarcze i przyrodnicze, archeometalurgia, badania eksperymentalne nad rekonstrukcją procesu redukcji żelaza w piecach dymarskich.

Na swym koncie ma bogaty dorobek naukowy, obejmujący pozycje książkowe i artykuły, drukowane także w czasopismach obcojęzycznych. Jest promotorem licznych prac magisterskich, a także doktoratów.

Wykład prof. Szymona Orzechowskiego jest realizowany w ramach projektu „Siła historii” współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Projekt zakłada organizację 5 wykładów.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dom Kultury w Ćmielowie będzie musiał zrezygnować z realizacji niektórych wydarzeń? Sześciu radnych sprzeciwiło się bowiem zmianie w statucie!

FAKTY

Wjechała w ścianę sklepu! Była pod wpływem alkoholu!

FAKTY

W ostrowieckim szpitalu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pacjentów!

FAKTY

Czy gmina Ostrowiec Św. zawsze hojnie wspierała ostrowiecki szpital?

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this