Znajdź nas na

FAKTY

530 miejsce gminy Ostrowiec Świętokrzyski w rankingu „Rzeczpospolitej”! Wyprzedziła ją m.in. gmina Kunów!

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 17 lat redakcja ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła. Niestety także i w tym rankingu wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich Ostrowiec Świętokrzyski zajmuje niskie 530 miejsce (na 878 możliwych), notując spadek o 78 pozycji w stosunku do roku 2020. Wyprzedzają nas Starachowice (90 miejsce) i Skarżysko-Kamienna (141) i Kunów (479 miejsce).

Widok na ostrowiecki rynek, kwiecień 2021 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie tak dawno informowaliśmy o kiepskich lokatach, jakie  w Rankingach  Pisma Samorządu Terytorialnego  Wspólnota zajmuje Ostrowiec Świętokrzyski, tymczasem nie lepsze miejsce zajęła gmina Ostrowiec Świętokrzyski  w rankingu wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich Rzeczpospolitej.  

Zestawienie Ranking Samorządów jest przygotowywane odrębnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. W rankingu nie jest uwzględniane miasto stołeczne Warszawa, ze względu na inny ustrój prawny oraz jego wielkość.

Źródło: https://rankingi.rp.pl/rankingsamorzadow/2021/gm_gmw

– Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2021 to około 50 wskaźników. Maksymalna liczba punktów, jaką można było uzyskać wynosiła 100 dla gmin i miast (dla miast na prawach powiatu to 102 punkty). W kategorii trwałość ekonomiczno-finansowa (maksymalnie 30 pkt.) oceniane były wskaźniki dotyczące: zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania finansami czy te dotyczące budowy potencjału rozwojowego. W kategorii „trwałość społeczna” (maksymalnie 34 pkt.) oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Braliśmy tu pod uwagą zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) jak i mierzalne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też tzw. działania miękkie, których podjęcie nie wymagało dużych nakładów finansowych (np. budżet partycypacyjny, współpraca z organizacjami pozarządowymi). W kategorii trwałość środowiskowa (maksymalnie 26 lub 28 pkt.) kładliśmy nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowa, czy redukcja emisji spalin i smogu. W czwartej kategorii (maksymalnie 10 pkt.) sprawdzaliśmy jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami – czytamy na stronie rankingu odnośnie przyjętej metodologii.

Źródło: https://rankingi.rp.pl/rankingsamorzadow/2021/gm_gmw

Z najnowszego rankingu,  dotyczącego  gmin miejskich i miejsko-wiejskich wynika, że gmina Ostrowiec Świętokrzyski zanotowała spadek o 78 pozycji, z 452 miejsca w roku 2020 na 530 pozycję w tym roku. Wyprzedziły ją: gmina Kunów – 479 pozycja, Strachowice – 90 i Skarżysko-Kamienna – 141 miejsce. 

Ranking dostępny pod adresem:

https://rankingi.rp.pl/rankingsamorzadow/2021/gm_gmw

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this