Znajdź nas na

FAKTY

63-letnia mieszkanka Ostrowca Św. straciła swoje oszczędności! Oszukał ją fałszywy policjant!

Najpierw na telefon stacjonarny zadzwonił do niej nieznany mężczyzna, podający się za policjanta. Później poinformował o włamaniu hakerów na jej konto bankowe. Zapewniał, że chce jej pomóc. Ostatecznie pomoc ta kosztowała 63-letnią mieszkankę Ostrowca Św. 40 000 zł. To nie pierwsza ofiara telefonicznych oszustów „żerujących” głównie na osobach starszych. Ostrowieccy policjanci apelują, aby nie przekazywać pieniędzy ani wartościowych rzeczy osobom nieznajomym.

Zdjęcie ilustracyjne

Ofiarami telefonicznych oszustów padają przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodzina, a po chwili do rozmowy włącza się osoba podająca się np. za policjanta. Dzwoniący wmawiają swoim rozmówcom, że ktoś z członków rodziny spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze, aby sprawca wyszedł z aresztu. Oszuści wypytują o oszczędności i proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy. Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę, czy też rzekomego policjanta po odbiór gotówki bądź wskazują konto, na które należy przelać pieniądze. Oczywiście w czasie rozmowy proszą, aby nie informować nikogo z rodziny o całej sytuacji.

12 maja w Ostrowca Świętokrzyskiego doszło do oszustwa metodą „na policjanta”. Choć tym razem nie było mowy o wypadku któregoś z członków rodziny, fałszywy mundurowy wymyślił sobie inny sposób na oszukanie seniorki. Pod pretekstem wykonywania czynności służbowych, związanych z likwidacją szajki oszustów, przestępcy wyłudzili od ostrowczankii pieniądze w kwocie 40 000 złotych. 

– Dyżurny ostrowieckiej komendy otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że 63-letnia mieszkanka miasta została oszukana metodą „na policjanta”. Z relacji zgłaszającej wynikało, że w miniony poniedziałek na telefon stacjonarny zadzwonił do niej nieznany mężczyzna i podając się za policjanta poinformował o włamaniu się hakerów na jej konto bankowe – wyjaśnia Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św.

Rozmówca zapewniał, że chce pomóc seniorce,  ale jest jeden warunek – musi z nim współpracować. 63-latka nie podejrzewała złych intencji fałszywego mundurowego i stosowała się do wskazówek przekazanych przez przestępcę. 12 maja  ten sam mężczyzna podający się za policjanta ponownie skontaktował się z mieszkanką Ostrowca Św. i polecił jej przelanie pieniędzy w kwocie 40 000 złotych na wskazany rachunek bankowy.

– Historię tą jako ostrzeżenie przed bezwzględnością i podstępnym działaniem oszustów dedykujemy osobom starszym, a także ich rodzinom. Przypominamy, że policjanci nie żądają od nikogo wpłaty pieniędzy, ani też nie informują nikogo o prowadzonych działaniach. Jeśli odbierzemy telefon od nieznanej osoby z żądaniem wypłaty pieniędzy lub prośbą o przekazanie ich, możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem – dodaje Ewelina Wrzesień.  

Z policyjnych danych wynika, że świadomość społeczna dotycząca metod oszustwa „na policjanta” jest coraz większa, niestety zdarzają się sytuacje, że osoby starsze dają się zmanipulować i oszukać. Policjanci apelują także aby rozmawiać i ostrzegać osoby bliskie. Mogą bowiem stracić oszczędności życia.

Policja nigdy nie informuje o prowadzonych sprawach telefonicznie – odłóż słuchawkę, nic Ci za to nie grozi.

Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy lub cennych rzeczy – jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni w tej sprawie – odłóż słuchawkę.

Policja musi działać zgodnie z procedurami – funkcjonariusz na początku rozmowy przedstawia się i podaje stopień oraz pokazuje legitymację, na której jest imię, nazwisko, zdjęcie, stopień, numer legitymacji, numer identyfikacyjny, data ważności.

Policjant musi być także wyposażony w odznakę. Masz prawo wylegitymować funkcjonariusza i przeczytać dane na jego dokumencie.

Po zakończeniu rozmowy telefonicznej z rzekomym policjantem, zadzwoń pod 997 i poinformuj Policję o zaistniałej sytuacji.

Pamiętaj, że Policja nie ma prawa żądać od Ciebie pieniędzy lub cennych rzeczy (np. mówiąc, że istnieje podejrzenie iż zostały skradzione).

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this