Znajdź nas na

PO GODZINACH

Kamienna granicą handlu w barbarzyńskiej Europie? O tajemnicach skrywanych przez rzekę opowie profesor Szymon Orzechowski!

Dlaczego u schyłku paleolitu powstała nad Kamienną jedna z pierwszych aglomeracji osadniczych na ziemiach polskich i co działo się na jej przedpolach u schyłku epoki kamienia? Na to i wiele innych pytań już jutro (sobota, 27 czerwca) odpowie profesor Szymon Orzechowski w swojej prelekcji pt. „Nad rzeką Kamienną w pradziejach – od paleolitycznego górnictwa i krzemieniarstwa do hutnictwa żelaza z okresu rzymskiego”. Na wydarzenie zaprasza Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana. Wstęp bezpłatny.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak zapewnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św., wykład dostarczy solidnej porcji wiedzy, a także będzie okazją do poznania dorobku i osobowości prof.  Szymona Orzechowskiego. Będzie można usłyszeń odpowiedzi na pytania: dlaczego u schyłku paleolitu powstała nad Kamienną jedna z pierwszych aglomeracji osadniczych na ziemiach polskich i co działo się na jej przedpolach u schyłku epoki kamienia?, Dowiedzieć się, jak to się stało, że u schyłku starożytności ta niewielka rzeka stała się ważnym miejscem dla lokalnego i dalekosiężnego handlu? Wreszcie, czy była ona granicą największego w barbarzyńskiej Europie centrum produkcji żelaza? 

– Prof. Szymon Orzechowski zarówno miejscem urodzenia jak i pracą związany jest  z Ziemią  Świętokrzyską. Doskonale zna jej przeszłość i bogactwo. Jego oczkiem w głowie są badania nad starożytnym hutnictwem świętokrzyskim, które przed laty prowadzili: prof. Mieczysław Radwan – patron stowarzyszenia, a potem prof. Kazimierz Bielenin. W tej dziedzinie uchodzi za eksperta. Badania nad starożytnym hutnictwem wymagają olbrzymiej wiedzy z wielu dziedzin, chociażby chemii, geologii, botaniki – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Dodaje, że prywatnie prof. jest osobą bardzo skromną i otwartą, a zaproszenie Centrum  przyjął z radością,  podkreślając, że z Ostrowcem Św.  ma związanych wiele ciepłych wspomnień.

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej ODS „Malwa” na os. Stawki 45 w sobotę (27 czerwca). Początek o  godz. 16.00. Wstęp wolny.

Profesor Szymon Orzechowski
fot. Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia prof. Mieczysława Radwana

Dr hab. Szymon Adam Orzechowski jest prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a także archeologiem, pracownikiem naukowym Zakładu Historii Starożytnej UJK. Urodził się w 1960 r. w Kielcach. W kręgu jego zainteresowań znajduje się: starożytne hutnictwo żelaza w Europie ze szczególnym uwzględnieniem kultury przeworskiej (Góry Świętokrzyskie) oraz Galii przed i po podboju rzymskim, okres wpływów rzymskich w Małopolsce, zagadnienia osadnicze, gospodarcze i przyrodnicze, archeometalurgia, badania eksperymentalne nad rekonstrukcją procesu redukcji żelaza w piecach dymarskich.

Na swym koncie ma bogaty dorobek naukowy, obejmujący pozycje książkowe i artykuły, drukowane także w czasopismach obcojęzycznych. Jest promotorem licznych prac magisterskich, a także doktoratów.

Wykład prof. Szymona Orzechowskiego jest realizowany w ramach projektu „Siła historii” współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Projekt zakłada organizację 5 wykładów.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this